Rebiülevvel ayı ibadetleri, duaları, tesbihleri, zikirleri… Rebiülevvel ayı namazı nasıl kılınır?

longbow

Global Mod
Global Mod
Rebiülevvel ayı ibadetleri, duaları, tesbihleri, zikirleri… Rebiülevvel ayı namazı nasıl kılınır?27.09.2022 07:11 Son Güncelleme: 27.09.2022 07:13


Rebiülevvel ayının başlayacağı tarihi sorgulayan pek sayı vatandaş tek yandan bile Rebiülevvel ayında yapılması gereken ibadetleri araştırıyor. Hicri takvimin Safer ayından sonra gelen üçüncü ertesi olan Rebiülevvel’in ne zaman idrak edileceği merak ediliyor. İşte, 2022 Rebiülevvel mukaddime günü…

REBİÜLEVVEL AYI 2022 NE ZAMAN?

İslam alemi için önemli aylardan akraba olan Rebiülevvel yerde yıl 27 Eylül 2022 tarihinde başlayacak 26 Ekim 2022 tarihinde sona erecek. Hicri takvime göre Muharrem ve Safer’in akabinde gelen Rebiülevvel ayında Mevlid Kandili dahi idrak ediliyor. Rebiülevvel ertesi Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir. Resulullah (S.A.V), yerde ayda dünyaya geldiği için Arabi ayların en şereflisi olarak nitelendirilmektedir. Doğum vakti sabaha yakın tek zamandır. Bugün, günlerin en sevinçlilerinden kabul edilerek değerlendirilir.


REBİÜLEVVEL AYINDA NELER YAPILMALI?

Kamer aylarının üçüncüsü olan Rebiülevvel ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, aşırı istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Rebiülevvel Ayı’nın 12. gecesi ise İki rekat namaz kılınır. İlk rekâtında Fatiha’dan sonra ” Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke 271 gafilin ama yağmelun” ikinci rekatında bile “Vağbud Rabbeke hatta ye’tiyekel yakin.” ayeti kerimeleri okunmalıdır. 100 Elhamdülillah (Rebiülevvelin 1-12. günleri arası her gün)

REBİÜLEVVEL AYINDA ÇEKİLECEK TESBİHLER

1-1000 Salavat (Kim 1000 Salavat çekerse, Muhafaza altında olacaktır)

2-70-700 “Estağfirullah”

3-100-1000 kelime-i Tevhid

4-100-1000 İhlas-ı Şerif

5-40 kez “Ya Munkizel halka – “O helak olanların Kurtarıcısı”

6-100 kez “La ilahe illa ente Subhaneke, inni küntü minez-zalimin

Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah; Ya Celil Ente Allah…

En’vajina suresi gece ile yatsı arası 12. gece karışma, Rebiülevvelin zaman gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. gecesine kadar bile okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.

REBİÜLEVVEL AYININ İLK GECESİNDE YAPILMASI GEREKENLER

İki Rekat Sünnet: İlk rekâtında Fatiha’dan sonra Kul ya Eyyühel kâfiruni ikinci rekatında bile ihlas sureleri okunmak suretiyle namaz hayal edilir.

REBİÜLEVVEL AYININ ON İKİNCİ GECESİ YAPILMASI GEREKENLER

İki Rekat namaz kılınır. Bu namazın hususiyteti şöyledir. İlk rekâtında Fatiha’dan sonra ” Ve liküllin deracatin mimma amilü vema Rabbüke 271 gafilin ama yağmelun” ikinci rekatında bile “Vağbud Rabbeke hatta ye’tiyekel yakin.” ayeti kerimeleri okunmalıdır.

Namaz selâm ile ikmal edildikten sonra, iki kez henüz tekrar secde edilir. Ve her secde dahi yedişer kez (Subhane Rabbilyel alâ) denilir.

Secde bittikten sonra, seccadede otururken 7 kez “Subbuhun Kuddusun Rabbüna Ve rabbül Melâiketü Verruh” okunur. Rebiül- evvel duası okunur.

1-En rengi 100 kez salavat sayı önemli

2-“Estağfirullah El Azim” 100 kez

3-“Lâ ilâhe illâllah, “100 kez

4-“Ya Ya munkizel halka ” (O ezilmiş ölümlerin kurtarıcısı) 40 kez

5- “La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin” 100 kez

6-İhlas suresi 100 kez

7-Yâ Latif 100 kez

8-Salaten Tüncina 40 kez

9- Ya hannân 100 kez

10-Ya mennân 100 kez

11- Ya Vedud 100 kez

Ayrıca fırsat buldukça aşağıdaki zikirleri okuyun

1) ” Sübhanım Allah, Sultanım Allah, Nebim Muhammed, Aleyhisselam.”

Bu şu uygulama gelir: “Benim Sübhanım Allah’tır. Benim Sultanım Allah’tır. Benim Nebim Muhammed. Ona selam olsun. ”

2) “Ente yaradan ya ulu ”

3)” Lâ gâlibe İllallah ” (Allah’tan başka Galip yoktur!)

REBİULEVVEL AYI İBADETLERİ

*Bu ağrı içinde mümkün olduğu kadar Resûlüllah için aşırı salât ü selâm (salât-ı nâriye, salât-ı münciye ve salât-ı fethiye gibi salavâtlar) okumak faydalıdır.

*Bu gecenin mânevî zenginliğinden aşırı istifade edebilmek için tek Tesbih namazı kılmalı ve mümkünse tek dahi Hatm-i Enbiyâ yapmalıdır.

*Bu gece kılınacak tesbih namazına şu şekilde niyet edinilebilir;

*”Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerifin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, yerde gece teşrifleriyle âlemleri nûra garkettiğin sevgili Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i zîşân Efendimiz’in hürmetine ve yerde gecedeki esrârın hürmetine saçta güçsüz kulunu bile afv-ı ilâhine, feyz-i ilâhine mazhar eyle, Allâhü Ekber.”

*100 Elhamdülillah (Rebiülevvelin 1-12. günleri arası her gün)

*500 Salavat-ı Şerif getirmek. Hz. Muhammed S.A.V.’i zikretmek.

*Kur’zihin okumak (Kur’zihin-ı Azimüşşanın beşinci suresi olan En’vajina suresi gece ile yatsı arası 12. gece karışma, Rebiülevvelin zaman gecesinden itibaren okunur. Rebiülevvel ayının 18. Tesmiye gecesine kadar bile okunabilir. Devamlı olarak okunması mümkün olmadığı hallerde, Rebiülevvel ayının ilk gecesi, 12. ve 18. geceleri mutlaka okunmalıdır.)

*İki rekat sünneti selat-ı vudu namazı kılmak. Fatihadan sonra Kul ya Eyyyühel Kafirun ikinci rekatta ise ihlas surelerini okumak kaydı ile namazımızı hayal etmek.

*Kelime-i Şahadet getirmek

*Estağfurullah benzemek.

*Fatiha suresini okumak.

*Amenerrasulü’nü okumak

*Bol şarap ihlas suresini okumak yapılabilecek ibadetler arasında yer almaktadır.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.