Kızakla kayma: Altı kez Olimpiyat şampiyonu Geisenberger kariyerine son verdi

fator

New member
Kızakla kayma
Altı kez Olimpiyat şampiyonu Geisenberger kariyerine son verdi

Natalie Geisenberger, Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları’nda. Fotoğraf

© Michael Kappeler/dpa


Natalie Geisenberger, yıllar boyunca Alman kızak sporunun belirleyici isimlerinden biriydi. Sayısız başarının ardından artık bu işi bırakıyor.

Almanya’nın en başarılı Kış Olimpiyatları katılımcısı Natalie Geisenberger, 16 yıllık olağanüstü spor kariyerine son veriyor.


BR televizyonundaki “Blickpunkt Sport” programında altı kez Olimpiyat kızak şampiyonu olan 35 yaşındaki 35 yaşındaki sporcu, “Kariyerimi sonlandırmaya karar verdim ve bir televizyon sporcusu ve pasif kızak tutkunu olarak kışı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.


İlk Dünya Kupası yarışına Ocak 2007’de Altenberg’de katılan Münihli sporcu, Alman kızak sporunda büyük bir boşluk bırakıyor. Altı Olimpiyat altın madalyası, dokuz dünya şampiyonluğu ve sekiz genel Dünya Kupası zaferi etkileyici kariyerinin bir parçası. Geisenberger, yedisi Olimpiyat, 16’sı Dünya Şampiyonası ve 14’ü Avrupa Şampiyonası olmak üzere uluslararası yarışmalarda toplam 37 madalya kazandı. Ayrıca 52’si bireysel olmak üzere 74 Dünya Kupası zaferi kazandı.


En başarılı Alman kış sporları sporcusu


“Çok, çok büyük bir zamandı. Her anın tadını çıkarabildim ve başarıları kutlayabildim. Çılgıncaydı! Birisi bana bunu önceden söyleseydi şöyle derdim: Asla! Şimdi geleceğe dört gözle bakıyorum. Geisenberger, “Benim için şu an şunu söylemenin tam zamanıydı: Teşekkür ederim, bu kadar!” dedi.


Geisenberger, kariyerini Şubat 2022’de Pekin’de bireysel ve takımla altın madalya kazanarak Kış Olimpiyatları’nda taçlandırdı ve toplam altı Olimpiyat zaferi ve bronz madalyayla Kış Oyunlarında en başarılı Alman atlet oldu.


Oyunlardan kısa bir süre sonra ikinci hamileliğini duyurdu. Bu Ocak ayında ikinci kez anne oldu: Mayıs 2020’deki oğlu Leo’nun ardından kızı Lina, kocası Markus Scheer ile aile mutluluğunu mükemmel hale getirdi. Geisenberger daha sonra bir kez daha geri dönüş yapıp yapmayacağı konusunu açık bıraktı ve 2026 Olimpiyatlarına başka bir katılımı da göz ardı etmedi. Ancak şimdi başka öncelikleri var.


Pek çok başarısı arasında, 2016’da Königssee’de kazandığı iki altın ve bir gümüş madalyanın yanı sıra, Pekin’deki bireysel Olimpiyat zaferini özellikle hatırlıyor: “Bitiş çizgisine geliyor, bir numarayı görüyor ve şöyle diyor: ‘Bu mümkün’ .’ “Evet, hayır.” Bu geri dönüşü Olimpiyat zaferiyle taçlandırmak çılgınlıktı.”


dpa

#Konular