Fransa Açık: Paris’teki finalde savunan şampiyon Swiatek ve Muchova

fator

New member
Fransa Açık
Paris finalinde şampiyon Swiatek ve Muchova’yı savunmak

Karolina Muchova, Aryna Sabalenka’ya karşı kazandığı sürpriz zaferi kutluyor. Fotoğraf

© Christophe Ena/AP/dpa

Yabancı oyuncu Karolina Muchova, Fransa Açık finalinde Iga Swiatek’e meydan okuyor. Çek, Pole’un üçüncü Paris şampiyonluğunu engellemek istiyor. Swiatek, ilk başarısından şimdiden emin.

Yabancı oyuncu Karolina Muchova ve son şampiyon Iga Swiatek, Fransa Açık finalinde.

Harika bir mücadele ile Çek Muchova, favori Aryna Sabalenka’ya karşı 7: 6 (7: 5), 6: 7 (5: 7), 7: 5’lik skorlarla şaşırtıcı başarı serisini sürdürdü ve Grand Slam finalinde. İlk kez. Tenis dünyasının bir numaralı Polonyalı Swiatek, Perşembe günü yarı finalde Brezilyalı Beatriz Haddad Maia’yı 6: 2, 7: 6 (9: 7) yendikten sonra Paris’te üçüncü şampiyonluğunu umut edebilir.

Swiatek bu yıl klasik toprak kortta set kaybetmedi ve aynı zamanda takipçisi Sabalenka’yı kaybederek dünya sıralamasında en üst sırayı aldı. 2022 ve 2020’den sonra üçüncü Fransa Açık şampiyonluğunu kazanan favori olarak Cumartesi günü finale çıkıyor.

“Gerçekten ne olduğunu bilmiyorum”

Challenger Muchova, Sabalenka’nın güçlü hücum oyununa karşı 3:13 saatte kazanmak için çok çaba sarf etti. Üçüncü sette 5-2 gerideyken geri döndü, bir maç puanını savuşturdu ve üst üste beş maç kazandı. Muchova sahada “Gerçekten ne olduğunu bilmiyorum. Atmosfer inanılmazdı,” dedi. “Mücadele etmeye devam ettim ve işe yaradı. Çok mutluyum.”

Daha önce dünya 43 numarası. Muchova, Fransa Açık’ta üçüncü turu asla geçemedi ve 2021’deki Avustralya Açık’ta da bir Grand Slam turnuvasının yarı finalinde yer aldı.

Avustralya Açık galibi Sabalenka, Fransa Açık’taki ilk finalini kaçırdı. Ukrayna’daki Rus saldırganlık savaşına ve Belarus hükümdarı Alexander Lukashenko’ya karşı tutumları hakkındaki tartışma, turnuva sırasında defalarca tartışmalara yol açmıştı. Zaman zaman basın toplantısı yapmadı, ardından Lukashenko’dan uzaklaştı ve defalarca savaşı desteklemediğini belirtti. Perşembe günü “Bugün siyaset hakkında konuşmak istemiyorum” dedi.

dpa

#Konular