Max Eberl, FC Bayern Münih'in sportif direktörlüğü görevini devraldı

fator

New member
Personel kararı
Eve Dönüş: Max Eberl, FC Bayern'in yeni spor direktörü oldu

İlk görev: Max Eberl, Thomas Tuchel'in halefini bulmalı

© Jan Woitas / DPA

FC Bayern denetim kurulu nihayet yeni spor direktörü Max Eberl'in taahhüdünü onayladı ve onun yapacak çok işi var: yeni bir teknik direktör bulmak ve takımı yeniden inşa etmek.

Max Eberl'in FC Bayern Münih'in yeni spor direktörü olarak kararlılığı mükemmel. Alman futbol rekoru şampiyonlarının Pazartesi akşamı açıkladığı gibi, 50 yaşındaki oyuncu 1 Mart'tan itibaren kendi gençlik kulübünde çalışmaya başlayacak. Eberl, Münih ekibiyle 2027 yazına kadar sözleşme imzaladı. En son Leipzig'de çalışan uzun süreli Mönchengladbach menajeri, uzun süredir FC Bayern'in tercih ettiği aday olarak görülüyor.

FC Bayern denetim kurulu, Eberl'i transfer etme konusundaki nihai kararını Pazartesi akşamı verdi. Münih takımı transfer ücreti ödeyecek; dpa'nın bilgilerine göre RB'nin toplam 4,5 milyon euro tutarında rezervasyon yapabilmesi gerekiyor. Bir spor direktörü olarak Eberl, yeni bir antrenörü işe alma konusunda özellikle zorlanacak. Sezon sonunda Alman seri şampiyonu, teknik direktör Thomas Tuchel ile yollarını ayıracak.

Max Eberl: büyük saygı, tevazu ve beklenti

“Çocukluğumun ve gençliğimin tamamı FC Bayern'de ve Münih'te geçti, bu nedenle her şeyin başladığı kulübe yeni bir görevle dönmek benim için çok özel. Sportif direktörlük işi büyük bir mücadele” Büyük bir saygı ve alçakgönüllülükle ama daha da büyük bir beklentiyle,” ifadesinde Eberl'in ifadeleri yer aldı.

Kulüp yönetimi personel değişikliklerinin uygulanacağını cumartesi günü hafta başında duyurmuştu. Başkan Herbert Hainer, sporun kulüpte “ön sırada” olduğunu söyledi. Onun bu kulübün geleceğini başarılı bir şekilde şekillendireceğine ve şekillendireceğine inanıyoruz.”

Münih merkezli ekip, Eberl'i imzalayarak yönetim ekibinin yeniden yapılandırılması sırasında önemli bir personel detayını açıklığa kavuşturdu. Kulübün geçen yıl mayıs ayı sonunda CEO Oliver Kahn ve spor direktörü Hasan Salihamidzic ile yollarını ayırmasının ardından yenileme çalışması gerekli hale geldi. Kahn'ın pozisyonu uzun süredir finans şefi Jan-Christian Dreesen tarafından devralınırken, Salihamidzic'in pozisyonu şu ana kadar boş kaldı. Cumartesi günü Dreesen, “Yönetimde daha fazla yeterlilik ve kalitenin” temelde yalnızca işe yarayacağını söyledi. “Takım olarak birlikte çok şey başaracağımıza inanıyorum.”

Eberl, Hoeneß'in tercih ettiği adaydı

Eberl'in kararlılığı açıkça ortaya çıkmıştı. Bu, Onursal Başkan Uli Hoeneß arasında uzun zamandır çok popüler. Geçtiğimiz yıl Hoeneß ayrıca “önümüzdeki altı ila on iki ay boyunca geleceğin sahip olması gereken kadroya sahip olacağımızı” vurguladı. Eylül ayında RB Salzburg ile sözleşme imzalayan Christoph Freund, Münih takımının spor direktörü olarak görev yapıyor.

Leipzig'e karşı alınan 2-1'lik galibiyetin ardından Eberl hakkında soru sorulduğunda Freund, “Çok deneyimli bir adam, iyi bir adam. Eğer durum buysa, onunla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. “Takım olarak birlikte iyi çalışacağız”.

FC Bayern Münih

Tuchel gidiyor ama kim geliyor? Bir bakışta eğitmen adayları

Aşağı Bavyera'da doğan Eberl, 1990'ların başında FC Bayern'in amatör takımında oynadı ve aynı zamanda Münih'te profesyonel olarak forma giydi. Taahhüdün ardından FCB yönetim kurulu üç kişiden oluşuyor. Komitede CEO Dreesen ve spor direktörü Eberl'in yanı sıra yazdan itibaren Michael Diederich de yer alacak.

Leipzig, Eylül ayının sonunda FC Bayern'e karşı oynayacağı önemli maçtan kısa bir süre önce Eberl ile yollarını ayırmıştı. RB patronlarının bakış açısına göre bunun nedeni, Eberl'in Leipzig'e olan bağlılığının olmamasıydı.

bu
DPA

#Konular