Bobby Fischer: Satranç dehası nasıl istenmeyen adam oldu?

fator

New member
Eski dünya satranç şampiyonu
Bobby Fischer 80 yıl önce doğdu: Satranç dehası istenmeyen adama nasıl düştü?

Bobby Fischer 1972 Dünya Satranç Şampiyonasında Boris Spassky’ye karşı – “Yüzyılın Oyunu”

© ZUMA Tel / Imago Görseller

Eugene EppBobby Fischer, tüm zamanların en iyi satranç oyuncusu olarak kabul edilir: 1972’de Boris Spassky’ye karşı oynadığı “Yüzyılın Oyunu” efsanevidir. Ama sonra komplo teorilerine, anti-Semitizme ve paranoyaya karıştı.

Bobby Fischer’ın satranç dünyasının zirvesine yaptığı yolculuk bir buçuk aydan fazla sürdü. 80 yıl önce 9 Mart 1943’te doğan ABD’li satranç oyuncusu, Sovyetler Birliği’nden son şampiyon Boris Spassky ile Dünya Satranç Şampiyonası için oynuyor. Kazananı belirlemek için toplam 21 maç gerekiyor, 31 Ağustos 1972’deki ilk maçtan 52 gün sonra, Fischer yeni dünya şampiyonu oldu. Bu tarihi bir an: tüm satranç dünya şampiyonları daha önce Sovyetler Birliği’nden gelmişti.


Soğuk Savaş’ın ortasında, Fischer bu falanksı yarıp geçer – bu bir sportif başarıdan daha fazlasıdır. Çünkü Fischer ve Spasski arasında artık mesele sadece satranç değil, ABD ve Sovyetler Birliği adına, Batı ve Doğu adına, kapitalizm ve komünizm adına oynuyorlar. Sistemlerin rekabeti satranç tahtasında yapılır. Fischer, zaferiyle Batı için prestijli bir zafer elde ediyor ve bir vatansever olarak kutlanıyor. Zirvede duruyor – ama oradan dik bir iniş olmalı. Hayatı boyunca komplo teorilerine bulaşır ve vatanını kaybeder.


“Yüzyılın Oyunu”, Bobby Fischer’ı bir kahraman yapıyor
Spasski’ye karşı oynadığı efsanevi maçtan önce bile, Chicago’lu adam eksantrik tavrıyla biliniyor ve ondan korkuyordu. Fischer İzlanda’daki Dünya Kupası’na gitmeyi reddettiği için bu düellonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği uzun bir süre belirsizdi. Diğer şeylerin yanı sıra, daha yüksek bir para ödülü talep ediyor. Müzakereler uzayıp gidiyor, Fischer inatçı ve hatta açılış törenini bile kaçırıyor. Yalnızca ABD Başkanı Nixon’ın güvenlik danışmanı Henry Kissinger onu teslim olmaya ikna edebilir. Fischer’in vatanseverliğine hitap ediyor – satranç dehası, krallar oyununda tacı Sovyetlerin elinden almalı ve Birleşik Devletler’in onurunu kurtarmalı. Bir de daha çok para ödülü var, bir İngiliz milyoner miktarı artırmış.


Spasski ile düello “Yüzyılın Oyunu” olarak lanse edilir ve dünya çapında takip edilir. Dünya Şampiyonası’nın o zamanki organizatörü Gudmundur Thorarinsson’un onlarca yıl sonra belirttiği gibi abartı yok – tam tersi: “Yüzyılın oyunu değildi, tüm zamanların en önemli satranç oyunuydu.” Bu ideolojik olarak yüklü oyun bir efsaneye ve Bobby Fischer bir efsaneye dönüşür. Richard Nixon, ziyaret hiç gerçekleşmese bile onu Beyaz Saray’a bile davet ediyor.


Eski dünya satranç şampiyonu: Bobby Fischer 80 yıl önce doğdu: Satranç dehası istenmeyen adama nasıl düştü?


Koşan bir dahiÇünkü Fischer giderek daha soğukkanlı hale geliyor. Büyük zaferinden sonra, artık turnuvalarda oynamadı ve neredeyse tamamen halktan çekildi – 29 yaşında bir kariyere son verdi. 1975’te dünya şampiyonluğu unvanını savunması gerektiğinde, dünya derneğinin bu kez karşılayamayacağı ve karşılamak istemediği taleplerde bulunur. Fischer’in unvanı elinden alındı, dünya şampiyonu artık yeniden bir Rus: Anatoly Karpov. Ancak Amerikalı, kendisini hala meşru unvan sahibi olarak görüyor – sonuçta, o zamandan beri kimse onu satranç tahtasında yenemedi.


Sadece Fischer’in giderek kendi dünyasında yaşadığına dair bir işaret. 20 yılını büyük ölçüde izole olarak, şehirden şehre taşınarak, Budapeşte’de kendi kendine sürgüne giderek geçirdi. 1992’de “Yüzyılın Oyunu”nun 20. yıl dönümünde eski rakibi Boris Spassky’ye karşı tekrar yarışana kadar halk karşısına çıkmıyor. Fischer tekrar kazanır ve üç milyondan fazla ABD doları toplar, ancak Amerikan soruşturma makamları tarafından hedef alınır. İntikam, Yugoslavya’daki Bosna savaşı sırasında geçtiği için, Fischer ABD’nin yaptırım düzenlemelerini ihlal ediyor. ABD’de hakkında tutuklama emri çıkarılır ve bir zamanların ünlü satranç ustası şimdi firardadır.


komplo teorileri ve antisemitizm
Evsiz ve görünüşe göre giderek kafası karışmış halde dünyayı dolaşıyor. Fischer, komplo teorileri ve en kötü Yahudi aleyhtarı sözleriyle kamuoyunun giderek daha fazla dikkatini çekiyor. Küresel bir Yahudi komplosundan söz ediyor, New York’taki 11 Eylül saldırıları hakkında kaba teoriler geliştiriyor ve ABD’de bir askeri diktatörlük istiyor. Japonya’da ve Filipinler’de birkaç yıl geçirdikten sonra sınır dışı edilmek üzere Japon gözetiminde kaldı.


İzlandalı arkadaşlar, onu en büyük zaferinin olduğu yere geri getirmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Hatta İzlanda vatandaşlığı bile alıyor -Amerikan pasaportu artık geçerli değil- ve hayatının son yıllarını Reykjavik’te geçiriyor. İzlanda’ya vardığında 62 yaşında olan Bobby Fischer, biyografisini yazan Helgi Olafson’ın deyimiyle şimdiden “kırık bir adam”. İhmal edilmiş, dağınık ve paranoyak görünüyor. Fischer Ocak 2008’de 65 yaşında böbrek hastalığından öldü. 1992’den sonra bir daha ABD’ye dönmedi.


kaynaklar: “Sportschau” / Deutsche Welle / “New York Times” / “Guardian”

#Konular