Buz hokeyi: Sezon başında DEL: yeni şampiyonluk adayları, yeni yıldızlar

fator

New member
buz Hokeyi
DEL sezon başında: Yeni şampiyonluk adayları, yeni yıldızlar

EHC Red Bull Münih şampiyonluk unvanını korumak istiyor. Fotoğraf

© Ulrich Gamel/Kolbert-Press/dpa


Adler Mannheim ve hatta Kölner Haien şampiyonluk için geri dönüş yapabilecek mi? Eski milli teknik direktör Söderholm, son şampiyonların antrenörü olarak nasıl bir performans sergiliyor? DEL sezonunun başlangıcıyla ilgili sorular ve cevaplar.

Almanya Buz Hokeyi Ligi’nin 30. sezonu, kaybedilen Dünya Kupası finalinden 109 gün sonra başlıyor. Bietigheim Steelers’ın küme düşmesinin ardından DEL, orijinal boyutu olan 14 takıma geri döndü.


Ne var ne yok?


Takım sayısının 14’e düşürülmesi nedeniyle ana tur 52 (önceki 56 maç yerine) maç gününden oluşuyor. Üç yıl sonra tablo, puan ortalamasına göre değil, puanlara göre yeniden oluşturulacak; korona salgınının etkilerinin nihayet aşıldığı kabul ediliyor. Cumartesi akşamı da yeni bir oyun tarihidir. En iyi maçlar cumartesi günü saat 19.00’da toplam dört kez oynanıyor. Kölner Haie ve Adler Mannheim 30 Eylül’de başlayacak.


Bir küme düşme daha olur mu?


Mutlaka gerekli değildir ve eğer öyleyse, o zaman yalnızca bir tane. Kassel, Krefeld veya Dresden’in DEL2’de ikinci lig şampiyonu olması halinde tablonun son sırasındaki takım küme düşecek. Yalnızca bu üç takım DEL’e terfi için ekonomik gereksinimleri karşılıyor. Bu, ana turun bitiminden sonraki zamanın DEL’deki son takım için heyecan verici olacağı anlamına geliyor. Tıpkı geçen sezon küme düşen Augsburg Panthers gibi. Ravensburg DEL2’de şampiyon olduğundan ve yükselme gerekliliklerini karşılamadığından, Augsburg şanslıydı ve birinci sınıf oynamaya devam ediyor.


Favoriler kimler?


En büyük favori son şampiyon EHC Red Bull Münih. Adler Mannheim en büyük bütçeye sahip takım ancak 2019’dan bu yana şampiyonluğa ulaşmış durumdalar. Eisbären Berlin, play-off’ların olmadığı hayal kırıklığı yaratan bir sezonun ardından 2021 ve 2022’de de şampiyonluk sahibi olmak istiyor. Kölner Haie, koşucular- ERC Ingolstadt ve Grizzlys Wolfsburg’un da iddialı olduğu düşünülüyor.


Hangi yıldızlar yeni?


Mannheim ligin en önemli ismini getirdi: Kartallar, milli oyuncu ve iki kez Stanley Cup şampiyonu Tom Kühnhackl’ın yanı sıra Rusya’dan gelen eski NHL forveti Linden Vey’den de çok şey bekliyor. Eisbären Berlin, Kai Wissmann ile Kuzey Amerika’dan ikinci dünya şampiyonunu geri getirdi. Red Bull Münih, en başarılı DEL koçu Don Jackson için eski milli teknik direktör Toni Söderholm ile anlaştı.


Maçları nereden izleyebilirsiniz?


MagentaSport tüm maçları canlı olarak gösterir. Bu Perşembe akşamı son şampiyon EHC Red Bull Münih ile Düsseldorfer EG arasındaki açılış maçını (19.30) izlemek ücretsiz. Bunun ötesine geçmek istiyorsanız, Telekom müşterisi olarak ayda 7,95 Euro veya yıllık abonelik için ayda 12,95 Euro (Telekom dışı müşteriler için) ödemeniz gerekiyor. Ayrıca DEL buz hokeyini hala ücretsiz TV’de izleyebilirsiniz. Servus TV ayrıca yıl sonuna kadar bireysel DEL oyunlarını da canlı yayınlayacak. Ancak Avusturyalı yayıncı 31 Aralık’ta doğrusal yayını durduracak.


Milli takımın yükselişinden lig faydalanabilecek mi?


Söylemesi zor. Mayıs ayında Finlandiya’da düzenlenen heyecan verici Dünya Şampiyonası’nın ve gümüş madalyanın kazanılmasının üzerinden dört ay geçti. Alman basketbolcular, Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra futbolun dışında da ilgi odağı oldular ve olmaya da devam ediyorlar. Alman futbolundaki sürekli olumsuz manşetler nedeniyle buz hokeyi alanında da büyüme umut eden DEL genel müdürü Gernot Tripcke, “İlgi ortada” dedi.


dpa

#Konular