‘Türkiye’de her 12 kadından biri meme kanserine yakalanıyor’

fator

New member
‘Türkiye’de her 12 kadından biri meme kanserine yakalanıyor’05.10.2022 16:35
Haber Kaynağı: DHA

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Meme Cerrahisi Öğretim Üyeleri ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı’ nedeniyle toplum sağlığını korumaya yönelik terbiye programı düzenledi. Saat 11.00’bile Rektörlük binasında plânlı programa İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AK, Rektör yardımcıları, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, ve öğretim üyeleri katıldı.

“İKİ YILDA BİR MUTLAKA MAMOGRAFİK TARAMAYI ÖNERİYORUZ”

Programda konuşan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Meme Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslihan Cabıoğlu son 20 yılda Türkiye’dahi meme kanserinin görülme sıklığının 100 binde 25’lerden, 100 binde 50’ye kadar iki kat fazla olduğunu belirterek ” Rakamların artmasında tanı yöntemlerinin son basamak yaygınlaşması sayı önemli tek faktör. Mamografide bunun başında geliyor. O yüzden Sağlık Bakanlığı’nın önerisi doğrultusunda hepimizin dahi önerisi doğrultusunda tığ 40 yaş üzeri hiçbir riski olmayan kadınlara iki yılda tek mamografi taramayı öneriyoruz. Meme kanserinden korunmada en önemli silahımız bizim mamografik tarama. Bununla ilgili medyada mamografinin radyasyonuyla ilgili zararlı olduğuna üzerine kimi söylentiler çıkıyor. Bunlar gerçekten bizi üzüyor.

Mamografik taramayla tığ ne kadar radyasyon alıyoruz; üç ağrı etraftan aldığımız televizyon, kompüter, cep telefonları gibi aldığımız radyasyona eş üstün. O yüzden meme kanserinin özellikle 40 yaş üzerinde son basamak sık görüldüğünü, Türkiye’dahi her 12 kadından birisi yaşam süresince meme kanserine yakalandığını göz önüne alırsak yerde zarar gerçekten önemsenmeyecek kadar rengi tek oranda. O yüzden iki yılda tek mutlaka riski olmayan bayanların mamografik tarama yaptırmasını öneriyoruz. 35 yaş üzeri kadınların herhangi tek meme şikâyeti olan kadınların mamografi çektirebileceklerini, rahatlıkla çektirebileceklerinin dahi altını resmetmek istiyoruz. 35 yaş altında bile meme şikayetlerini öncelikle ultrason ve gerekirse mamografi, MR gibi başka tetkikleri dahi yaptırabileceğimizi dahi ek olarak söylemek istiyorum. Halkı bilinçlendirme açısından, kadınları bilinçlendirme açısından tığ 20 yaş ile 40 yaş arası genç kadınlara bile kendi kendine meme muayenesini öneriyoruz. Her ayın başında tek gün, özellikle tane bitiminde kendi memelerini muayene etmelerini, erken tanıda gene ek tek faktör olarak altını resmetmek istiyorum” niteleyerek konuştu.

“MAMOGRAFİ ZARARLI DEĞİL”

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Meme Cerrahisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Müslümanoğlu ise, “Türkiye’dahi genel olarak duyarı arttı. Tabii terbiye düzeyi, sosyoekonomik düzeyin gelişmesiyle bunlar henüz bile iyi olacak. Daha bile yaygınlaştırmamız lazım. İstediğimiz seviyede değiliz. Şu kadarını söylemek lazım. Mesela yabancı ülke gelişmiş ülkelerde tarıma yapılan yerlerde mesela tek eyalette 100 kadından 60’ı sıfırıncı evre ya bile zaman evrede yakalanabiliyor. Bu hayatı kurtuluyor söylemek. Şimdi tığ şayet gecikmezsek vaktinde taramalarımızı yaptırırsak yerde seviyede tek erken yakalama insanların hayatını kurtulması söylemek. Ama yerde noktada bile toplumda tek negatif propaganda bile var. Yani öğretim üyesi olduğunu iddia fail bazen kişiler mamografinin zararlarından bahsediyor. Biz kendi kliniğimiz olarak 15 1000 meme kanseri tedavi etmiş tek o kadar insanı takip fail. Hani yerde gibi tek durumun olmamasına rağmen yerde kirli malûmat insanları biraz korkuttu son zamanda. Mamografi zararlıymış çektirmeyelim dediler. Bundan sertlik uzak dursunlar. Yani yerde tecrübe gereksiz oluşmuyor. Mamografi zararlı olumsuzlama. Kişiye özgü yaklaşımlarımız var. Yani mutlaka mamografisiz tek hayat düşünmesinler” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.