Tenis: Nadal’ın dönüşü: “Fazla bir beklentim yok”

fator

New member
tenis
Nadal’ın dönüşü: “Fazla bir beklentim yok”

Rafael Nadal, Brisbane’deki geri dönüşünü sabırsızlıkla bekliyor. Fotoğraf

© Tertius Pickard/AP

İspanya’nın tenis yıldızı turnuvaları hemen kazanabilecek mi? Evet, rakipleri diyelim. Hayır, diyor kendisi. Her durumda, büyük kariyerinin muhtemelen son yılında her şeyini verecektir.

Novak Djokovic, uzun süredir rakibi olan vatandaşı Carlos Alcaraz’ın mücadele ruhuna hayranlık duyuyor, onu yine “yüzde 100″de görüyor ancak Rafael Nadal’ın kendisi geri dönüşünden önce geride kalıyor.

İspanyol tenis yıldızı, Avustralya’nın Brisbane kentinde düzenlenen ATP turnuvasına yönelik hedefleri hakkında “Fazla bir beklentim yok” dedi: “Bugün turnuvaları kazanmayı düşünmek bile imkansız.” 22 kez Grand Slam turnuvası kazananı, sakatlığı nedeniyle neredeyse bir yıl boyunca maç oynamadı. Şimdi toprak kort kralı geri dönüyor. Ancak büyük olasılıkla son sezonu olacak olan tenis tahtına yeniden hakim olmak için bu yeterli mi?

Vazgeçme düşünceleri

37 yaşındaki oyuncu omuz silkerek, “Bundan sonra ne olacağını bilmiyorum” dedi. Ancak rehabilitasyon ve eğitimde aylarca süren yoğun çalışmanın ardından kesin olarak tek bir şeyi söyleyebilir: “Bugün, bir ay önce beklediğimden çok daha iyi hissediyorum.”

Nadal zaman zaman pes etmeyi düşündüğünü açıkça itiraf ediyor. Kariyeri boyunca çok sayıda sakatlık yaşayan profesyonel tenisçi, “Elbette çoğu zaman oynamaya devam etmenin anlamsız olduğunu düşündüm” dedi: “Ama ben böyle bir sonu hak etmiyorum.” Kariyerinin sonunu basın toplantısıyla duyurmak istemiyor, “Ben bunu kendi yöntemimle bitirmek istiyorum.” Ve sahada. Nadal, bu “yanılsamayı” sürdürmek için “savaştım” dedi. Ayrıca “şüphe ve kötü düşüncelere” karşı.

Mayorkalılar bu mücadeleyi şimdilik kazandı. Nadal, “Burada olmak zaten bir zafer” dedi. Pazar gününden itibaren Brisbane’deki küçük turnuvada formunu test edecek. 14 Ocak’tan itibaren, geçen yıl kalça sakatlığı nedeniyle uzun süredir yaşadığı sıkıntının başladığı Avustralya Açık’ta oynayacak.

Ancak asıl hedef Paris: Önce 14 kez kazandığı Fransa Açık, ardından Olimpiyatlar. Her iki önemli maç da Nadal’ın favori zemini olan toprak zeminde oynanacak. Büyük bir veda için mükemmel bir sahne olurdu.

Nadal, geçirdiği kalça ameliyatının ardından yaz aylarında 2024 yılının profesyonel olarak muhtemelen son yılı olacağını açıklamıştı. Ancak önümüzdeki sezon bir veda turu değil çünkü “sonunda ne olacağını bilmiyorum.” Kendi açıklamalarının esiri olmak istemiyor. Belki bütün bir yıl, belki daha fazla, belki sadece yarım yıl, belki o bile değil. Taraftarlar olağanüstü yeteneklerin her maçından keyif almalı.

Djokovic, Nadal’ın dönüşünün tenis dünyası için “şüphesiz harika” olduğunu söyledi. Sırp, onun yokluğunda Nadal’dan Grand Slam turnuvası galibiyet rekorunu çaldı. Djokovic, Roger Federer emekli olduktan sonra “Üç Büyükler”in ikincisi öncesinde İspanyol’la bir maç daha yapmak istiyor. O zamana kadar, şampiyonluk için potansiyel bir rakip olarak Nadal’ı da listesinde tutuyor: “O harika bir dövüşçü, gerçekten asla pes etmeyen biri.”

Hatta dünya sıralamasında ikinci sırada yer alan Alcaraz, İspanyol vatandaşının şimdiden yeniden en iyi formda olduğuna inanıyor. 20 yaşındaki oyuncu, “Antrenman sırasındaki bazı Haberlarını gördüm. Yüzde 100 görünüyor” dedi ve tahminde bulundu: “Bence bu yıl harika şeylere hazır.”

Kerber ve Osaka da geri dönüş yaptı

Aynı zamanda Sidney’deki United Cup’ta 18 aylık aranın ardından kendi geri dönüşünü yapan Alman oyuncu Angelique Kerber de durumu benzer görüyor. Alman Basın Ajansı’nın eski dünya bir numarası, “Onu tanıdığım kadarıyla, Rafa gerçekten çok iyi hazırlanacak ve turlara geri dönecek” dedi: “O her zaman dikkate alınması gereken bir güç, ayrıca uzun süredir oradaydı. Geçmişte uzun bir aradan sonra başarıyla geri döndük.”

Ancak Brisbane aynı zamanda ikinci büyük geri dönüşe de sahne olacak. Kadınlarda ise Japon tenis ikonu Naomi Osaka sahalara geri dönüyor. Eylül 2022’den bu yana resmi maç oynamayan eski dünya 1 numarası, ekstra bir motivasyonla yarışıyor: Osaka da temmuz ayında doğan kızı için oynuyor. “Shai’ye her şeyi başarabileceğini göstermek istiyorum.”

İki yıl önce Osaka, depresyon ve anksiyete yaşadığını bildirmiş ve daha sonra akıl sağlığını korumak için uzun bir ara vermişti. Kızı Shai de bu konuda ona iyi gelebilir. “Anne olmak hayatımı çok değiştirdi.”

dpa

#Konular