Avrupa Şampiyonası elemeleri: Çift paket Moukoko: U21, Kosova’yı 3-0 kazandı

fator

New member
Avrupa Şampiyonası elemeleri
Çift paket Moukoko: U21 Kosova’yı 3-0 kazandı

U-21 milli takımı, Avrupa Şampiyonası elemelerinde Kosova’yı mağlup etti. Fotoğraf

© -/dpa


Alman U21 takımı, Kosova’daki Avrupa Şampiyonası elemelerinin başlangıcında üstünlüğü ele geçirdi, ancak en iyi fırsatları kaçırdı. Youssoufa Moukoko’da yaz aylarında Avrupa Şampiyonası’nda hayal kırıklığı yaşayan oyuncu, takımına kutlama yaptırıyor.

Youssoufa Moukoko etkileyici gol oranını artırdı ve Alman U21 milli takımının Avrupa Şampiyonası elemelerine başarılı bir başlangıç yapmasını sağladı.


Borussia Dortmund’un hücum yeteneği, Antonio Di Salvo’nun ekibini Kosova’yı 3-0 (0-0) mağlup eden iki golle (74./78. dakika) zafere taşıdı. Üçüncü golü ise Kiel’den Colin Kleine-Beckel (89.) kaydetti. Başarısız olan Avrupa Şampiyonası’ndan yaklaşık iki ay sonra, Alman Futbol Federasyonu takımı, savunma yapan ev sahibi takıma karşı oyunu tamamen domine etti, ancak başlangıçta liderliği ele geçirmek için en iyi şansını kaçırdı.


Di Salvo, “Genel olarak mutluyum. İhtiyacımız olan istekliliği ve tutkuyu gösterdik” dedi. Moukoko’da, Avrupa Şampiyonası ön turunda kadroda yer alan üç profesyonelden biri gol attı. 18 yaşındaki oyuncu, Gürcistan’daki tüm takım gibi zayıf bir turnuva oynamıştı ancak sekizinci U21 maçındaki yedi ve sekiz numaralı gollerle etkileyici gol kotasını artırdı. Di Salvo, “Youssoufa önemli bir oyuncu, sadece gol attığı için değil” dedi.


Di Salvo “kumarbaz zihniyeti” bekliyordu


U21’ler Ekim ayında Bulgaristan ve yüksek reytingli İsraillilere karşı çifte eleme deplasmanıyla devam edecek. Diğer rakipler ise Polonya ve Estonya. Yalnızca grup galibinin Slovakya’daki 2025 turnuvasına katılma hakkı garanti ediliyor.


Beklenen oyun Priştine’de gelişti: Kosova dışındakiler beş kişilik bir zincirle derin savunma yaptı, Almanya oyunu kontrol etti. Misafirler defalarca derin paslarla ileri doğru birleştiler. Ancak önemli bir bitiş için hassasiyet hala eksikti. Öte yandan Kosova’nın seçimi Di Salvo’nun beklediği “kumar zihniyetini” nadiren gösterdi. Dışarıdan gelen kişi çoğunlukla zararsızdı.


Kleine-Bekel son noktayı getiriyor


Üstün DFB seçimi için en iyi fırsatlar duran toplardan geldi: Fürth’ten Tim Lemperle bir kornerden sonra yakın mesafeden çok yükseğe nişan aldı (32′). Özellikle devre arasında Almanya öne geçmek için büyük çaba harcadı. Moukoko yan ağlara çarptı (47.). Dortmund’un güzel bir ara pasında Lemperle’in şutu direğe çarpınca Merlin Röhl kaleye yakın bir vuruş yaptı (50.).


Oyun artık giderek daha çok sabır oyununa dönüştü. Zaman zaman son derece sert savunma yapan ev sahibi takım, neredeyse hiç rahatlama sağlamadı. Son aşamada farkı yaratan Moukoko oldu: Forvet, hem köşeden hem de yakın mesafeden yaptığı bir yanıltmacayla etkileyici bir gol attı. Savunma oyuncusu Kleine-Bekel daha sonra tavandan gelen kafa vuruşuyla son sayıyı attı.


dpa

#Konular