İşlenmiş gıdalar, alkol ve sigara ‘pankreas kanseri’ yapıyor

fator

New member
İşlenmiş gıdalar, alkol ve sigara ‘pankreas kanseri’ yapıyor20.09.2022 11:50
Haber Kaynağı: İHA


Doç. Dr. İlhan Karabıçak, pankreas kanseri hakkında uyarılarda bulundu. Pankreas kanserinin gençlerde dahi görülebilmesine rağmen, görülme sıklığının yaş ilerledikçe arttığını dile getiren Doç. Dr. Karabıçak, “Hastaların birçok 65 yaşından henüz yaşlı kimselerdir. Karın ağrısı, sırta vuran öte, bulantı, kusma ve kilo kaybı en sayı görülen şikâyetlerdir fakat yerde şikâyetler her hangi tek hastalıkta bile görülebilir. Bu hâl pankreas kanserinin birçok hastada geç tanınmasına neden olur. Pankreas kanserinde en etkin tanı yöntemi doktorun hastalıktan şüphelenmesidir. Tümör pankreasın başında ise hastalar sarılık ile başvurabilir. Aslında yerde iyi tek durumdur zira kanserin erken tanınmasını sağlayabilir” niteleyerek konuştu.

İşlenmiş gıdalar, bira ve sigara en sık nedeni


Pankreas kanserinin nedenlerinden bahseden Doç. Dr. İlhan Karabıçak, “İşlenmiş gıdalar, bira ve sigara pankreas kanserinin en sık nedenidir ama hastaların çoğunda tek neden dahi olmayabilir. Stresin dahi pankreas kanserini gelişimini artırdığı bilinmektedir. Pankreas kanseri gelişimini önlemek maalesef mümkün değildir. Sağlıklı arıcı, sigarayı salıverme ve bira tüketiminin azaltılması ile risk azaltılabilir” şeklinde konuştu.

En etkin tedavi cerrahi operasyonları

Hastalığın tedavi yollarına değinen Doç. Dr. Karabıçak, “Pankreas kanserinin en etkin tedavisi cerrahidir. Ameliyatla hastalıklı toprak ve çevresindeki dokular çıkartılır. Pankreas ameliyatında cerrahın tecrübesi sayı önemlidir. Bu yüzden ameliyatın pankreas kanseri ameliyatını sayı yapan cerrahlar tarafından yapılmasını öneririm. Hastaların operatörün sonrası kimileyin dahi ameliyattan önce kemoterapi alması gerekir. Pankreas kanseri ameliyatı, operatörün sonrası kemoterapi ve gerekmesi durumunda ışın tedavisinin tıpkısı merkezde uygulanması hastaların henüz uzun yaşamalarındaki en önemli etkenlerden biridir” diye açıklamalarını sonlandırdı.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.