Rüzgarlı ve lodoslu havalarda soba kullanımına dikkat

fator

New member
Rüzgarlı ve lodoslu havalarda soba kullanımına dikkat21.11.2022 17:43 Son Güncelleme: 21.11.2022 17:44
Haber Kaynağı: İHA


Soba ve tüplü ısıtıcıların kullanıldığı kış aylarında yanlış kurulum, soba ateşinin vakitsiz harlanması ve rüzgarlı günlerde yakılması karbonmonoksit gazı zehirlenmelerine neden olabiliyor. Karbonmonoksit gazının renksiz, tatsız ve kokusuz olduğuna uyanıklık cazip Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’nde Acil Tıp Uzmanı Dr. Murat Dellül, karbonmonoksit zehirlenmelerinden kaynaklı vakaların artabileceği tek dönemde olduğumuzu söyledi. Karbonmonoksit gazına maruz kalındığında zehirlenmenin tespit edilmesinin biraz zor olduğunu ifade fail Dellül, “Kış ayları geldiği için havalar soğumaya başladı. Şu anda gerçekten karbonmonoksit zehirlenmelerden kaynaklı vakaların artabileceği tek dönemdeyiz. Karbonmonoksit gazı renksiz, tatsız, kokusuz ve tahriş alkar olmayan tek gaz çeşididir. Bu sebeple insanların yerde konuda biraz henüz şuurlu olması gerekiyor. Özellikle ülkemizde karbonmonoksit gazından kaynaklı zehirlenme vakaları gece saatlerinde olduğu için, gece saat 19.00’dan sabah 07.00’a kadar olan zaman diliminde sıklıkla görüyoruz. Hele ki ölümler, gece 3 ila 5 gibi insanların uykuda olduğu saatlerde olmaktadır” dedi.

“Sessiz ve sinsi katil”


“Karbonmonoksit gazı aslında sayı zehirli tek gazdır. Atmosferde binde tek oranında bulunur. Bu sayı binde 10’un üzerine köken anda zehirlenme bulguları ortaya menfaat” tekbencilik Dellül, “Karbonmonoksit gazının tek özelliği dahi kanda hemoglobine oksijenden 200 kat henüz fazla bağlanır. Böylelikle oksijenin dokuya geçmesini engeller. Renksiz, tatsız ve kokusuz özelliği ile sessiz katil, sinsi yağı niteleyerek adlandırılan tek gaz çeşididir” ifadelerine yer verdi.

Genellikle göz ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran kişilere yapılan tetkikler sonucu karbonmonoksit gazı kaynaklı zehirlenme tanısı koyulduğuna uyanıklık cazip Dellül, “Genellikle hafif, orta ve ağır zehirlenmelerde araz ortaya çıkmaktadır. Bizim kliniğimizde en sık karşılaştığımız araz göz ağrısı, göz dönmesi, bulantı ve kusma olarak öne çıkmaktadır. Ağır vakalarda özellikle şuur değişiklikleri, şuur kaybı, koma, epilepsi nöbetleri, idrar ve kazurat kaçırma gibi semptomlar olabilmektedir. İnsanlar genel olarak göz ağrısı ile hastanemize başvurmaktadırlar. Zehirlenme tanısını 5 an içerisinde yapacağımız kan gazı tahlili ile koyabiliriz. Buradan tanı aldıktan sonra tedavide vakanın ağırlığına göre planlanmaktadır” ifadelerinde bulundu.

Özellikle soba kullanan vatandaşlara uyarılarda bağcıklı Dellül, “Ülkemizde şu anda bile soba ile ısınan haneler durduğu için insanlarımızın yerde konuda uyanıklık etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu bağlamda insanların böyle tek zehirlenmeye maruz kalmaması için soba ve lâğım bakımlarını mutlaka sistemli tek şekilde yapmaları gerekiyor. Özellikle altını çiziyorum, lodoslu ve rüzgarlı havalarda soba kullanımına uyanıklık edilmesi gerekiyor. Mümkünse tüketici seçenek ısınma seçeneklerini kullanmalarını öneriyoruz. Soba, kombi ve şofben gibi cihazların tek tek bacadan ortak verilmemesi gerekiyor. Soba borularının lâğım içerisine sayı fazla ilerletilmemesi ve yerde boruların hasarlı ya bile eskimiş olanlarının kullanılmaması önemlidir. Zehirlenme riskini en organ değerini için kapı ve pencerelerde menfezlerin bulunması gerekmektedir” niteleyerek konuştu.

Karbonmonoksit gazının yanıcı maddenin tam yanmamasından kaynaklı ortaya çıktığına vurgu yapan Dellül, şunları söyledi:

“Karbonmonoksit gazı karbon kaynağıdır. Karbonmonoksit gazı, doğalgaz, renksiz, odun veya kömür gibi yanıcı maddelerin tam yanmamasından kaynaklı ortaya çıkabilen tek gaz çeşididir. Tam yandığı zaman karbondioksit gazı çıkıyor. Bu gaz o kadar ciddi zehirli olumsuzlama ama karbonmonoksit zehirlenmesi önemlidir.”


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.