İşte uyku duası! Uyumakta zorluk çekenler araştırıyor! Gece uyumadan önce okunacak dua! Yatmadan önce hangi dualar okunur? Uyumak için hangi dua?

longbow

Global Mod
Global Mod
İşte uyku duası! Uyumakta zorluk çekenler araştırıyor! Gece uyumadan önce okunacak dua! Yatmadan önce hangi dualar okunur? Uyumak için hangi dua?

30.01.2023 02:43 Son Güncelleme: 30.01.2023 02:44

İnsanlar uyumadan önce yakarış ederek Allah’a şükür etmektedir. Dua insanlara huzur vermektedir. Birçok insan uyumadan önce, yatmadan önce okunacak duaları merak etmektedir. Uyku duası hakkında malûmat sahibi olmaktadır. Halk arasında uyumadan önce okunan dualar yer edinmiştir. Peki ama uyumadan önce hangi dualar, sureler okunmalı?

Uyumadan önce sabah ve gece zikirleri her zaman için sistemli okunmalıdır.

Yatmadan önce okunacak dualar

Okunuşu;

Allahümme eslemtü nefsi ileyke ve veccehtehü vechi ileyke ve fevvadtü emri ileyke ve elce’tü zahri ileyke,rağbeten ve rehbeten ileyke,la melcee ve la menca minke illa ileyke.Amentü 271-kitabike’l-lezi enzelte ve 271-nebiyyike’llezi erselte.

Türkçe Meali;

Allah’ım! kendimi sana teslim ettim. Yüzümü sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Rızanı isteyerek azabından korkarak sırtımı sana dayadım sana sığındım sana karşı yine senden sığınacak yoktur indirdiğin kitabı ve gönderdiğin peygambere inandım.

Uyku öncesi okunacak dualar

* Peygamber Efendimiz yatmadan önce; Fatiha suresi ile beraberce tek sure okumayı ve henüz sonra,

“La İlahe İllallah, Vahdehu La Şerike Leh, Lehü’l mülkü ve Lehü’l Hamdü ve hüve Âlâ Külli Şey’in Kadîr” ve “La havle velâ kuvvete illâ Billah” demeyi, sonrasında ise 33 kere “SübhanAllah”, 33 kere “Elhamdülillah” ve 34 kere ise “Allahu Ekber”demeyi ve sonunda yerde tesbihatı 100 açınık tamamlamayı ve Kâfirûn sûresini okumayı tavsiye etmişlerdir. Rivayete göre Efendimiz yerde tavsiyeyi Hazreti Ali ve Hazreti Fatma (r.a.) tek gece evlerine misafir olduğu sırada tavsiye etmiştir. (Ramûz, ”’formaları”’. 1/26-1)

Peygamber mevlânâ aleyhisselatu vesselam, yatmadan önce İhlas, Felak, Nas ve Ayetel Kürsi ayetlerini okur avucuna üfler ve vücuduna mesh ederdi. Yatsı namazı sonrası Amenerrasulü ve Mülk suresini okurdu. Yatsı namazı sonrası çevre kelamı konuşmamak ve gece namazı için uyumak sünnettir. Müslüman’ın günü güneşin doğuşu ile başlar ve güneşin batışı ile biter. Yatsı namazı sonrası gece hayatı yaşamak sünnete uygun değildir.

Peygamberimizin uyumadan önce okuduğu bazen dualar:

1- Bismike rabbi vedağtü cenbi ve beyge erfauhü, fein emsekte nefsi ferhamhe, ve in ersaltehe fehfezhe, bima tehfazu bihi ibadekessalihin. ‘Buhari 11/126,
Anlamı: Senin ismin ile Rabbim’in yanımı (vücudumu) bıraktım ve senin meşietinle onu kaldırırım. Ruhumu alırsan ona rahmet et. Şayet geri gönderirsen salih kullarını koruduğun şekilde onu koru.’

2- ‘Allahümme gini azabeke yevme tub asü ibadeke’
Anlamı: ‘Kullarını yeniden dirilttiğin gün beni azabından koru.’ Ebu Davut 4/311

3- ‘Bismikellahümme emütü ve ehya’ Buhari 11/113.
Anlamı: Allah’ım senin isminle ölür ve yaşarım.

Uyku duası nedir?

İnternette pek sayı kaynakta uyku duası olarak ”Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.” yer almaktadır.

Uykusuzluk çekiyorsanız her gece yatmadan önce okuyacağınız yakarış, Peygamber Efendimizin okuduğu duadır. Duayı mutlaka Arapça okumanız gerekmiyor. Türkçeye çevrik haliyle ister ezberleyip isterseniz tek kâğıttan okuyarak duanızı edebilirsiniz.

Uyku duasının kısaltılmış hali şöyledir; “ Yüce rabbim nefsimi sana teslim ettim, sana yöneldim. İşlerimi sana emanet ettim ve sana tevekkül ediyorum. Senin merhametine sığınıyor ve sertlik dileniyorum.”

Bu duayı okursanız ayrıca imanınızı bile tazelemiş oluyorsunuz. Duanızın makbul olması için abdestli şekilde yatağınızda yakarış etmeniz önemlidir.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.