“Antimikrobiyal direnç önemli bir sağlık tehdididir”

fator

New member
“Antimikrobiyal direnç önemli bir sağlık tehdididir”24.11.2022 17:42
Haber Kaynağı: İHA


Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası nedeniyle tek makale yapan Op. Dr. Muhammed Tosun, şuursuz ve kontrolsüz antimikrobiyal (antibiyotik/antifungal/antiviral) kullanımının vücutta bağcıklı mikroorganizmalar tarafından yerde ilaçlara karşı mukavemet gelişmesine sebep olduğunu belirtti. Tosun, “Antimikrobiyal mukavemet ilacın vücutta etki edemez hale gelmesine sebep olarak tedavide yeni jenerasyon ilaç kullanılması ihtiyacını bile yanında getirmektedir.

Yeni tek ilaç etkin maddesinin bulunması, yerde ilacın faz aşamalarından geçip kullanılabilir hale gelmesi en rengi 10-15 yıllık tek süre almaktadır. İlimizde şuurlu ve kontrolü antibiyotik kullanımına yönelik sayı eğitimler, çalıştaylar, programlar yapılarak farkındalık oluşturulmaya çalıştık. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütünün antibiyotiklere karşı mukavemet konusunda farkındalık oluşturmak için 18- 24 Kasım tarihlerini Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası olarak belirlemiştir. İlacı gerçek kullanmak, tedavinin olumlu sonuçlanabilmesi için sayı önemlidir. Öyle ki, gerçek ilacın uygun olmayan dozda ya bile şuursuz kullanımı son basamak tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Bu tehlikenin ortadan kalkması, usçu ilaç kullanımı ile ilgili yapılacak teşviklerle mümkündür. Konunun ciddiyetinin farkında olarak kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Türkiye’dahi ilaç tüketiminin şuursuz ve kontrolsüz tek şekilde her geçen gün arttığını ve yerde durumun halk sağlığına karşı sayı ciddi tek tehdit oluşturduğunu biliyoruz. Farkındalık oluşturmak için sağlık çalışanlarımıza, vatandaşlara yönelik malûm periyotlarla eğitimler verilmektedir. Tüm bunların ışığında, içildikten neredeyse tek gelenek haline gelen ve son basamak tehlikeli tek tutum olan, kulaktan yalan bilgilerle ya bile tavsiye ile ilaç kullanma alışkanlığından çabucacık vazgeçilmelidir.


Çünkü aşağılık tek öte kesici beraberce tahmin edilemeyecek sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Unutmayın; toplum sağlığının devamı, öncelikle sağlıklı bireylerin yetişmesiyle mümkündür. Antibiyotiğe karşı mikroorganizmaların mukavemet geliştirmesinden kaçınmak ve kontrolsüz ilaç kullanımının önüne geçmek için hekim tarafından ilaç reçete edilmedikçe kullanılmaması gerekir. Şayet ilaç hekim tarafından reçete edilmiş ise önerilen süre ve dozda kullanılması gerekmektedir” dedi.
Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.