Mats Hummels ayrılıyor: BVB sözleşmesini uzatmıyor

fator

New member
Sözleşme yenilenmedi
Mats Hummels Borussia Dortmund'dan ayrılıyor

Wembley Stadyumu'ndaki Şampiyonlar Ligi finali, Mats Hummels'in sarı BVB formasıyla oynadığı son maç olacak gibi görünüyor

© Robert Michael / DPA

Borussia Dortmund, Marco Reus'un ardından yaz aylarında son birkaç yılın bir diğer etkili oyuncusu Mats Hummels'ı kaybedecek. 35 yaşındaki futbolcunun sözleşmesi uzatılmayacak.

Teknik direktör Edin Terzic'in ardından Mats Hummels de yaz aylarında Borussia Dortmund'dan ayrılıyor. BVB'nin Cuma günü yaptığı duyuruya göre, 35 yaşındaki oyuncuya Bundesliga kulübüyle yeni bir sözleşme verilmeyecek. Olağanüstü maçlarla geçen sezon BVB'nin Şampiyonlar Ligi finaline yükselmesinde önemli bir rol oynadı. 1 Haziran'da Wembley Stadyumu'nda Real Madrid'e karşı oynanan finalde alınan 0:2'lik yenilgi, 2014 dünya şampiyonunun BVB kariyerinin sonu oldu. Profesyonel, başlangıçta Hummels'e ne olacağını açıklamadı. Perşembe akşamı, gazinin ayrılışıyla ilgili ilk haber veren “Ruhr Nachrichten” oldu.

Savunma oyuncusunun yaptığı açıklamada, “Sevgili taraftarlar, siyah-beyazlılarda geçirdiğim toplam 13 yılın ardından artık sona eriyor. BVB'de oynamak benim için büyük bir onur ve mutluluktu. Ocak 2008'de 13. sıradan Borussia Dortmund'un bugün temsil ettiği yere kadar olan yolculuğun bir parçası oldum. Bu kulüp ve taraftarları çok özel ve benim için bundan çok daha fazlası.”

Mats Hummels BVB ve Bayern ile şampiyonluklar kazandı

Dortmund'dan ayrılan Marco Reus'un aksine Hummels'in BVB'deki kariyeri daha çeşitliydi. Bergisch Gladbach yerlisi, FC Bayern Münih'in altyapı takımında eğitim gördü ve 2007 yılında burada profesyonel olarak ilk maçına çıktı.

On iki yıl sonra: Marco Reus BVB'den ayrıldığını duyurdu (Haber)

BVB'de on iki yılın ardından: Marco Reus ayrıldığını duyurdu

01:24 dakika

Ocak 2008'de ilk kez kiralık olarak Dortmund'a taşındı ve burada 2011 ve 2012'de Almanya şampiyonluğunu kazandı. 2009 yazında BVB onu doğrudan satın aldı. Yedi yıl sonra artık tecrübeli uluslararası oyuncu, dünya şampiyonu olarak Bayern'e döndü. Hummels rekor şampiyonlarla üç şampiyonluğu daha kutladı. 2019 yazında Ruhr bölgesine döndü. 2021'de BVB ile tekrar kupayı kazandı.

BVB genel müdürü Lars Ricken, “Mats, son 15 yılda BVB futbolunun en önemli oyuncularından biriydi” dedi. “Artık yollarımız ayrılıyor ve hiç şüphesiz bu tür kararlar almak hiç kimse için kolay değil. Mats sonsuza kadar BVB'nin tarih kitaplarının bir parçası olacak. Bu oyuncuya çok şey borçluyuz ve Mats'ın da bu olağanüstü duruma çok şey borçluyuz.” kulübü.”

Hummels, 442 Bundesliga maçı (33 gol) ve 90 Şampiyonlar Ligi maçı (beş gol) oynadı. Hummels, 78 uluslararası maçın sonuncusunu geçen Kasım ayında Avusturya'ya 2-0 mağlup ederek yapmıştı. Kendi evinde Avrupa Şampiyonası'na aday gösterilmedi.

Edin Terziç BVB

Fikir

Borussia Dortmund
Wembley'de finale çıkmasına rağmen Terzić'in ayrılması iyi bir şey

22 saat önce

35 yaşındaki tecrübeli oyuncunun, Real Madrid'e karşı oynanan Şampiyonlar Ligi finalinden kısa bir süre önce “Sport Bild”de verdiği ve teknik direktör Edin Terzic'in çalışmalarını açıkça eleştirdiği uygunsuz röportajı yönetim tarafından pek hoş karşılanmadı. Önceki teknik direktörün ayrılması bunu değiştirmez. Hummels, Perşembe akşamı Instagram'da Dortmund'daki teknik direktör değişikliği ve muhtemel ayrılışıyla ilgili son manşetlere ilişkin yorum yaptı: “Bugünü özetlemek benim için de zor olacak.” Mesaja gülen bir emojiyle eşlik etti.

mkb
DPA

#Konular