Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

fator

New member
Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmeli?Tüp plâstik tedavisi önceden bazen kriterlere sahip hasta grubunda yapılırken, içildikten gebe kalamayan çiftlere uygulanan ilk basamak tedavi olmuştur. Bunun nedeni dahi tüp plâstik muvaffakıyet oranının artması, tüp plâstik maliyetlerinin azalması ve sayı sayıda merkezde tüp plâstik tedavisinin yapılabiliyor olmasıdır.Erkekte azospermi (sperm olmaması) ve kadında iki taraflı tüplerin tıkalı olması durumunda tüp plâstik tedavisi sayılmazsa gebelik elde edilmesi imkansızdır. Bu hastalara hemen tüp plâstik tedavisi yapmak gerekir.

Bunun sayılmazsa aşağıdaki hasta grubuna tüp plâstik tedavisi yapılabilir;

1- Başarısız ilkah tedavisi öyküsü olanlar
2- Kadında ileri yaş
3- Düşük yumurtalık rezervi
4- Sperm bozuklukları
5- Genetik taharri gerektiren karı öyküsünün olması


Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Tüp plâstik tedavisi 3 aşamadan oluşur.

1- Yumurta geliştirme aşaması
2- Yumurta toplama aşaması
3- Embriyo transfer aşaması

Yumurta geliştirme aşaması adetin 2 veya 3. Günü başlar. Hasta her gün yumurta geliştiren iğneler kullanır. Bu iğnelerin yapılması kolaydır, hasta tarafından kolaylıkla uygulanabilir. 2-3 gün aralıklarla yumurtanın büyümesi ultrasonla kontrol edilir. Yumurtalar yeterli büyüklüğe geldiğinde dahi çatlatma iğnesi yapılır. Çatlatma iğnesinden 36 saat sonra bile yumurta toplama işlemine geçilir. Bu rütbe ortalama 10-12 gün sürer. Bu süre hastanın cevabına göre henüz kısa veya henüz uzun olabilir.

Tüp plâstik tedavisinin yumurta toplama aşaması hastanede, genel uyuşturma altında yapılır. Ultrason eşliğinde tüm yumurtalar negatif basınçlı tek aygıt yardımı ile hariç alınır ve embriyoloji laboratuvarına teslim edilir. İşlem yaklaşık 10-20 an sürer. Hasta tıpkısı gün normal hayatına dönebilir.

Yumurtanın toplandığı gün hastanın eşinden dahi sperm alınır. Bu spermler, toplanan sağlıklı (M2) yumurtalarla döllendirilir. Bu işleme mikro enjeksiyon adı verilir. Ertesi gün kaç yumurtanın döllendiği malûm olur.

Embriyoların sayısına ve kalitesine göre kaçıncı gün transfer yapılacağına karar verilir. Genellikle 3 veya 5. Gün embriyo transferi yapılır. Embriyo transferi ağrısız tek işlem olduğu için anesteziye gerek yoktur. Çiftin özelliklerine göre 1 veya 2 embriyo transferi yapılır. Geriye kalan sağlıklı embriyo varsa yerde embriyolar henüz sonra kullanılmak üzere dondurulur.

Tüp Bebek Kaç Defa Yapılabilir?

Tüp plâstik tedavisinin kaç kez yapılabileceği ile ilgili tek sınırlama olmadığını tamlayan Prof. Dr. Deniz Ulaş, gebelik şansının ilk 3 denemede en yüksek olduğu vurguladı. Kaç kez tüp plâstik yapılabileceği çiftin özelliklerine değişir tekbencilik Deniz Ulaş, 7-8. Tüp plâstik tedavisinde gebe kalan hastalar olduğunu bile unutmamak gerektiğinin altını çizdi.

Tüp Bebek Başarı Oranı

Tüp plâstik muvaffakıyet oranını etkileyen sayı faktör vardır. Bunlardan en önemlisi kadın yaşıdır. Çünkü 38-40 yaşından sonra yumurta kalitesi düşer ve gebelik şansı sayı azalır. Yapılan çalışmalarda tüp plâstik muvaffakıyet oranının ortalama %40-50 olduğu gösterilmiştir.

Tüp Bebek İlaçları Kanser Yapar mı?

Tüp plâstik tedavisi ile ilgili en önemli kaygılardan birinin dahi tüp plâstik ilaçlarının kanser riskini müzayede riski olduğunu tamlayan Prof. Dr. Deniz Ulaş, yumurtalık kanserinin ortaya çıkmasındaki teorilerden en önemlisinin yumurtlamaya tâbi epitel hasarı olduğunun altını çizdi. Tüp plâstik tedavisinde dahi tek anda sayı sayıda yumurta oluşmaktadır. Bu mantıktan yola çıkarak yapılan çalışmalarda yumurtalık kanser riskinde hafif artım saptansa bile, tüm çalışmalarda yerde sonuç ortaya konamamıştır.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.