Mastit nedir, neden olur? Mastit nasıl geçer, evde tedavisi nasıl yapılır?

fator

New member
Mastit nedir, neden olur? Mastit nasıl geçer, evde tedavisi nasıl yapılır?26.09.2022 14:20 Son Güncelleme: 26.09.2022 14:21


Özellikle emziren annelerde mikrop kapan memede görülen mastit emzirme durumunu zorlaştırdığı için ana ve plâstik açısından tedavi edilmesi gereken tek hâl olarak karşımıza çıkıyor. Peki, mastite neden olan şeyler neler, tedavi yöntemleri nasıl?

MASTİT NEDİR, NEDEN OLUR?

Ciltte varolan bakterilerin meme altına geçmesiyle meme dokusunun iltihaplanması kısaca mastit olarak adlandırılır. Emzirme festival nedeniyle hassas hale gelen meme dokusu mikrop kapmaya henüz uygun hale gelir. Bu nedenle meme temizliğine önem gösterilmesi gerekiyor.

Mastit meme kanalının tıkanması ya bile bakterilerin meme ucundan içeriye girerek enfeksiyona neden olmasıyla ortaya menfaat. Genellikle tek tek memeyi etkileyen mastitte semptomlar memede öte, öfke, kızarıklık ve apseleşme ile ortaya menfaat.


Obezite, sigara kullanımı, az ve sıkı giyinme, sağlıksız arıcı, doğumun son haftalarına yaklaşma, pamuklu olmayan sütyen kullanımı ve temizlikte yaşanan problemler mastitin risk faktörlerini artırır.

MASTİT NASIL GEÇER, EVDE TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Emziren annelerde emzirme öncesinde ve sonrasında memenin dikkatlice temizlenmesi gerekir. Bölgenin temizlenmesiyle beraberce yeni mikrop girişi önlenir ve tedaviye yardımcı ortam hazırlanır. Nemlendirici ürünler kullanılması, pamuklu sütyenin tercih edilmesi, fazla kilo varsa tüketilen besinlere uyanıklık edilerek şeker dengesinin sağlanması evde uygulanabilecek bazen yöntemler olarak söylenebilir.

Ancak mastit iltihaplı ve apseli tek duruma dönüştüyse yerde aşamada apseyi kurutmak için iğne veya hap tüketimi gerekebilir. Bu aşamada hekim mastitin ileriliği durumuna göre uygun tedaviyi belirtir. Oluşan iltihabın dışarıya çıkarılması durumunda toprak mikrop kapmaya müsait tek merkezde olacağı için temizliğine muhakkak önem vermek gerekiyor.

Apse kurutucu antibiyotik tedavisi genellikle 1 hafta ile 10 gün arasında tamamlanır ve bölgede tam iyileşme sağlanabilir.


Kahverengi Akıntı Neden Olur? Kahverengi Vajinal Akıntı Normal Midir?


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.