Günde ne kadar meyve yenir?

fator

New member
Günde ne kadar meyve yenir?Sebzerle beraberce meyve tüketimi, sağlıklı beslenmenin temelidir. Vücuda gerekli miktarda vitamin, mineral, şeker ve başka önemli besinleri sağlamak için sistemli olarak tüketilmelidir. Ancak meyveler yüksek şeker ve lif içeriği nedeniyle herkes için uygun değildir. Meyve tüketiminde en sayı merak edilen konulardan akraba aşılmaması gereken tek sınır olup olmadığıdır. Çok fazla meyve yemek sağlık için kötü müdür? Hangi durumlarda meyve tüketimi sınırlandırılmalıdır? Günlük ne kadar tüketilmelidir? Meyveler özellikle C vitamini ve A vitamini olmak üzere yüksek vitamin içeriği, 37, selenyum, bakır, potasyum, lif gibi mineralleri ve polifenoller ve başka antioksidan maddeler içermesi nedeniyle sağlıklı ve muvazeneli beslenmede önemlidir. Ama tıpkısı zamanda şeker, fruktoz ve su açısından bile zengindir. Hindistan cevizi ve avokado gibi istisnalar sayılmazsa meyveler neredeyse hiç yağ içermez.

Kalori açısından bakıldığında, meyvenin enerji miktarı şeker içeriğine bağlıdır. Besinlerin çeşitliliği ve miktarı meyvenin türüne, olgunluk derecesine, mevsime ve yetiştirildiği yere göre değişebilir. Mümkün olduğu kadar seçenekleri çeşitlendirerek tercihen mevsimlik meyvelerin tüketimi önerilmektedir. Peki, hangi miktarlarda? Taze meyveleri sistemli olarak ve gerçek miktarlarda tüketmek, genel sağlık için ihtiyaç duyulan tüm vitamin ve mineralleri almayı sağlar. Uzmanlar, günde 3 meyve ve 2 sebze tüketilmesini önermektedir. Bir porsiyon standart meyve yaklaşık 150 gramdır. Yani elma, yumuşak, portakal gibi orta kabile tek meyve veya kayısı, erik, mandalina gibi iki küçük meyve demektir. Son icraat, kalp hastalıkları veya kanserden henüz fazla korunmak için meyve tüketiminin arttırılmasının faydalı olduğunu göstermektedir. Aşırılıklardan kaynaklanan bazen sorunlardan kaçınmak için günlük tüketilecek meyve miktarını titiz tek şekilde kıymetlendirmek gerekir.


Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için forumhizmeti@gmail.com adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.