Milli takım: Nagelsmann’ın Avrupa Şampiyonası yolculuğu DFB komitelerinde başlıyor

fator

New member
Milli Takım
Nagelsmann’ın Avrupa Şampiyonası yolculuğu DFB komitelerinde başlıyor

Bayern’in eski teknik direktörü Julian Nagelsmann, DFB’nin başına geçecek. Fotoğraf

© BeHaberler Thissen/dpa


Milli teknik direktör Julian Nagelsmann mı? Almanya futbolundaki dernek komitelerinden onay bekleniyor. ABD gezisinin programı sıkı.

Kendi sahasındaki Avrupa Şampiyonasına giden yolda ilk etap, atanan milli teknik direktör Julian Nagelsmann için muhtemelen sadece bir formalite olacak. Mali açıdan oldukça sıkı olmasına rağmen, Alman Futbol Federasyonu (DFB) komitelerinin 36 yaşındaki oyuncuyla yapılan anlaşmayı durdurması beklenmiyor.


Bunun yerine Cuma günü başka sorular ortaya çıkıyor: Nagelsmann’ın transferi, Bayern’den gürültüyle ayrılışından altı ay sonra açıklanacak mı? Yerde yatan milli takımın umudu nasıl ve hangi bağlamda ortaya çıkacak? Ve: İdeal olarak 14 Temmuz’da Berlin’de yapılacak Avrupa Şampiyonası finaliyle sona erecek olan on aylık projesi için Nagelsmann hangi oyunculara güveniyor?


Nagelsmann’ın EM projesine liderlik etmesi bekleniyor


“Bild” ve “Kicker”a göre Avrupa Şampiyonası’na kadar anlaşmaya varılan Hansi Flick’in halefinin fazla vakti yok. Başlama koşulları da ideal olmaktan çok uzak: Başarısız bir Dünya Kupası ve Japonya’ya karşı alınan 1:4’lük feci bir skorun ardından, Rudi Völler yönetimindeki ikinci dünya şampiyonu Fransa’ya karşı alınan 2:1’lik galibiyet sadece bir teşvikti. Dünya futbolunda gerçek, kendi evinde oynanacak Avrupa Şampiyonası’ndan dokuz ay önce şu şekilde görünüyor: Üst üste üç turnuva başarısız oldu ve dünya sıralamasında 15. sırada yer alıyorlar; etrafı Fas, İsviçre, Kolombiya ve Uruguay ile çevrili.


Nagelsmann, bu hafta ilk kez Başkan BeHaberler Neuendorf ve özellikle çözümü tercih eden spor direktörü Völler ile görüştü. DFB’den DFL’ye ve BVB’ye kadar her yerde yer alan Hans-Joachim-Watzke’nin, oldukça yetenekli Nagelsmann yönetimindeki bir Avrupa Şampiyonası projesini de kabul ettiği söyleniyor.


İstenilen adayın yönetim kurulu, denetim kurulu veya hissedarlar komitesi anlaşmayı onaylamadığı için gelememesi, derneğin Neuendorf çevresindeki liderliğinde onarılamaz bir hasara yol açacaktı. Her halükarda, komite toplantılarının Nagelsmann’ın sportif uygunluğundan ziyade, DFB’de ayda kazanması beklenen 400.000 Euro civarında olması muhtemel.


Hitzfeld: “Nagelsmann olağanüstü bir teknik direktör”


Anlaşmanın Salı günü sızdırılmasının ardından, Nagelsmann’dan daha fazla deneyime sahip bir koçun bu pozisyona daha uygun olacağı yönündeki sesler nispeten hızlı bir şekilde söndü. Eski başarılı antrenör Ottmar Hitzfeld onu “piyasadaki en iyi antrenör seçimi” olarak görüyor. Hitzfeld, “skysport.de” portalına yaptığı açıklamada, Yukarı Bavyera’daki Landsberg’de doğan Nagelsmann’ın “olağanüstü bir üst düzey antrenör” olduğunu söyledi. “Profesyonel açıdan son derece yetkin ve oldukça iddialı.”


Bütün bunları hızla kanıtlaması gerekecek. 14 Ekim’de (21.00) milli takım, 2026 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Doğu Hartford’a yapacağı gezide ABD’ye karşı oynayacak, üç gün sonra Meksika, Philadelphia’da bir başka spor kriteri olacak. O zamana kadar muhtemelen önümüzdeki hafta gibi erken bir tarihte, derneğin Frankfurt’taki merkezinde Nagelsmann’ı Avrupa Şampiyonası projesinin yeni yüzü olarak tanıtmak isteyecekler. Bundan sonra koç yakında ilk kadrosuna karar verecek ve birçok açık soruyu yanıtlamak zorunda kalacak.


Üçlü kazanan İlkay Gündoğan, yakın zamanda Flick tarafından DFB kaptanı seçildi. Bu böyle mi kalacak yoksa Nagelsmann, Bayern’deki sırdaşı Joshua Kimmich’i önemli göreve yükseltmek için kararı doğrudan tersine mi çevirecek?


Milli takımda kaleci sorunu


Kimmich, Leon Goretzka ve Jamal Musiala’nın etrafındaki Bayern grubu teknik direktör değişikliğine sevinçle tepki vermeli; hepsi Münih’te Nagelsmann yönetiminde merkezi roller oynadılar. Süper yetenekli Musiala, 36 yaşındaki oyuncunun DFB’de görev almasının “harika” olacağını zaten söyledi. Thomas Müller resmi bir duyuru yapılmadan içerik hakkında yorum yapmak istemedi.


Nagelsmann’ın ilk milli maçlarından önce kaleci sorusuna net bir cevap vermekten kaçınması gerekiyor. Uzun süredir milletvekili Marc-André ter Stegen geçtiğimiz günlerde kendisini şu anda bir numara olarak gördüğünü alışılmadık bir netlikle vurguladı. Aralık ayından bu yana sakatlanan uzun süreli kaptan Manuel Neuer’in geri dönmesi beklenmediğinden, Ter Stegen’in şimdilik Amerikan Oyunları’ndaki bir numaralı statüsünü sürdürmesi muhtemel. Bayern ve Nagelsmann, yılın başında kaleci antrenörü Toni Tapalovic’ten ayrıldılar; bu da Neuer’i hayal kırıklığına uğrattı ve bu da Nagelsmann’ın kararlılığına ek bir patlayıcılık kazandırdı.


dpa

#Konular