Doping: Wada, Rusya’dan 200’den fazla sporcuyu eziyor

fator

New member
Dünya Dopingle Mücadele Ajansı
200’den fazla Rus doping dosyası kullanarak hüküm giydi – yeni yaptırımlar

İdrarlı şırıngalar, steroid profilindeki anormalliklerden sonra genişletilmiş doping kontrolünü temsil eder (sembol görüntüsü)

© Robert Michael / DPA


Rusya’dan gelen sporculara yönelik yaptırımları selamlıyor. Dünya Dopingle Mücadele Ajansı Wada, 200’den fazla kişiyi dopingden mahkum etti.

Dünya Anti-Doping Ajansı WADA’ya göre, 200’den fazla Rus sporcu doping dosyaları kontrol edilerek Moskova analiz laboratuvarından transfer edildi. Wada, sözde “Lims Operasyonu” sonucunda toplam 203 Rus sporcuya yaptırım uygulandığını ve 73 diğerinin de suçlandığını söyledi. 182 vaka halen araştırılmaktadır.


Wada, Rusya’yı doping nedeniyle askıya aldı
Wada’ya göre yaptırımlar, kurum tarafından laboratuvar bilgi ve yönetim sisteminden (Lims) başarıyla kurtarılan verilere dayanıyordu. Ekim 2017’de bir muhbir, Wada’ya 2012’den 2015’e kadar olan bu verilerin kopyalarını sağladı. Bu verileri karşılaştıran Wada uzmanları, daha önce Moskova tarafından sağlanan verilerin “ne eksiksiz ne de tamamen gerçek” olduğunu belirlemek için adli tıp araştırmalarını kullandı.


Olimpiyatlar 2022

İşte bu kadar: Pekin’deki tartışmalı Corona oyunları renkli ve mutlu sona erdi

Aralık 2019’da Wada, Moskova laboratuvarından alınan doping verilerini manipüle ettiği için Rusya’yı dört yıl süreyle yasakladı. Rusya daha sonra Cas Uluslararası Spor Mahkemesi’ne dava açarak yasağı iki yıla indirdi. Yasak 17 Aralık 2022’de sona erdi. Rus anti-doping ajansı Rusada henüz yeniden kayıt yaptırmadı. Wada, yasağın sona ermesinin ardından Rus ajansının tekrar onay alıp almayacağını üç aşamada kontrol edeceğini açıklamıştı.


vah
DPA

#Konular