Delirten hastalığı 8 sene sonra yendi

fator

New member
Delirten hastalığı 8 sene sonra yendi15.12.2022 11:14
Haber Kaynağı: İHA

Beyindeki trigeminal sinirin yüz bölgesine yayılımı sırasında türlü nedenlerle basıya uğraması sonucu kendini gösteren, beyincik damarının sinire tabı yapması, tümör basısı, iltihap, multiple skleroz gibi nedenlerle ortaya kaynak trigeminal nevralji, her 100 1000 kişiden 5’inde görülüyor. İzmir’in Menemen ilçesinde yaşayan ve tek tıp merkezinin sahibi olan 70 yaşındaki 2 evlât annesi Beşire Şendur’un ilk şikayetleri dahi 8 yıl önce başladı. Durup dururken yüzde bölgesine yayılan ağrılar nedeniyle tek anda ağzını beraberce açamayacak hale gelen Şendur, ağrıları nedeniyle yemek yiyemez ve konuşamaz hale geldi. Ağrısını “Gözlerim yerinden eski gibi oluyordu” niteleyerek müfit ve hatta ağrıdan kurtulmak için sağlam dişlerini çektiren Şendur, muvaffakiyetli geçen operatörün sonrası ağrılarından kurtuldu. Sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Beşire Şendur’un ilk hedefi ise Uzak Doğu’ya gitmek.

Yaşadıklarını müfit Şendur, “Ağzımı açtığımda sanki elektrik verilmiş gibi tek öte saplanıyordu. Tam bile o sırada dişlerimi yaptırıyordum. Ben ağrıları çark tedavisine bağladım. Diş hekimimden dişlerimi çekmesini istedim. Diş hekimim dahi dişlerimin sağlam olduğunu söyleyerek benzemek istemedi ama saçta ağrıdan kurtulmak için ısrarcı olarak çektirdim. Ancak ne yazık ki ağrılarım dinmedi” dedi.

8 yıldır ilaç kullanıyordu

Sonrasında trigeminal nevralji tanısının konulduğunu ifade fail Şendur, “Bana hastalığın tek çaresinin ilaç kullanmak olduğu söylendi. Hep ilaç kullanıyordum ve sürekli ilacın dozunu artırıyordum. Soğuk ve sıcak hava, fazla ıstırap, fazla tatlı, yediğim her şey ağrıları henüz bile tetikliyordu. İlaçlar beni sarhoş gibi yapıyordu, yataktan kalkamıyordum. Bir taraftan işlerim dahi var, onları takip etmekte zorlanıyordum. O kadar kötü tek şey ki, şiddetli ataklarda ağzımı hiç açamıyordum, yemek yiyemiyordum. Gözlerim yerinden eski gibi oluyordu ve ne yazık ki yerde ataklar kimileyin 1 ağrı sürüyordu” niteleyerek konuştu.

“Uzak Doğu’ya gideceğim”

Çocuklarının sürekli hastalığın çaresini aradığını, yerde aramalar sırasında Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun’un yerde ameliyatı yaptığını öğrendiklerini müfit Şendur, tek an beraberce doğaç operatörün olmaya karar verdiğini ve ameliyattan sonra hiç öte yaşamadığını belirterek, “Özhan hoca, İzmir’dahi olumsuzlama atlas öbür ucunda bile olsa giderdim. Şu zihin sayı iyiyim. Hastalığım nedeniyle sayı istediğim tek gezi vardı yapamamıştık. Uzak Doğu’yu görmeyi sayı istiyorum. Kısmetse ilk işim tatile ayrılmak olacak” şeklinde konuştu.

Ameliyatla yüzde 95 muvaffakıyet şansı

Operasyonu gerçekleştiren Medicana International İzmir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun, trigeminal nevraljide ağrının yerde sinirin dağıldığı yüz bölgesinde ani ve ataklar halinde görüldüğünü belirterek, “Bu hastalık henüz sayı 50-60’lı yaşlardan sonra ortaya menfaat. Trigeminal sinirin dağılımı olan üst ve abaşo köşe, yanak ve göz bölgesinde olur. Ağrı zonklayıcı, şimşek flaş tarzda olur. Belli aralıklarla gelir ve geçer. Gün geçtikçe öte aralıkları kısalır ve katlanılamaz hale gelir. Yemek yeme, tıraş olma, çark fırçalama, yüz yıkama gibi durumlarda öte tetiklenir. İlaç tedavisi ne yazık ki tek süre sonra yetersiz kalmaya başlar. Hastaların ilaç tedavisinden fayda görmemeye başladığı merkezde cerrahi en kesin çözümdür. Bu operasyonlarda muvaffakıyet şansı yüzde 95’tir. Kişi ameliyattan sonra üzgüsel ve ani olarak ağrıdan kurtulur” dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.