BVB: PSG yenilgisinin ardından kulüp krize girme tehlikesiyle karşı karşıya

fator

New member
Borussia Dortmund
PSG’ye karşı sergilenen performans pek cesaret verici değil: BVB krize sürüklenme tehdidinde bulunuyor

Emre Can, BVB’deki genel ruh haline uygun olarak Paris yenilgisinin ardından başını eğdi

© Federico Gambarini / DPA

Tim SchulzeBorussia Dortmund, Şampiyonlar Ligi’nin ilk maçında Paris Saint-Germain’e karşı umutsuzdu ve cesareti kırılmıştı. Takım huzursuz ve görünüşe göre bir tavır sorunu yaşıyor. Teknik direktör Edin Terzic sorunları kontrol altına alamadığı takdirde önümüzde sıcak haftalar olacak.

Sahadaki oyuncuların aksine Matthias Sammer formunun zirvesindeydi. Borussia Dortmund’un resmi danışmanı, İspanyol hakem Jesus Gil Manzano’nun Prinzenpark Stadı’nda son düdüğünü çalmasından çok geçmeden hakem hakkında bir tirad başlattı. Yayıncı Amazon Prime’ın uzman panelinde Sammer, yeniden başlatmanın hemen ardından hakemin “tamamen yanlış kararından” şikayetçi oldu. Manzano, BVB defans oyuncusu Niklas Süle’nin ceza sahasında elle oynaması için düdük çaldı ve Kylian Mbappé penaltıyı çevirerek 1-0 öne geçti.


Sammer, bu kararı Dortmund’un 2-0’lık yenilgisinin gerçek nedeni olarak gördü (en azından TV izleyicilerine bunu aktardı). Sammer, “Fakat Paris’e karşı oynadığınızda 1-0 çok belirleyicidir” diye analiz etti; Sammer’in tipik bir örneği olan, öfkeyle karışık hafif kırgın bir ton. Rastgele bir şekilde “PSG’nin Dortmund’dan daha iyi olduğunu elbette” itiraf etti.


Sammer’in tiradı şunu açıkça ortaya koyuyor: BVB’nin bir sorunu var
Sammer’in el cezasına ilişkin kararının subjektif olabileceği gerçeği, “Bild” gazetesi için tartışmalı kararları değerlendiren eski DFB hakemi Thorsten Kinhöfer’in şu değerlendirmesiyle ortaya çıkıyor: “Yorum UEFA’nın spesifikasyonlarına uygundur. Bu yüzden hakem her şeyi yaptı.” Sağ . (…).” Ancak Kinhöfer, bu tür kararların “futbolun ruhuna” uygun olmadığını da sözlerine ekledi. Elbette bu, kızgın BVB taraftarlarına verilen bir taviz ve hentbol kararları nedeniyle sürekli olarak yükselen genel öfke olarak anlaşılabilir.


Sammer’in kibirli ve yanlış yönlendirilmiş hakemler hakkındaki tiradının gerçek amacı (“Onlar caka satıyorlar”) farklı olabilir: bir sis perdesi yakmak ve dikkatleri takımın gerçek sorunlarından uzaklaştırmak. Paris’teki yenilgi, BVB’de beklentiler ile gerçeklik arasında büyüyen bir uçurum olduğunu açıkça ortaya koydu. Bundesliga’nın karışık başlangıcında olduğu gibi, Şampiyonlar Ligi’nin başlangıcında da takım tedirgin görünüyordu. Sammer en azından bunların “gerçekten kötü sinyaller” olduğunu, özellikle de o akşam Paris’teki zayıf saldırıdan geldiğini itiraf etti.


Antrenör Edin Terzic, PSG’ye karşı defansif yaklaşıma güvendi ancak hücumda Karim Adeyemi ve Donyell Malen’in görev almasına izin verdi. Bu çok yanlış gitti. Üç stoperli, beş kişilik zincirli ve stopersiz taktikler görünüşe göre takımı felç etti. BVB, Paris’in sunduğu açık alanlardan yararlanamadı. Bunun yerine Dortmund, ileri oyunda birbiri ardına kötü paslar üretti. Ancak Terzic, Maro Reus, Niclas Füllkrug ve Jamie Bynoe-Gittens’i kadrosuna kattığında işler biraz daha iyiye gitti. Ancak Bynoe-Gittens’in uzak mesafeden şutunu kale direğine vurması Paris golü için tek gerçek tehditti. Terzic’in Şampiyonlar Ligi’ne başarısız başlamasının ardından savunma taktikleri nedeniyle eleştirilmesi gerekecek. Emre Can, “Topun peşinden çok koştuk” diye şikayet etti.


DFB

Zaferler, alaylar ve şapkalar: Nerz’den Flick’e kadar milli antrenörler bunlardı
Bu haliyle BVB’nin Şampiyonlar Ligi’nde şansı yok
Bu formda Dortmund’un PSG, Milan ve Newcastle United gibi zorlu grupta hayatta kalma şansı yok ve teknik direktör bariz sorunları kontrol altına almazsa Bundesliga’da da sorunlar yaşanması muhtemel. PSG maçı sonrasında sportif direktör Sebastian Kehl, oyuncular arasında “çok fazla larifari” olduğunu ve dolayısıyla bir tutum sorunu olduğunu gördü. Ligde Schluffi’nin tutumu VfL Bochum ve 1. FC Heidenheim ile beraberliğe yol açtı. Paris’te “Larifari”nin bir nedeni gözlemlendi: BVB profesyonelleri karşılıklı destekten yoksundu.


Hücumdaki sorunlar da ortada. Tüm hücum oyuncuları arasında şu ana kadar yalnızca Donyell Malen üç gol attı. Sébastien Haller, Niclas Füllkrug, Youssoufa Moukoko ve Karim Adeyemi Bundesliga’da henüz gol atamadı. Son aşamada on Freiburg oyuncusuna karşı sadece Marco Reus yedek olarak bir gol atarak skoru 4-2 yaptı.


Kehl yakında eleştirileri de dinlemek zorunda kalabilir. Özellikle Jude Bellingham’ın (Real Madrid’e) ve Raphael Guerreiro’nun (Bayern Münih’e) gidişi kalite kaybı anlamına geliyor. Pahalı halefler Felix Nmecha’nın veya Marcel Sabitzer’in bu kaybı telafi edip etmeyeceğini zaman gösterecek. Özellikle Nmecha konusunda şüpheler var. Aynı durum Emre Can’ın takım kaptanlığına atanması kararı için de geçerli. Can’ın şüphesiz büyük bir mücadele yüreği ve gerekli profesyonelliği var, ancak oyun açısından en yüksek kalite standartlarını karşılamayacak kadar sınırlı.


Kehl’in de eleştiriyle yüzleşmesi gerekecek
Gerçek bir krizden bahsetmek için henüz çok erken. BVB şu anda sıralamada 7. sırada yer alıyor ancak zirvenin yalnızca iki puan gerisinde bulunuyor. Ancak Dortmund’da teknik direktör de dahil olmak üzere tartışmalar hızla alevleniyor. Krizin koşulları oluştu. Ancak gelip gelmeyeceği belli değil. Açık olan şu ki, Cumartesi günü evinde Wolfsburg’a karşı oynayacağı bir sonraki Bundesliga maçında kayda değer bir gelişme olmazsa iklim önemli ölçüde daha sertleşecek.


Kaynaklar: “Amazon Prime”, DPA

#Konular