DFL: Bundesliga kulüpleri tartışmalı yatırımcı girişine karşı oy kullandı

fator

New member
Tartışmalı Bundesliga anlaşması
Profesyonel kulüpler, milyarlarca yatırımcının DFL’ye girmesine karşı oy kullanıyor

Açık görüş: Borussia Mönchengladbach taraftarları bir yatırımcının DFL’ye girmesine karşı

© Federico Gambarini / DPA


Alman Futbol Ligi, bir yatırımcı aracılığıyla taze sermaye oluşturmak istiyor. Ancak taraftar sahnesinden gelen direnişin ardından çok sayıda kulüp buna karşı oy kullandı ve planı bozdu.

Bir yatırımcının Alman Futbol Ligi’nin yeni bir yan kuruluşuna planlanan girişi masanın dışında. Katılımcıların toplantının bitiminden sonra bildirdiği gibi, bu yöndeki bir önerge, Frankfurt am Main’de merakla beklenen olağanüstü genel kurul toplantısında 36 birinci ve ikinci lig kulübü arasında gerekli üçte iki çoğunluğu alamadı. Buna göre on bir hayır oyu ve beş çekimser kaldı.


aylar süren direniş
Oylamanın sonucu, denetim kurulu başkanı Hans-Joachim Watzke ve önceden geniş onay için kampanya yürüten geçici genel müdürler Axel Hellmann ve Oliver Leki çevresindeki DFL liderliği için ezici bir yenilgi oldu. DFL, anlaşmadan yaklaşık iki milyar avroluk yeni sermaye sözü vermişti. Organize taraftar sahnesinde aylardır planlara karşı büyük bir direniş var.


Özellikle, para Bundesliga’nın genel pazarlamasını, özellikle de yurtdışında güçlendirmek için kullanılmalıdır. 36 profesyonel kulüp için yerel altyapı projelerini finanse etmek için sabit bir miktar da ayrıldı. Ayrıca kulüpler yaklaşık 300 milyon Euro’yu da ellerine geçirmeli.DFL planı, ulusal ve uluslararası medya haklarının DFL MediaCo GmbH & Co. KGaA adlı bir yan kuruluşa devredilmesini şart koşuyordu. Başlangıçta üçü ilgilenen potansiyel bir yatırımcı, yeni şirketin yüzde 12,5’ini 20 yıllık bir süre için satın alacaktı.


Frankfurt havalimanı otelindeki toplantıda yeterli taraftar bulamadığı için bu plan artık geçerliliğini yitirdi. Genel kurul toplantısına giden haftalarda, dernekler arasında direniş çoktan alevlenmişti.


Yatırımcı rolünden memnun değil mi?
Eleştirmenler, olası bir ortağın izleyici rolünden memnun olmayacağına dikkat çekmişti. 1. FC Köln’ün yönetim kurulu açık bir mektupta, bir yatırım şirketiyle anlaşma yapılmaması konusunda uyardı: “Bir özel sermaye yatırımcısı, yatırım getirisini korumak ve aktif olarak artırmak için her zaman belirli ortak belirleme haklarını talep edecektir. ” Ayrıca DFL’nin kulüplerin on ila 20 yıl içinde kaybedeceği gelecekteki gelirlere erişmesi eleştirildi.


nik
DPA

#Konular