“Koruyucu önlemlerin azaltılması, pandemide unutulan hastalıkları ön plana çıkardı”

fator

New member
“Koruyucu önlemlerin azaltılması, pandemide unutulan hastalıkları ön plana çıkardı”21.11.2022 10:41
Haber Kaynağı: DHA


22 Kasım Diş Hekimleri Günü’ne özel açıklamalarda bağcıklı Doç. Dr. Fatih Cabbar ile Dr. Öğr. Üyesi Hazel Zeynep Kocabaş, pandemi döneminde kullanılan koruyucu önlemlerin azaltılmasının ne gibi sonuçlar doğuracağına ilişkin malûmat verdi.

“ÖNEMİ 1908’DE ANLAŞILDI”

Doç. Dr. Fatih Cabbar, “Diş Hekimleri Günü 22 Kasım 1908 tarihinde tıbbiyede diş mektebi zorlamak için müzakerelere başlanan günü temsil ediyor. Yaklaşık tek sene sonra 1909 yılında mektep açılabilmiş. Ağız ve çark sağlığının tıbbiyenin içinde ve genel bölümlerle ilişkili olduğunun fark edildiği gün diyebiliriz. Onun için 22 Kasım’bile bizler dahi çark hekimleri olarak hatırlanmak, topluma yerde mesleğin ve genel sağlığın önemini inandırmak için her sene türlü organizasyonlar ve bilgilendirmelerle günün öneminin altını çiziyoruz” dedi.


“GRİP SALGINLARI RAHATLAMAMAMIZ GEREKTİĞİNİ GÖSTERİYOR”

Birçok kişide influenza salgının görülmesinin akabinde koruyucu önlemlerle ilgili açıklamalarda bağcıklı Doç. Dr. Fatih Cabbar, şöyle konuştu:

“Covid bitmedi ama aştık diyebilirim. Bugün içildikten sayı yerde maske takmıyoruz, koruyucu önlemleri kullanmıyoruz. Fakat yerde bile pandemide unuttuğumuz başka hastalıkları ön plana çıkarttı. Influenza salgınları başladı. Bir sürü gribal ve neznesel hastalıklar ortaya çıkıyor. Bu bile toplum olarak o kadar rahatlamamamız gerektiğini bize gösteriyor. Biz dahi hastanemizde pandemi döneminde öğrendiğimiz şeyleri sürme ettirirsek influenza ve gribal hastalıklardan bile korunmuş olabileceğimizi düşündük. O nedenle tıpkısı şekilde, elimizden geldiğince aldığımız önlemleri sürme etmeye çalışıyoruz. Diş hekimliği, hastayla yüzde ağıza en yakın temasın olduğu alandır. Bu yüzden sadece covid-19 olarak olumsuzlama, solunum yoluyla ya bile tükürükle yayılan hastalıkları akıl hiçbir önlemi tutmak gerekiyor. Sadece covid için olumsuzlama tüm bulaşan hastalıklar için korunduğunuz zaman fayda sağlıyor. Hastalanmayabiliyorsunuz.”

“HANGİ KOŞULDA OLURSA OLSUN AĞIZ SAĞLIĞINA DİKKAT EDİN”

Pandemi döneminde insanların yüzde ve çark sağlığını ister istemez geri plana ittiğini anımsatan Doç. Dr. Fatih Cabbar, “Ancak hangi koşulda olursa olsun insanlarımız yüzde sağlığına uyanıklık etmeli. Ağız ya bile çark ile ilgili tek sağlık sıkıntısı yaşıyorsanız ondan kaçmanız mümkün olumsuzlama. Öteleyebiliyorsunuz ama o kendini bize getiriyor. Onun için en önemlisi iyi aramak, rutin kontrollere gelmek ve koruyucu önlemlere uyanıklık etmek” ifadelerini kullandı.

“KORUYUCU EKİPMANLARI ETKİN OLARAK KULLANDIK”

Dr. Öğr. Üyesi Hazel Zeynep Kocabaş ise çark tedavisi sırasında hastayla temasta koruyucu ekipmaları etkin olarak kullandıklarını ifade ederek “Pandemiyle beraberce kişisel koruyucu ekipmanlarımızın tiplerinde, sayılarında, çeşitlerinde ve koruyuculuklarında kimi tebeddülât oldu. Bu bile bizi bazen durumlarda nefes almakta da güçlük çektiğimiz durumlara düşürdü” dedi.

“HASTALIKLARA AÇIK HALE GELDİK”

Bu ekipmanları kullanmaya sürme ettiklerini dile getiren Kocabaş, “Koruyu ekipmanlar bizi Covid-19’dan ciddi oranda korudu, şimdi dahi başka hastalıkların bulaşmasının önüne geçiyor. Covid-19 salgını yayılım hızının azalmasıyla hastaların ya bile bireylerin korunma eğilimi dahi azaldı. Eğilimin azalmasıyla tabiî olarak hastalıklara karşı henüz açık tek hale geldiler. Şu zihin influenzanın henüz öne çıktığını görüyoruz. Influenzanın, insanların tedbirleri azaltmasına tâbi olarak maskelerin 2 sene süresince sürme ettirdiği koruyuculuğu bırakması sebebiyle yayıldığını söyleyebilirim” dedi.

“DÖRT FARKLI METODOLOJİ OLUŞTURDUK”

Pandemi döneminde kullanılan koruyucu önemler için kanıta dayalı olmayan hiçbir önleme başvurmadıklarını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Kocabaş, şunları kaydetti:

“Hastanemizde bununla ilgili icraat yaptık. Hekimin ve hastanın yer aldığı ortamı simule fail 4 farklı metodoloji oluşturduk. Aerosolün (tek katının veya tek sıvının gaz ortamı içerisinde dağılması) hasta adına ve bizim kullandığımız aletlerden kaynak suyla beraberce saçılmasına tâbi astronom inceledik. Bu doğrultuda aeresolün nerelere kadar sıçradığını, hangi yüz koruyucuyu kullanmak gerektiğini ya bile hastanın adına kaynak aerosolün en iyi neyle aspire edileceğini, hangi aletleri kullanmamız gerektiğini araştırdık. Bu taharri sonucunda kaynak verilere göre hasta kurum sürelerini ayarladık, yerde doğrultuda önlemlerimizi hala sürme ettiriyoruz.”
Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.