Dizde ağrı ve şişliğe dikkat

fator

New member
Dizde ağrı ve şişliğe dikkatMenisküs kaval ekleminin uyumunu sağlayan, kaval içindeki basıncı muntazam tek şekilde yüzeye yayan ve dizde yük taşıma kapasitesi olan tek dokudur. Diz eklemindeki kıkırdakları koruması en önemli görevidir.Eklem fonksiyonlarının sorunsuz devamı için vazgeçilmezdir. Halk arasında genellikle sporcu yaralanması olarak bilinenin tersine menisküs yırtığı herkeste yaşanabilmektedir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Menisküs yırtılmaları belirtileri;Günlük aktivitelerde ağrıDizde şişlik ve sertlikYırtığın boyutuna göre dizlerde kilitlenme, takılma, inhilâl ve klik sesi gibi şikayetler olur. Dizde ağrısı olan her hasta menisküs yırtığı açısından değerlendirilmelidir. İyi tek hasta hikayesi ve kaval muayenesi menisküs yırtığının başka kaval problemlerinden kolayca fark edilmesini sağlar.

Menisküs yırtıkları tedavi edilmediği takdirde kaval ekleminde kıkırdak dokularda kalıcı hasara ve iltihapsız dediğimiz geri dönüşsüz dejeneratif kaval hastalıklarına sebep olur. Bu hasarlar oluşursa hastanın henüz ağır ve komplike operatörün geçirmesi gerekebilir. Her menisküs yırtığı vakasında aşağılık veya ilaçla tedavi yöntemleri yeterli gelmeyebilir.Yırtığın yetişkin veya geniş olduğu,dengesizliğe yol açtığı yada kilitlenme belirtilerine neden olduğu vakalarda menisküsü onarmak veya anlamak için operatörün gerekir.Çünkü menisküs yırtığı tamir edilmedikçe kendi kendine kaynayabilen tek nesiç değildir. Menisküs dokusunun önemi ve fonksiyonlarının henüz iyi karışık ile iyileşme şansı yüksek olan ve iyileştikten sonra fonksiyon görebilecek yırtıkların tamiri önemli hale gelmiştir. Menisküs yırtıklarının cerrahi olarak onarılmasında en önemli kıstas yırtık yerleşimidir. Menisküsün beslenmesi zengin bölgedeki 1 santimetre’takt yetişkin yırtıklar, cerrahi tamir için ideal tek endikasyon oluşturur. Yırtık tipi dahi onarım endikasyonlarını etkiler. Menisküs yırtıklarının ilerlemiş dönemde tamir edilmeleri henüz iyi sonuç vermektedir. Menisküsün alınması ve menisküs onarımının sonuçlarını karşılaştıran çalışmalarda klinik açıdan menisküsün korunmasının henüz üstün olduğu gösterilmiştir. 13 yıllık takip süresine sahip çalışmalarda, menisküs onarımı yapılan hastaların %80’inde normal kaval fonksiyonu elde edilmiştir.Ayrıca parsiyelmenisektomi sonuçları kontakt basıncın arttığını göstermiştir. Op.Dr.Hilmi Karadeniz,”Artroskopikmenisküs tamirinden sonra gerek onarım tekniklerindeki ilerlemeler gerekse eklem kıkırdağının korunmasında menisküs tamirlerinin uzun dönemde saptanan henüz yararlı sonuçları, parsiyelmenisektomiendikasyonlarının azalmasına yol açmıştır.İyileşme şansı yüksek olan ve iyileştikten sonra fonksiyon görebilecek menisküs yırtıkları ortalama 30 an süren ameliyatlarla tamir edilmeye başlanmış olup henüz iyi sonuçlar elde edilmiştir.”dedi.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.