En güzel istiğfar ve uzun Tövbe istiğfar duası Arapça! Tövbe duası nedir, nasıl edilir? Tevbe-i istiğfar duasının okunuşu

longbow

Global Mod
Global Mod
En güzel istiğfar ve uzun Tövbe istiğfar duası Arapça! Tövbe duası nedir, nasıl edilir? Tevbe-i istiğfar duasının okunuşu

07.02.2023 22:02 Son Güncelleme: 07.02.2023 22:09

Tövbe, Tevbe ya bile Tevbei İstiğfar duasının Türkçe ve Arapça okunuşu merak ediliyor. Regaip Kandili akşamı sayı yakarış edilmektedir ve türlü ibadetler yapılır. Kandil gecesi tevbe duasının Türkçe ve Arapça meali hakkında bilgiler araştırılıyor. Kur’zihin-ı Kerim’dahi tövbe edenler övülmüştür. Hz. Peygamberin (s.a.s.) ‘Seyyidü’l-istiğfâr’ (İstiğfârın en güzeli) niteleyerek bahsettiği bilinmektedir. Tövbe duasının okunuşu

Tövbe duası nasıl okunur?

Estağfirullah, Estağfirullah, Estağfirullahe’l-azim el-kerim. ellezi lâ ilahe illa huve’l-hayyü’l-kayyumü ve etubü ileyhi tevbete abdin zalimin li- nefsihi, la yemlikü li-nefsihi mevten vela hayaten vela nüşüra-h. Ve es-elühü’t – tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidayete lena, innehu, hüve’t-tevvabü’r-rahim

Tövbe-i istiğfar duasının anlamı

Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve isteyerek veya bilmeden meydana gelen eksiksiz günah ve hatalarıma karşı tövbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine tövbe ettim, pişmanlık duydum. Bir henüz yapmamaya azm-ü cezm-ü kast ettim. Sen yerde tövbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup bile tıpkısı günah ve kusurları tek henüz tekrar etmeme imkan verme, Yâ Rabbi.

Bir henüz iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, yerde ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse, Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi dahi haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur’ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber dahi Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm’dır.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.