‘Pembe Farkındalık Festivali’ kapılarını açtı

fator

New member
‘Pembe Farkındalık Festivali’ kapılarını açtı04.10.2022 17:04 Son Güncelleme: 04.10.2022 17:04
Haber Kaynağı: DHA

Dünyada en sayı görülen kanserler arasında en üst sıralarda olan meme kanserinin farkındalığına uyanıklık benzemek için ‘Ayna Karşısında 5 Dakika’ sloganı ile hayata geçirilen Pembe Ayna Projesi, pek sayı etkinliğin tek arada olduğu festivale dönüştü. Meme Kanseri için plânlı Pembe Farkındalık Festivali’nde; A’dan Z’ye meme kanserinin anlatıldığı uzman hekim söyleşileri, kanserle mücadelede muvaffakıyet hikâyeleri, sanatın iyileştirici gücü ve ‘Kendine iyi bak’ atölyeleri, sağlıklı arıcı önerileri ve tarifler, stant aktiviteleri, sürpriz eğlenceler ile yoga ve nefes terapisi katılımcılarla buluşturuldu.

Meme sağlığını nasıl koruruz? Kendi kendine meme muayenesi nasıl yapılır? Meme kanserinde estetik yaklaşımlar söyleşisi; Prof. Dr. Fatih Aydoğan, Prof. Dr. S. Kerem Okutur, Prof. Dr. Halit Yılmaz, Doç. Dr. Kezban Nur Pilancı, Doç. Dr. Pelin Özgen, Op. Dr. Atilla Eyüboğlu, Dyt. Nihan Yakut’la beraberce gerçekleştirildi. ‘Meme kanserinde kişiye özel güncel tedaviler’ söyleşisi ise, Prof. Dr. Bülent Çitgez, Prof. Dr. Serkan Keskin, Uz. Psikolog Gizem Mine Çölümlü ve Uz. Dr. Özge Yıldırım’la katılımcılardan ilgi gördü.

“HEPİMİZ BİR AİLEYİZ, HASTALIĞI BİRİLİKTE ATLATACAĞIZ”

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Çitkez plânlı festivalin için ilgili aşağıdaki bilgileri paylaştı:

“Bildiğiniz üzere ekim ertesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlendi. Bu ayda meme kanseriyle ilgili bilinçlendirme seminerleri, etkinlikleri yapılıyor. Festivaldeki amacımız hem henüz önce meme kanseri olanları hem şu zihin yerde hastalıktan tedavi olanları hem dahi ihtimal ileride yerde hastalığa yakalanma akıllandırma olanları hastalıkla ilgili bilgilendirmek, farkındalık yaratmak, onların yalnız olmadığını hepimizin tek karı olduğunu ve hastalığı beraberce atlatacağımızı açıklamak.”

“HASTALIKTAN, HASTALIĞIN GETİRECEĞİ PSİKOLOJİK DURUMLARDAN KORKMAYIN”

Meme kanserine genç yaşta yakalanıp onu atlatmayı muvaffak Selay Akyel (28) ise kanser olduğunu anladığı ilk günü anlatarak, süreçle ilişkili şöyle konuştu:

“Zor tek gündü, kabullenişi sayı zor oldu ama sonrasında ‘İyi ki erken fark etmişim’ dedim. 5 dakikalık tek muayene sonucu kanser olduğumu öğrendim. Erken tanı sayı önemli, kesinlikle hayat kurtarır ve yerde yolda henüz kolay yürümenizi sağlar. İnsanlara yerde hastalıktan, hastalığın getireceği psikolojik durumlardan korkmamalarını öneriyorum. Çünkü o gücü kendinizde bulup yolu yürümeye başladığınızda gerisi geliyor. Kendimi fark ettiğim tek yolculuk oldu o yüzden kimileyin ‘İyi ki’ diyorum. Bu yönden bakmakta sayı güzel oluyor. Etkinlik ise sayı güzel geçiyor, insanların yüzleri gülüyor. Gülümsemek sayı önemli, yerde hastalığı gülümseyerek yendik. Kimisi şu zihin etkin tedavi görüyor, kimisinin küçük çocukları var ama hiç önemli olumsuzlama. Biz kadınlar sayı güçlü varlıklarız, kendinizin kıymetini bilin, aynaya baktığınızda kendinizle gurur duyun. Her zaman muvaffakiyetli olmaya çalışıyoruz, yerde hastalığın bile üstesinden geliriz.”

