Türkiye’de yılda yaklaşık 2 bin 500 yeni doğan bebeğe işitme tanısı konuluyor

fator

New member
Türkiye’de yılda yaklaşık 2 bin 500 yeni doğan bebeğe işitme tanısı konuluyor26.09.2022 17:06
Haber Kaynağı: İHA


Yeni kartalgillerden bebekleri hastanede taburcu etmeden ilk 72 saatte tarama testine tabi tuttuklarını ifade fail Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Uzmanı Dr. Heybet Tüzün, 1000 doğumdan 3’ünde işitme engeli vakasının tespit edildiğini söyledi. Her yeni kartalgillerden bebeğe 72 saat içerisinde ilk taramayı yaptıktan sonra şayet risk varsa ve tarama programından geçse da tekrar tek referans merkezine gönderip takiplere sürme ettiklerini tamlayan Tüzün, “Risk yoksa şayet plâstik ilk taramadan geçiyorsa herhangi tek programa tabi tutmuyoruz. Risk varsa ve ilk taramadan kalmışsa tığ ikinci taramayı 15’inci güne kadar tamamlamaya çalışıyoruz. Eğer o taramadan bile geçmezse 30’uncu güne kadar 3’üncü taramayı yapıp referans merkezine gönderiyoruz” dedi.

Özellikle yapısal sapaklık bebeklerin genetik işitme kaybı olarak doğduğuna uyanıklık cazip Tüzün, “Yoğun bakımda uzun süreli yatış gerektiren özellikle sarılık seviyesi yüksek olan, 1000 500 gramın altında kartalgillerden bebekler ve ailede işitme kaybıyla kartalgillerden bebeklerimiz dahi olabiliyor. Bizim verdiğimiz bazen ilaçlar kulak için işitme kaybı yapabilir. Buna neden olan ilaçları kullananlara işitme tarama testi kontrolünü yapmalarını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.


“Eğitim çağındaki çocuklara işitme tarama testi yapılmasında fayda var”

İşitme kaybının henüz sonra bile türlü hastalık ve travma sonrası ortaya çıktığına vurgu yapan Tüzün, “Doğuştan gelen tek hastalık olmadan bile insanlarda travma sonrası ve farklı hastalık gruplarına tâbi işitme kaybı olabilir. O yüzden yerde hastalığı geçiren çocukları işitme taramasından tekrar geçirip uygun birime yönlendiriyoruz. Öte yandan çocuklara terbiye çağında tarama yapılmasında fayda olduğunu söyleyebiliriz” niteleyerek konuştu.

Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Uzmanı Dr. Tayyar Kılıç ise, yeni kartalgillerden bebeklerin işitme testinden sonra uygulanan tedaviyle normal yaşamına sürme edebileceğini söyledi. Kılıç, “Yeni kartalgillerden tüm bebeklere işitme taraması yapıyoruz. İşitme taramasında plâstik kaldıysa işitme kaybının seviyesini mutlaka kıymetlendirmek gerekiyor. Bunun için henüz ileri tetkikler yapıyoruz. İlk önce muayene yapıp henüz sonra seçkin testi yapıyoruz. Bu testlerde hafif, orta ve ağır işitme kayıpları olabilir. Hafif ve orta işitme kayıplarında tek süre işitme cihazı öneririz. Ama ileri basamak yani ağır işitme kayıplarında implant tedavisi mevcut” dedi.

Erken tedavinin önemine değinen Kılıç, “Bazı hastalara koklear implantasyon yapılabilir. Bundan dolay erken tedavi sayı önemlidir. Çünkü malûm tek yaştan sonra implant şansı bile kalmıyor. 4 yaşından sonra gönül gelişimi kapandığı için konuşma şansı bile kalmıyor. Onun için erken tanı işitme cihazını kullanma şansını kazanmış olup tedavi sürecine katkı sağlar. Geç tanılarda çocuğun konuşma şansı kalmıyor. Bunun için erken tanı sayı önemli” ifadelerini kullandı.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.