Yeni mod: WM 2026, 104 oyunla oynanmalı

fator

New member
medya raporu
Yeni mod: WM 2026, 104 oyunla oynanmalı

FIFA Başkanı Gianni Infantino, dört yıllık bir dönem için daha görevde

© Robert Michael / DPA


New York Times’ın haberine göre FIFA, Meksika, ABD ve Kanada’da düzenlenecek 2026 Dünya Kupası’nda eleme turu modunu değiştirecek. Üçlü yerine dörtlü gruplar halinde oynayın. Bu da 40 maç daha demek.

Mega turnuvada daha da fazla maç: New York Times’ın bir raporuna göre, 2026 Dünya Kupası’nda 104 maç oynanacak, bu önceki Dünya Kupalarından 40 maç daha fazla. Gazetenin çevrimiçi bir haberinde, dünya federasyonu Fifa konseyinin Salı günü Kigali’de (13:30 CET’den itibaren) yapılacak bir toplantıda ön tur için ilgili format değişikliğine karar vereceğini yazdı. ABD, Kanada ve Meksika’daki finaller ilk kez 48 takımla yapılacak.


Daha önce planlanan 16 üçlü grup ön eleme turu yerine, oyun artık dörtlü on iki grup halinde oynanacak, bu nedenle son tur önceki dünya şampiyonalarından önemli ölçüde daha uzun sürecek. 2022’nin sonunda Katar’da bugüne kadar düzenlenen son Dünya Kupası, yine 32 ülke ve 64 maçla yapıldı. Dünya şampiyonu Arjantin, şampiyonluğu kazanmak için yedi maç oynadı.


Her takım için en fazla bir oyun eklenir
Bireysel takımlar için format değişikliği en fazla bir oyun eklerdi – Dünya Kupası taraftarları için üç oyunculu moda kıyasla 24 oyun daha olurdu. Üç yönlü mod, bir ulus oyundan bağımsız olmaya zorlandığından, daha yüksek gizli anlaşma riski nedeniyle eleştirilere neden olmuştu.


2026 Dünya Kupası 2018’de üç organizatöre verildi, 32’den 48 ülkeye çıkarılması Ocak 2017’de kararlaştırıldı. Perşembe günü Kigali’de yapılacak kongrede rakipsiz bir dönem daha seçilecek olan FIFA Başkanı Gianni Infantino şimdiden övgüler yağdırmıştı. Dörtlü gruplarla format Katar’da büyük başarı olarak görülüyor. İsviçreli, “Buradaki dörtlü gruplar kesinlikle inanılmazdı, çünkü son maçın son dakikasına kadar kimin geçeceği belli değildi,” dedi İsviçreli.


tis
DPA

#Konular