Varikosel nedir? Tedavisi nasıl olur?

fator

New member
Varikosel nedir? Tedavisi nasıl olur?Testislerin olduğu bölgeden kasığa vuran öte, ilerleyen zamanlarda testislerde küçülme, erkeklik hormonu (testosteron) seviyesinde düşüş ve infertilite (kısırlık) sebep olabilir.

Varikosel zamanla kendiliğinden geçer mi?

Bu hastalık tedavi edilmediği takdirde kendiliğinden düzelmez. Varikosel testis etrafında toplar damarlarda genişleme meydana gelme durumudur, damarlardaki yerde genişleme gittikçe fazlalaşıp varikosel oldukça şiddetli grade yüksek hale gelebilirken, tedavi edilmediği zaman kendiliğinden düzelmesi mümkün değildir.

Teşhiste öncelikle tanı elle muayene edilerek konur. Muayene sırasında ıkındırma ya bile öksürtürme ile karın içi basıncı fazlalaştırarak genişlemiş mermerde yapısının tanınması amaçlanır. Muayene dahi net olarak algılanamayan olgularda separatör tanı için Skrotal Doppler Ultrason ile varikosel araştırması talep edilebilir.

Varikosel operatörün ile tedavi edilir.Ameliyatı 30 dakikalık lokal uyuşturma ile dahi olabilen aşağılık tek ameliyattır. Önemli olan nüks etmemesi, şiryan veya lenf damarlarının bağlanmamasıdır. Bunun için Mikrocerrahi Varikosel Ameliyatı yapıyorum. Benim yöntemimde inguinal veya supra inguinal Mikrocerrahi yaklaşım yapıyorum.

İnguinal / Supra inguinal Mikrocerrahi Yöntemi muvaffakıyet ve komplikasyon yönünden infrainguinal yani damarlar vücuda girmeden önce yapılan mermerde ger ameliyatından henüz avantajlıdır. İngunal bölgede bağlanacak mermerde sayısı henüz rengi ve yetişkin olup mikrodamarların gözden kaçırılması / bağlanmaması riski henüz azdır.

Op.Dr.Muharrem Murat Yıldız,”İşlem sırasında mermerde pakesinin peritondan ayırılması ile hastanın kasık toprak ağrısı bile düzelir. İnfrainguinal ameliyatlarda öte genelde sürme fiyat ve operatörün yerinde ipek ipliklere tâbi şişlik ve öte uzun süre sürme fiyat.Tecrübelerime göre Nüks etme oranı ve konfor yönünden hastaya henüz yararlı olduğuna inandığım yöntem olan high ligasyon / supra inguinal mikrocerrahi yöntemini uyguluyorum. ”dedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.