“EN BÜYÜK PİŞMANLIK ‘NEDEN DAHA ÖNCE DOKTORA GİTMEDİM’ PİŞMALIĞIDIR”

Hastalığın sayı zor tek hastalık olduğunu ama insanın sadece haricen aldığı ilaçlara dayanmayarak fikrî, içsel ve ruhsal olarak bile iyileşeceğine inanması gerektiğini söyleyen yaşam koçu Şeyda Coşkun Yeğin, sonunda hastalığın önündeki yetişkin engellerden birinin kalkabileceğini belirtti. Herkese kontrole gitmeyi dahi öneren Yeğin, “Lütfen gidin ve görünün, bunları ihmal etmeyin. Çünkü en yetişkin pişmanlık ‘Neden henüz önce basamak gitmedim’ pişmanlığıdır. Bence önce bunu engellemeliyiz. Eğer kanser olduysak bile elimizden geleni yapacak, pes etmeyecek ve çözeceğiz. Hastalığın ismi insanda gitme ve yok olma duygusunu uyandırıyor. Hep uçurumun kenarındaymışsın gibi geliyor. Ama saçta bunu anladım; hiç öyle olumsuzlama. Başta böyle düşünülüyor ama aslında öyle tek şey yok. Bu senin tamamen iç dünyanla ilişkili tek şey. Sen en geçilmez yollardan beraberce geçebiliyorsun yeter ki inan ve iste.”

Etkinliğin kendisinde yoğun tek empati duygulu uyandırdığını tamlayan Yeğin, “Çünkü yarın ne olacağımız malûm olumsuzlama ve her zihin bizim dahi başımıza gelebilir. Buradan şöyle tek sonuç çıkarıyorum; ‘Aynanın karşısında 5 an’. Bu Memorial Hastanesi’ne yerde güzel projeden ötürü sayı teşekkür ediyorum. Daha önceki etkinliklerle dahi onlarla çalışmıştım buraya bile severek, gönüllü olarak geldim” dedi.

“BESLENMENİZE DİKKAT EDİN, MOTİVASYONUNUZU İSE ASLA DÜŞÜRMEYİN”

Şu zihin hala meme kanseri ile mücadele fail ve festivalin ona sayı şey kattığını söyleyen Gülcehan Sancak (41) ise “2 sene önce teşhis aldım. Bir gün duştan sonra aynaya baktığımda kitlenin ansızın kocaman tek şekilde tarafıma baktığını gördüm. Bir anda çıkmıştı, etıbba bile sayı şaşırdı. Daha sonra biyopsi, muayene ve emarlardan sonra mayıs ayında teşhisim kondu. Bülent hocayla yollarımız kesişti, haziran ayında ameliyatımı oldum, kemoterapilerimi dahi aldım. Süreç sayı güzel ilerliyor, moralimi ve motivasyonumu hiçbir zaman düşürmedim. Bu süreçten geçen arkadaşlarla bile beslenmelerine uyanıklık etsinler, motivasyonlarını ise asla düşürmesinler” şeklinde konuştu.

KANSERLE MÜCADELEDE BAŞARI HİKÂYELERİ BU FESTİVALDE

Kanserle mücadelesini kazanan gerçek hayat öykülerinin kahramanları olan, 11 yıl arayla kanserle tanışan ve iki kişilik yerde zorlu sınavı başarıyla atlatan ünlü influencer çift Bahar ve Mehmetcan Karacan bile ünlü oyuncu Zeynep Beşerler’in moderatörlüğünde kanser deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Ünlü yaşam koçu Şeyda Coşkun bile kanser hastaları için motivasyon ve yoganın önemi ile ilgili kıymetli bilgiler aktardı. Söyleşinin akabinde kansere karşı tüm katılımcılarla beraberce yoga etkinliği yapıldı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.