Kahramanmaraş depremi sonrasında uzmanların deprem uyarısı verdiği iller, yerler, fay hattı bilgileri!

longbow

Global Mod
Global Mod
Kahramanmaraş depremi sonrasında uzmanların deprem uyarısı verdiği iller, yerler, fay hattı bilgileri!10.02.2023 12:15 Son Güncelleme: 10.02.2023 13:25


Kahramanmaraş merkezli yaşanan 7.7 – 7.6 şiddetindeki iki yetişkin hareket ve akabinde sürme fail artçı şoklar tarihin en yetişkin tabiî afetlerinden akraba oldu. 20. yüzyıl süresince Doğu Anadolu Fay hattı sayı rengi sayıda yetişkin hareket üretti. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin verilerine göre 1970’ten yerde yana bölgede 6’dan yetişkin sadece üç hareket meydana geldi. Japon hareket uzmanı Profesör Shinji Toda, Kahramanmaraş merkezli deprembilim materyalizm karada meydana gelen en yetişkin depremlerden olduğunu söyledi.

UZMANLARDAN DEPREM İHTİMALİ OLACAK FAY HATTI BİLGİLERİ

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür Kahramanmaraş depremi için; “İlk hareket Ölüdeniz fayında, ikinci hareket Doğu Anadolu fayı üzerinde oldu. Böyle 9 saat arayla iki hareket olması sayı ender görülen tek hâl” dedi. “Endişe ettiğimiz yerler Bingöl ile Karlıova arasında” ifadesini kullandı. “İstanbul‘dan endişe ediyorum. Bilimsel eksiksiz tetkikat, İstanbul’bile zamanın gelmekte olduğunu gösteriyor” açıklamasında bulundu. Prof. Dr. Naci Görür, Hatay ve Adana için uyarılarda bulunarak, “Çevredeki faylarda muayyen tek stres transferi olabilir. Bu depremlerden sonra Hatay ve Adana yöresinin henüz hassas hale geldiğini düşünüyorum” dedi. Uzman haberinin tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.Prof. Naci Görür: Endişe ettiğimiz yerler Bingöl ile Karlıova arasında


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Arda Özacar, Kahramanmaraş’ta Doğu Anadolu Fayı’nda meydana gelen depremin, yapılan çalışmalarda komşu faylardaki stres seviyesini artırdığını söyledi. Doç. Dr. Özacar, “Hem tetiklenen Savrun-Sürgü hattında hem dahi güneyde 1408 yılında kırılmış olan Hatay’dan geçen Ölüdeniz Fayı’nda potansiyel olarak tek stres artışına neden olması kuvvetle muhtemel. Halkımız yerde anlamda titiz olması lazım” dedi. Savrun- Sürgü fayının olduğu kısımda statik stresin seviyesi arttığını belirterek şunları söyledi; “Savrun- Sürgü hattında hem dahi güneyde 14’üncü yüzyılda en son kırılmış 1408 yılında kırılmış olan Ölüdeniz Fayı’nda (Hatay’ın güneyi) potansiyel olarak tek stres artışına neden olması kuvvetle muhtemel” dedi. Devamını aşağından okuyabilirsiniz.


Ölüdeniz Fayı’nda stres artışı uyarısı

CNN Türk’açınık konuk olan Prof. Dr. Süleyman Pampal, ”Yedisu fay hattında hareket bekliyorum.” dedi. Yedisu Fay hattının Erzincan ve Bingöl illerinden geçtiği belirtiliyor. Yedisu Fayı Kuzey Anadolu Fayı’nın (KAF) şark kesiminde, Erzincan Havzasının doğusu ile Bingöl iline tâbi Yedisu ilçesi arasında yer alır. 20.yy’bile iki toprak sayılmazsa KAF’nın hemen hemen tümü yetişkin depremler üreterek kırılmıştır. Kırılmayan iki kesimden akraba Marmara, ötekisi ise Yedisu sismik boşluğu olarak bilinir.


Türkiye Fay Hattı Haritası 2023! Deprem fay hatları nereden, hangi illerden geçiyor? AFAD Türkiye hareket tehlike haritası!


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.