İspanya Turu: “Katil eşekarısı”nın hakimiyeti: Tarihi dev gösteri

fator

New member
İspanya Turu
“Katil eşekarısı”nın hakimiyeti: tarihi dev gösteri

Sepp Kuss (M), Jonas Vingegaard (solda) ve Primoz Roglic bu yıl Jumbo-Visma adına üç büyük ulusal turu da kazandı. Fotoğraf

© Roth/dpa


Vuelta’nın son etabı sadece bir formaliteydi. Jumbo-Visma, üç büyük ulusal turu da kazanan ilk bisiklet takımıdır. Tarihi zafer şüphecileri çağırıyor.

Bu sonsuza dek sürecek bir görüntüydü. Sepp Kuss, Jonas Vingegaard ve Primoz Roglic kol kola İspanya Turu’nun sondan bir önceki etabının bitiş çizgisini geçtiler.


Tarihi zafer aslında mükemmeldi; sprinter Kaden Groves’un kazandığı Madrid’e giden son etap, hak edilmiş bir onur turuydu. Dokunulmaz üçlü, genel sıralamada podyumu oluşturuyor ve aynı takımda yer alıyor. Vuelta galibi Kuss, “Genellikle kazanan takımlarda yer alıyorum ama liderlik formasını giymek inanılmaz. Hayalimi yaşıyorum” dedi. Bitiş çizgisinde Amerikalı, formasının renginde özel olarak kırmızıya boyanmış bisikletini sevinçle kaldırdı.


Siyah ve sarı formaları nedeniyle saygıyla Killer Wasps olarak bilinen Jumbo-Visma takımı, bu yıl üç büyük ulusal tura daha önce başka hiçbir takımın olmadığı kadar hakim oldu. Roglic Mayıs’ta Giro d’Italia’yı kazandı, Vingegaard Temmuz’da Tour de France’ı kazandı ve İspanya’da sıra şimdi Edelhelfer Kuss’taydı. Hiçbir takım bir yıl içinde üç Grand Tour’un tamamını kazanamadı. KAS yarış takımının 1966’da Vuelta’da podyumda yer alan takımdan yalnızca üç sürücüsü vardı.


Jumbo rekabeti zayıflıyor


Jumbo’nun gücünün bir nedeni rekabetin zayıflığıdır. Son şampiyon Remco Evenepoel geçen yılın formunda yarışmadı ve Juan Ayuso, Enric Mas ve Mikel Landa gibi zorlu tırmanıcı İspanyollar bir kez daha yurttaşlarının arzularını yerine getiremedi. Spor direktörü Grischa Niermann, “Daha fazla direnç bekliyorduk ama sonunda yarışta en güçlü üç sürücüye sahip olduk” dedi. Sürücüleri İspanya’da son üç haftada beş etap kazandı.


Hakimiyet spor için zehirdir çünkü can sıkıntısına yol açabilir. Aynı zamanda özellikle bisiklet sürme konusunda her türlü şüpheye zemin hazırlıyor. Elbette Jumbo profesyonellerine bu konu soruldu. Vingegaard, “Şüpheciliği anlıyoruz” diyor. “Ancak insanlar şunu bilmeli ki, çok fazla fedakarlık yapıyoruz ve çok detaylı çalışıyoruz. Bu takımda her şeyi mükemmel yapıyoruz ve bu büyük bir fark yaratıyor.” “İki meslektaşımın hiçbir şey almayacağından yüzde 100 emin ve aynısı benim için de geçerli.”


Ancak Jumbo’nun açıklayamadığı şey Michel Heßmann’ın doping testinin pozitif çıkması. Freiburger’in 14 Haziran’da Almanya’da yapılan antrenman kontrolü sırasında idrar söktürücü testi pozitif çıktı. Ajanlar idrar üretimini uyarır ve böylece vücudun drenajını sağlar. Olayın öğrenilmesinin ardından Ağustos ayında ekibi tarafından yapılan bir sonraki duyuruya kadar uzaklaştırıldı. Cumhuriyet savcılığı, doping maddesine rastlanmayan dairesinde arama yaptı. Soruşturma devam ediyor. Heßmann bu sene Giro’da Roglic’in yardımcısıydı.


Bir dolandırıcılık konusu daha: Motor dopingi


Vuelta bu yıl bir başka dolandırıcılık sorununu daha gündeme getirdi. Kuss’un Tourmalet’te nefes kesen bir hızla atak yapması, seyirciler tarafından engellenmesi ve tereddüt etmeden saldırıyı tekrarlaması üzerine eski profesyonel Jerome Pineau, motor dopinginden bahsetti. Fransız, “Sepp Kuss Tourmalet’te kendisinden önceki gruba göre saatte on kilometre daha hızlı gidiyordu” dedi.


Bununla birlikte, her aşamadan sonra, en iyi sürücülerin tekerlekleri ve rastgele bir örnek, mekanik sahtekarlığı ortadan kaldırmak için röntgenden geçirilir. Bu Pineau için bir argüman değil. Eski profesyonel, “Hiçbir kanıt yok, ancak Armstrong konusunda bizde de yoktu ve herkes bunu biliyordu” dedi. Takımın üstünlüğü endişe verici. Jumbo-Visma, Pineau’nun iddia ettiği dolandırıcılığı yalanladı.


dpa

#Konular