DFB: Andreas Rettig işi sabırsızlıkla bekliyor – Bayern’in patronları iletişim kurmayı reddediyor

fator

New member
DFB’nin yeni genel müdürü
Rettig, DFB’deki işi sabırsızlıkla bekliyor – Bayern’in patronları şu anda temas kurmayı reddediyor

Andreas Rettig, DFB kampüsündeki resmi sunumu sırasında basın kürsüsüne çıkıyor

© Thomas Frey / DPA

DFB’nin yeni spor direktörü Andreas Rettig, yeni işine hem beklentiyle hem de saygıyla başlıyor. Sunumu sırasında Bavyeralılara, işbirliğinin “kişisel düşmanlık” yüzünden başarısızlığa uğramaması gerektiği çağrısında bulundu.

Andreas Rettig, Frankfurt’taki DFB genel merkezindeki ilk çalışma gününde kahvaltıya giderken yolda kayboldu. Ancak Alman Futbol Federasyonu’nun yeni spor direktörü, bunu gelecekteki çalışmaları için kötü bir alamet olarak görmek istemedi. 60 yaşındaki oyuncu Pazartesi günkü resmi tanıtımında, “Umarım çabuk toparlanırım” dedi.

Bu sadece devasa DFB kampüsündeki koşu yolları için değil, aynı zamanda Rettig ve derneğin çözmesi gereken çeşitli görevler için de geçerli. Rettig, geçtiğimiz Cuma günü 31 Aralık 2026’ya kadar sözleşme imzaladığı yeni işvereni hakkında “Durum ekonomik açıdan zorlu ve sportif açıdan zor ancak parlak noktalara sahip” dedi.

Geçmişte Alman futbol camiasını sıklıkla kritik bir uyarı olarak ele alan eski Bundesliga teknik direktörünün sürpriz imzası herkes tarafından olumlu karşılanmadı. Oybirliğiyle alınan karara yönelik eleştirilerin ardından, Bayern Münih denetleme kurulu üyesi Karl-Heinz Rummenigge ve RB Leipzig denetleme kurulu başkanı Oliver Mintzlaff, Pazar günü DFB çalışma gücünden istifa ettiklerini duyurdu.

Andreas Rettig, FC Bayern’e konuşma teklifinde bulundu

Rettig, “FC Bayern’in mutlaka tercih ettiği aday olmadığımı fark ettim” dedi. “İlişkinin gergin olduğunu biliyorum. FC Bayern’e ihtiyacımız var, en önemli kulüp o. Burada ayrılmamızın hiçbir faydası yok.” Münih’teki sorumlularla, “kişisel düşmanlık” nedeniyle başarısızlığa uğramaması gereken açık bir fikir alışverişi için çabalıyor.

Ancak Bayern’in büyük isimleri Rummenigge ve Uli Hoeneß ile ilk görüşme girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Rettig, “Bay Hoeneß ile sesli mesaj üzerinden konuştuğunu ve Karl-Heinz Rummenigge’ye bir kısa mesaj yazdığını ancak yanıt alamayacağını” bildirdi ve şu çağrıda bulundu: “Bu, Alman futbolu için iyi niyetli olan herkesin iyi geçinmesiyle ilgili.”

Milli takım krizde

Bunlar Flick’in halefleri olabilir

En azından, Rettig’in geçmişte birçok anlaşmazlıkla mücadele ettiği DFL patronu Hans-Joachim Watzke’den destek vardı. Borussia Dortmund’un genel müdürü ve Alman Futbol Ligi’nin denetim kurulu başkanı, bazı konularda “çok zıt görüşlere” sahip olan Rettig ile olan ilişkisini anlattı. Watzke, bu nedenle Rettig’in atanmasından önce olası farklılıkları çözmek için kişisel bir görüşme yapıldığını bildirdi. Daha sonra DFB Başkanı BeHaberler Neuendorf’a kadroyu onayladığının sinyalini verdi.

Rudi Völler yapıcı işbirliği istiyor

Rudi Völler ile sorunsuz bir işbirliği en azından Rettig için aynı derecede önemli olacak. Milli takımdan sorumlu spor direktörü, bir zamanlar farklı görüşlere sahip olmasına rağmen amiriyle yapıcı bir şekilde çalışmak istediğini açıkladı.

“Geçmişte, Andreas Rettig ve ben futbolun temel meseleleri konusunda bir veya iki fikir ayrılığı yaşadık. Ancak DFB’de sorumlu bir pozisyonda kişisel inançları gerçeğe uyarlamak ve bunları çıkarlara tabi kılmak önemlidir. Bir bütün olarak Alman futbolunun,” dedi Völler.

Rettig, spora yeni bir başlangıç için Völler’in karizmasına güveniyor. “Bu zaten küçük, hassas adımlarla başladı” dedi. Rettig aynı zamanda göreve geldiğinde devam eden milli teknik direktör arayışında aktif olarak yer almayacağını da açıkça belirtmişti: “Rudi Völler bu süreçte başı çekiyor.”

DFB genel müdürü geri adım atmıyor

Yönetim yalnızca maaş sorunları ve Hansi Flick’in halefinin sözleşme süresi söz konusu olduğunda sürece dahil olacak. Rettig, “Sonuçta bu, mesleki yeterliliğin değerlendirilmesiyle ilgilidir” dedi. “Bu bakımdan o benden üstün.” Son günlerde Rettig’in “Alman futbolunun en önemli ofisi” olarak adlandırdığı makamın adayları hakkında spekülasyonlar yapılıyordu. Mart ayında FC Bayern’den ayrıldıktan sonra Münih ekibiyle sözleşmesi devam eden Julian Nagelsmann (36), gelecek vaat eden bir aday olarak değerlendiriliyor. Basında çıkan haberlere göre Türkiye milli antrenörü olarak işini kaybeden Hollandalı Louis van Gaal (72) ve eski U21 antrenörü Stefan Kuntz’un (60) isimleri de giderek daha sık anılmaya başlandı.

Hansi filmi

DFB patronu Neuendorf, derneğin finansal sürdürülebilirlik gibi en önemli kuralları belirlediğini ve şimdi somut görüşmelerde bulunacağını doğruladı. 63 yaşındaki oyuncu, yalnızca bir veya birkaç adayın olup olmadığını açıklamak istemedi. Neuendorf, “Fransa maçı sonrasına kıyasla önemli bir adım öndeyiz” dedi.

Hedefimiz, milli takımın 9 Ekim’de ABD’ye gitmek üzere yola çıkmasıyla birlikte yeni milli teknik direktörün de kadroda yer alması. DFB seçimi 14 Ekim’de ABD’ye, üç gün sonra da Meksika’ya karşı oynayacak. Bu pozisyonu kimin elinde tutacağı ve milli takımı 2024’te Avrupa Şampiyonası’na taşıyacağından bağımsız olarak Rettig, DFB’nin gelecekteki sloganını şimdiden belirledi: “Sadece cüzdanlara değil kalplere de ulaştığımızı görmeliyiz.”

ti / Eric Dobias ve Patrick Reichardt
DPA

#Konular