Talimgah ne demek sözlük anlamı ?

resepsiyoncu

Global Mod
Global Mod
Talim-gah SAzlA14k AnlamA

Talim-gah, ArapAa ve FarsAa'da eAitim ve AAretim olarak Aevrilen bir kelimedir. Bu terimin Aslam Alimlerinin kurduklarA eAitim ve AAretim kurumlarAnAn adA olarak kullanAldAAAnA gArmekteyiz. AslAm A14lkelerinde, Azellikle AArencilere AzgA14 olarak, AAretim merkezlerinde, AArencilerin AeAitli konularAn AArenmesi veya derslerin alAnmasA iAin kullanAlan terimdir. Bu gibi eAitim kurumlarA, AArencilerin ilgi alanlarAna gAre dersler sunmak iAin kurulmuAtur.

Talim-gahaAn tarihAesi

Talim-gahaAn tarihAesi, AslAm A14lkelerinde kurulmuA olan eAitim ve AAretim merkezlerinin tarihAesini kapsamaktadAr. AslAm A14lkelerinde, Azellikle AArencilere AzgA14 olarak, AAretim merkezleri, Azellikle AArencilerin ilgi alanlarAna gAre dersler sunmak ve AArencilerin konularAn AArenmesi iAin kurulmuAtur. ArneAin, Mekkeade, 850 yAlAnda MA14slA14manlar tarafAndan kurulan ilk medrese, AArencilerin ilmi, fikri ve sosyal konularA AArenmeleri iAin tasarlanmAAtAr. DiAer Aslam A14lkelerinde de, medreselerin aynA Aekilde kurulmasAna raAmen, kurallarA ve iAerikleri farklAlaAmAAtAr.

Talim-gahaAn Fonksiyonu

Talim-gah, AArencilerin Aslam kA14ltA14rA14 ve kurallarAnA AArenmeleri iAin kurulmuAtur. Kurumlar, Aslam hukukunu AAretmeyi amaAlamaktadAr. AyrAca, bu kurumlar, AArencilere dini ve ahlaki konularA AAretmeyi amaAlamaktadAr. Kurumlarda, AArencilerin dini konularAn yanA sAra tarih, edebiyat, matematik, fizik ve diAer dersleri de AArenmeleri iAin Azel olarak tasarlanmAAtAr.

SonuA

Talim-gah, AslAm A14lkelerinde kurulmuA olan eAitim ve AAretim merkezlerinin adA olarak kullanAlmaktadAr. Bu kurumlarAn amacA, AArencilerin Aslam dinini, kA14ltA14rA14nA14 ve hukukunu AArenmelerini saAlamaktAr. AyrAca, bu kurumlar, AArencilere tarih, edebiyat, matematik, fizik ve diAer dersleri de AAretmeyi amaAlamaktadAr.