Çarpık diş problemine dikkat – Sağlık Haberleri

fator

New member
Çarpık diş problemine dikkat – Sağlık HaberleriDiş çarpışıklığı dişlerin yamuk / eğik olması, yekdiğeri üzerine binmiş doğru tek sıra halinde olmamasına denir. Hem görsel açıdan hem dahi fonksiyon yönü sorunlara sebep olurlar. Düz olmayan,üst üste binmiş dişler gülüşü olumsuz etkilediği için kişilerde özgüven kaybına yol açarlar. Çarpışık dişler, çiğnemede ve konuşmada bozukluğa, abaşo ve üst çenenin gerçek kapanmamasına, dişlerde dizilim anormalliklere neden olurlar. Dişlerdeki çapraşıklık ve çeneler arası ilişkideki bozukluklar sonucu köşe eklemine ötede yük biner.Bu merkezde bile tedavisi güç eklem sorunları, bruksizm (çark gıcırdatma),çark eti çekilmesi, dişler etkin olarak fırçalanamaması sebebiyle lekelenmiş ve koyu renkli olarak görünüme sebebiyet verirler. Ayrıca köşe kemiğinde dahi erimeler meydana gelebilir. Çarpışık dişler; genetik yatkınlık, parmak emme, erken süt kadın çekimleri, tedavisi ertelenen çürükler, genetik olarak çark eksiklikleri ya bile fazlalıkları, düşmemiş ağızda kalmış fazla süt dişleri gibi…faktörler nedeniyle oluşabilir.

Çarpışık dişlerin tedavisi nedir?


Doç.Dr.Erol Akın ,”Çarpışık dişlerin tedavisinde ilk olarak nedeni tespit edilmeli ve etken ortadan kaldırılmalıdır. Düşmesi gereken zamanda düşmemiş olan süt dişleri ve fazla olan dişler sözlü alınmalıdır. Varsa ve gerekliyse kırık ve sakat sorunları giderilmelidir. Daha sonra çark telleri ya bile şeffaf plaklarla dişler muntazam ve sıralı hale getirilebilir. Bazı koşullarda ortodontik tedaviye ek olarak porselen uygulamalar bile yapılabilir. En önemlisi çarpışık dişlerin tedavisi kişiye ve duruma özel planlanmalı ayrıca doktorunun uygun gördüğü şekilde tedavisi yapılmalıdır.” dedi.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.