Julian Nagelsmann DFB’yi onurlandırıyor – tam tersi değil (görüş)

fator

New member
Fikir

Flick’in halefi muhtemelen bulundu
Julian Nagelsmann DFB’yi onurlandırıyor – tam tersi değil

Yeni milli teknik direktör muhtemelen yakında gelecek: Julian Nagelsmann, Mart ayına kadar FC Bayern Münih’i çalıştırdı

© Ina Fassbender / AFP

Hıristiyan İbriğiTutarlı raporlara göre Julian Nagelsmann, 2024 Avrupa Şampiyonası’nın sonuna kadar milli antrenörlük görevini üstlenecek. DFB’ye bir müjde! Nagelsmann da bunu biliyor. Ayrılış zamanlaması çok iyi hesaplanmış.

Futbolda önemli bir pozisyon günlerce, haftalarca süren arayışların ardından dolduğunda sektörde bir iç çekiş yaşanıyor. Hansi Flick, 2021 yazında Joachim Löw’ün halefi olarak atandığında da durum böyleydi. DFB, Frankfurt am Main’deki yeni akademisinin kabuğunda küçük bir tören bile düzenledi. Davet edilenlerin hepsi, FC Bayern’in mucizevi teknik direktörü Flick’in (bir yıl içinde altı şampiyonluk!) bundan sonra sihirli güçlerini milli takımda kullanacağından mutluydu.


Ve şimdi? Salı öğleden sonra Julian Nagelsmann’ın büyüsü bozulan Flick’i miras alacağına dair tutarlı raporlar yayınlanır yayınlanmaz futbol Almanya’sı rahat bir nefes almadı, aksine kaşlarını çattı. Bunu bile yapabilir mi? Bu alnına yazılan soru bu.

Julian Nagelsmann

DFB milli takımı
Haberlere göre Nagelsmann yeni milli teknik direktör olacak
5 saat önce

Alman futbolunun çarpık imajı
Nagelsmann; çok kısa pantolonu ve fazla kareli takım elbiseleri olan adam, antrenmanlara kaykayıyla gelen, oyuncularından daha rahat olmak isteyen, oyun duygusundan yoksun profesyonel bir altyapı antrenörü. orantı ve denge. Böyle biri milli takıma koçluk yapar mı? Cidden?


Bu soru, Alman futbolunun muzdarip olduğu çarpık öz algıyı ortaya koyuyor. Ulusal antrenörlük makamının hâlâ dünya sporunun en güzel ve görkemli makamı olduğu varsayılmaktadır. Sahibini süsleyen, pek çok kişi tarafından imrenilen ve yalnızca kıskanılan kişiye verilen bir makam.


Ancak antrenörlük yapmaktan hem onur hem de keyif veren bu milli takım neredeyse on yıldır var olmadı. Dünya Kupası ön eleme turunda iki kez başarısızlık (2018 ve 2022), Avrupa Şampiyonası’ndan son 16 turunda (2021) elenme ve – çoğu kez göz ardı edilen – Milletler Ligi’nden (2018) düşme. UEFA’nın yapısal reformu nedeniyle gerçekleştirilemedi.


DFB’nin işveren olarak itibarı da zarar gördü. Geçtiğimiz on bir yılda yedi farklı başkan, yönetimdeki entrikalar, skandallarla dolu yaz masalı, şüpheli muhasebe sahtekarlığı, vergi kaçakçılığı şüphesi; liste birkaç nokta daha uzatılabilir.


Julian Nagelsmann başarısız değil
Ahlaki ve ekonomik açıdan zor durumda olan bu dernek, görünüşe göre artık 36 yaşındaki Julian Nagelsmann’ı milli teknik direktör olarak imzalamayı başardı (resmi onay hala bekleniyor). Bazı zayıflıkları olsa da Avrupa futbolunun en büyük teknik direktör yeteneği olan bir adam. Bu DFB için bir başarıdır. Nagelmann derneği süslüyor – dernek işini tam tersi değil.


Nagelsmann, bu yılın Mart ayında Leverkusen’deki yenilginin ardından FC Bayern’den kovulduğunda, Münih takımı puan tablosunda ilk sıradaydı, Paris Saint-Germain’i Şampiyonlar Ligi’nden yeni çıkarmışlardı ve DFB Kupası’nda da temsil edilmişlerdi. . Thomas Tuchel görevi devraldığında Şampiyonlar Ligi’nde Manchester City’ye yenildiler, DFB Kupası’nda SC Freiburg’a yenildiler ve şampiyonluk unvanını ancak son maçın 89. dakikasında koruyabildiler.


DFB

Zaferler, alaylar ve şapkalar: Nerz’den Flick’e kadar milli antrenörler bunlardı

Nagelsmann’ın Münih’te geçirdiği iki yıla ilişkin değerlendirmesi bir başarısızlık değerlendirmesi değil. Nagelmann bunu biliyor, piyasa değerini tam olarak biliyor ve muhtemelen DFB’ye 2024 Avrupa Şampiyonası sonuna kadar söz vermesinin nedeni de bu. Amacı hâlâ büyük bir Avrupa takımına sahip çıkmak. Bu yaz Chelsea ve Paris ile zaten temaslar vardı ve gelecek yıl uluslararası futbolun en çok beğenilen koçluk koltuğu mevcut olacak. Carlo Ancelotti, Brezilya teknik direktörü olmak için Real Madrid’den ayrılıyor. Nagelsmann, Xabi Alonso (Leverkusen oyuncusu Nagelsmann’ın baharda kaçınılmaz olarak kaybettiği) gibi Madrid’in adaylarından biri olarak kabul ediliyor.


Nagelsmann’ın DFB’deki görevi, 2024 yılının Temmuz ayı ortasında, kendi sahasında Avrupa Şampiyonası için son düdük çaldığında sona erecek. Turnuvanın ters gitmesi halinde itibarının zarar görmesi riski düşüktür. Almanlar başarısız olursa, kendisinden önceki Löw ve Flick’ten daha fazlasını alamayacak. O zaman takımda oyun kalitesi eksikliği var, kimsenin telafi edemeyeceği bir eksiklik. Bunu bu şekilde tasvir edebilirdi. Ancak milli takım güçlü bir turnuva oynarsa Nagelsmann, Alman futbolunu Löw-Flick yıllarının uyuşukluğundan kurtaran büyük bir stratejist olarak görülecek. Aslında bu küçük bir başyapıt ve daha yüksek görevler için bir öneri olacaktır.

#Konular