UEFA Başkanı Aleksander Ceferin 2027'de istifa etmek istiyor

fator

New member
Aleksander Ceferin
Paris'teki kongre sonrası: UEFA Başkanı 2027'de istifa etmek istiyor

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin 2027'de görevinden ayrılmak istiyor

© Hans Punz / DPA

Aleksander Ceferin 2027'de tekrar UEFA başkanlığına aday olabilir. Şimdi şaşırtıcı bir şekilde açıkladığı gibi artık bunu istemiyor.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin şaşırtıcı bir şekilde 2027'de Avrupa Futbol Birliği başkanlığında bir dönem daha aday olmak istemiyor. Slovenyalı oyuncu bu kararını Perşembe günü Paris'teki UEFA Kongresi'nin ardından duyurdu. Genel kurul daha önce de Ceferin'in görev süresinin dolmasına rağmen yeniden aday olabilmesi için tüzük değişikliği yapmıştı.

Eylül 2016'dan bu yana görevde olan 56 yaşındaki isim, “Altı ay önce bir daha aday olmayacağıma karar verdim” dedi. Belli bir süre sonra her örgütün “taze kana” ihtiyacı var. Ceferin, önce ailesinin bildiğini, aynaya gönül rahatlığıyla bakabildiğini söyledi. “Covid'den bıktım, iki savaştan, sözde Süper Lig gibi saçma sapan projelerden bıktım.”

UEFA yeni tüzüğü oyladı

Geçtiğimiz aylarda tüzük değişiklikleriyle ilgili hararetli tartışmalar yaşandı. Ceferin'in yıllardır yakın danışmanı olan eski profesyonel Zvonimir Boban, protesto amacıyla UEFA'daki üst düzey görevinden istifa etti. Alman Futbol Federasyonu da tüzük değişikliğine destek verdi.

Kongrede, 55 ulusal dernekten yalnızca üçü, tüzükteki çeşitli değişiklikler konusunda blok halinde oylamaya karşı oy kullandı ve bir çekimser oy kullandı. Sonuç olarak, bireysel kanunlar hakkında daha derin bir tartışma yaşanmadı. Değişikliklerin kendisi büyük bir çoğunluk tarafından onaylandı.

DPA'nın bilgilerine göre, UEFA öncelikle tüzüğün önceki metninin İsviçre yasalarına uygun olmadığı yönündeki hukuki görüşe dayanıyor. Şemsiye örgütün merkezi Nyon'da bulunuyor ve Ceferin'in görevi geçen yıl alkışlarla onaylandı.

Gönderi güncellendi.

cl
DPA

#Konular