Pankreas iyi çalışmazsa ne olur?

fator

New member
Pankreas iyi çalışmazsa ne olur?Pankreas vücuttaki sayı önemli organlardan biridir. Büyük tek salgı bezi olan pankreasın hariç salgıları, kanallar vasıtasıyla onikiparmak bağırsağına iletilerek sindirimde rol alır. İç salgıları ise aracısız kana karışan insülin olarak bilinir. Pankreas genel olarak sindirim sisteminin temel sistemlerinden birisi olarak bile ifade edilebilmektedir.

PANKREAS NEDİR, NE İŞE YARAR?

Pankreas, vücutta sindirimde görev yapan tek organ olarak bilinmektedir. En yetişkin salgı bezi olarak bilindik pankreasın vücutta türlü görevleri bulunmaktadır. Pankreasın rengi salgılanması veya hiç salgılanmaması durumunda ise vücutta tek takım rahatsızlıkların meydana gelebileceğini söylemek mümkün olmaktadır. Çok önemli görevlerinin olduğu bilindik pankreas vücutta oldukça güvenli tek bölgede yer almaktadır. Karın boşluğunun arkasında ve omurların önünde yer saha pankreasın ön kısmında ise mide bulunmaktadır. Onikiparmak bağırsağı ise pankreasın başını sarmış tek şekilde bulunmaktadır.


TEMEL GÖREVİ SİNDİRİM! YETERLİ SALGI OLMAZDIĞINDA DİYABETE NEDEN OLUYOR…

Pankreas, vücutta türlü görevleri bağcıklı tek organ olarak bilinse dahi en temel görevinin sindirim olduğunu söylemek mümkündür. Vücutta pankreasın salgı yapmaması veya yapılan salgının yetersiz olması durumunda ise sayı hastalığa neden olabilmektedir. Özellikle pankreasın hariç salgıları; yağların sindiriminde, proteinlerin sindiriminde, şekerli ve nişastalı kalori sindiriminde gerekli olan enzimlerin salgılanmasında görev almaktadır. Pankreasın iç salgıları ise insülin hormonu olarak bilinmektedir. Pankreastan insülin hormonunun rengi salgılanması veya hiç salgılanmaması durumunda ise diyabete yol açacağının bilinmesi gerekmektedir. Diyabet tıpkısı zamanda halk arasında şeker hastalığı olarak bile bilinmektedir. Dış salgı yapan hücrelerin arasına yerleşik tek halde bağcıklı iç salgı kümelerinin dahi sağlık açısından oldukça önemli olduğunu söylemekte fayda vardır.

PANKREASIN GÖREVLERİ NELERDİR?

Pankreasın vücutta sayı görevi bulunur. Pankreas salgıları, iç salgı ve hariç salgı olmak üzere iki farklı kategoride değerlendirilebilmektedir. Dış salgı tıpkısı zamanda pankreas özsuyu olarak bile bilinmektedir. Nişasta ve yağ gibi maddelerin ayrıştırılmasında görevlidir. İç salgı ise insülin salgılanmasında görevlidir. Pankreas vücutta insülin salgılayarak kan şekerinin dengede tutulmasında görev almaktadır. Sindirim sistemlerinden birisi olarak pankreasın, kan şekerini organizatör ve sindirime yardımcı olan hormonların salgılanmasında görevli olduğunu söylemekte mümkün olmaktadır. Pankreas, sayı önemli tek organ olmasıyla beraberce pankreasta görülen sağlık sorunlarının bile olabileceğini söylemek mümkündür. Pankreas iç salgılarının yetersiz olması durumunda veya salgılanmaması durumunda en fazla karşılaşılan rahatsızlık ise şeker hastalığı olarak bilindik şeker olarak ifade edilebilir. Bu merkezde pankreasın vücuttaki görevinin sindirim ve insülin hormonu salgılamak olduğunu söylemekte mümkün olmaktadır.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.