Bisiklet: Philipsen Milan-Sanremo'yu kazandı – Pogacar üçüncü

fator

New member
Bisikletçilik
Philipsen Milan-Sanremo'yu kazandı – Pogacar üçüncü

Jasper Philipsen (sağda), Michael Matthews (M.) ve Tadej Pogacar'ın hemen önünde zirveye çıktı. Fotoğraf

© Gian Mattia D'alberto/LaPresse, ZUMA Press/dpa aracılığıyla

Tadej Pogacar'ın korkulan saldırılarıyla hiçbir başarısı yok. Sanremo'daki Via Roma'da sprinterlerin saati geldi. 2023 Tour de France'ın en hızlı adamı durdurulamaz.

Tadej Pogacar'ın keskin saldırılarının hiçbir etkisi olmadı; bunun yerine sprint kralı Jasper Philipsen Via Roma'da birinci sınıf klasını sergiledi.

Son Tour de France'ın dört kez etap galibi, bahar klasiği Milan-Sanremo'yu ilk kez foto finişle kazandı ve böylece bisiklet dünyasının anıtlarından birinde en büyük başarısını kutladı. Philipsen, 288 kilometrenin ardından küçük bir grupta sprint'i Avustralyalı Michael Matthews ve Slovenyalıların favorisi Pogacar'ın önünde az farkla kazandı. Alman sürücülerin kararda hiçbir rolü olmadı.

“İnanılmaz. Farkına bile varamıyorum. Burada kazanmak bir rüya. En başından beri içimde iyi bir his vardı. Poggio'da favoriler biraz birbirlerine baktılar ve ben de geri dönebildim. 300 kilometre sonra, sprint biraz farklı” dedi Philipsen.

Pogacar'dan iki saldırı

Sezona iki hafta önce Strade Bianche çakıl yarışında tek başına etkileyici bir zaferle başlayan Pogacar, bitişe kısa bir süre kala Poggio'ya iki atak gerçekleştirdi. Ancak geçen yılın galibi ve dünya şampiyonu olan ve onuncu bitiren Mathieu van der Poel, rakiplerine liderlik ederek sonunda takım arkadaşı Philipsen'in zaferini kutlamayı başardı.

Philipsen, “Mathieu'nun finalde yaptıklarından büyük gurur duyuyorum. Bunu takım olarak başardık” diye ekledi. Patlayıcı Belçikalı geçen yıl Tour sprint yarışlarında neredeyse durdurulamazdı ve aynı zamanda puan klasmanını da kazandı.

“Bir planımız vardı. Cipresssa'da (sondan bir önceki tırmanış) yüzde on gerideydik. Poggio'da geri çekilmek yeterince zor değildi. İyi bacaklarım vardı ve iki kez atak yaptım. Kazanmak için her şeyin mükemmel gitmesi gerekiyor. Ama Pogacar, Sanremo'daki bir sonraki başarısız zafer girişiminin ardından “Her şey mükemmel değil” dedi.

Plan Cipressa'dan tek başına uzaklaşmaktı. Ancak BAE'li takım arkadaşlarının desteğiyle işler pek iyi gitmedi. Pogacar'ın spor yönetimiyle radyo aracılığıyla nasıl iletişime geçtiği defalarca görüldü. Pogacar, Poggio'yu geçen yıl Classicissima'da denemişti ancak daha sonra van der Poel tarafından kandırıldı. Bu sefer yarış gerçekten başlamadan önce, ilk on kaçışın sonuncusu bitişe on bir kilometre kala yakalandı.

Gol: Giro zaferi

İtalya bu yıl Pogacar'ın gündeminin üst sıralarında yer alıyor. 25 yaşındaki oyuncu, mayıs ayında ilk kez Giro'da zafer kazanmak ve ardından Floransa'da başlayacak Tour de France'ta çifte başarı elde etmek istiyor. 2004 yılında ölen tırmanma kralı Marco Pantani bunu en son 26 yıl önce başarmıştı.

Yarışa başlayan yedi Alman sürücünün hiçbiri kendilerini ön plana çıkaramadı. Son zaferi 2015 yılında John Degenkolb kazanmıştı ancak Thüringenli oyuncu bu kez orada değildi. Erik Zabel, 1997 ile 2001 yılları arasında dört başarı ile Alman perspektifinden en büyük başarıları elde etti.

dpa

#Konular