Formula 1: Everest Dağı’na: Formula 1, Verstappen’in peşinde

fator

New member
Max Verstappen’in aşağılanmış takipçilerini 2024 sezonu başlamadan önce pek çok iş bekliyor. Mercedes takım patronu Wolff bunu olağanüstü bir deneyime benzetiyor.

Formula 1’in Yas Adası’ndaki son akşamında Verstappen’in “Super-Max” şarkısı padokun arkasındaki yatlardan birinden gürledi. Her şeyden önce yarışmacıların akıllarında şu soru çınlıyordu: Max Verstappen nasıl yenilebilir? Büyük üreticiler Mercedes ve Ferrari’nin rekabeti, bir zamanlar parti takımı olarak eleştirilen Red Bull yarış takımını yavaşlatmak ve Verstappen’in üst üste dördüncü şampiyonluk zaferini engellemek için bir sonraki girişimde bulunabilmesine 100 günden az bir süre kaldı.

Ancak bu sene sık sık aşağılanan takipçiler için hava çok zayıf. Mercedes takım patronu Toto Wolff, “Önümüzde Red Bull’a yetişmemiz gereken bir Everest Dağı var” dedi. Wolff’un yıldız pilotu Lewis Hamilton, “Red Bull 17 saniye farkla kazandı ve ağustos ayından bu yana araca dokunmadı, dolayısıyla gelecek yıl nerede olacaklarını oldukça iyi hayal edebilirsiniz” dedi.

İlkbahara kadar mola

1.000’den fazla önde tur, Verstappen’in 19 yarış galibiyeti, Red Bull’un 22 yarıştan 21’ini kazanması. 1950’den beri Formula 1 tarihinde hiçbir takım ya da sürücü bir yılda bu kadar baskın olmamıştı. Red Bull’un motor sporları direktörü Helmut Marko, “Bu böyle devam etmeyecek ama kazanacak” dedi.

Ama kim bilir belki de 2 Mart’ta Bahreyn’de 24 Grand Prix rekoruyla sezon başladığında işler böyle devam eder. Verstappen’in 54 galibiyetine devam etmesi ve Hamilton (103) ve Michael Schumacher’e (91) yaklaşması için 24 fırsatı var.

Üst üste dördüncü şampiyonluğa giden yolda 24 fırsat – tıpkı 2010’dan 2013’e kadar Red Bull’da yarışan Sebastian Vettel gibi. Verstappen, Pazar günü Abu Dhabi’de kazandığı zaferle 53 Grand Prix başarısını da geride bıraktı.

Papa Verstappen gurur duyuyor

Verstappen’in Hollanda’daki anavatanından “De Telegraaf”, “Benzeri görülmemiş tutarlılık” diye yazdı. İsviçreli “Tages-Anzeiger”, diğer şeylerin yanı sıra, daha önce ulaşılamayan 1003 önde giden tur veya bir yılda elde edilen zaferlerin sayısı veya 21 podyum sırası göz önüne alındığında, “Bunlar muhteşem rekorlar” dedi.

İlk üçe girmeyi yalnızca bir kez kaçırdı (Singapur’da beşinci oldu) ve iki kez ikinci oldu. Yılın son yarışının ardından Jos Verstappen oğluna telsizle kokpite “Seninle gurur duyuyorum” dedi.

Verstappen’in şu anki haline gelmesi de babasının sayesindedir. Verstappen, 7 Ekim’de Katar’da gerçekleştirilen sprint sonrasında dünya şampiyonu olmasına rağmen tam tersine pes etmedi.

Geriye kalan altı Grand Prix’i kazandı. Sezon sonunda Vettel’in 2013 sezonundaki rekorunu kırmış ve üst üste on kez kazanmıştı.

“Bunun sadece büyüdüğüm için olduğunu düşünüyorum. Bir hafta sonuna gidip elimden geleni yapamam” diye vurguladı. “Kendime kızardım ve bunu yapsaydım çevremdekilerin de bana kızacağını biliyorum.”

Rekabet sadece umut olarak kalıyor

Bu da rekabeti giderek umutsuzluğa sürüklüyor. Bir zamanlar Scuderia’nın gelecekteki dünya şampiyonu olarak kabul edilen ve Verstappen ile aynı türden olan Charles Leclerc, üst üste beşinci Ferrari yılından sonra da umut kaynağı olmaya devam ediyor, ancak hayal kırıklığı daha büyük görünüyor. “Red Bull’un hızına ulaşmak için hâlâ gidilecek uzun bir yol var.”

Red Bull, aşırı güçlü RB 19’un gelişimini erkenden durdurdu; kesinlikle gerekli değildi. Takımın 2005’te başladığından bu yana asfalta çıkardığı belki de en iyi araca veda etmek herkes için zor. “Umarım RB 19’dan aldığımız dersleri kullanabilir ve bunları RB 20’ye uygulayabiliriz, böylece kendimizi koruyabiliriz. zaten RB 1’de Red Bull takım patronu olan Christian Horner, şampiyonlukları vurguladı.

Mercedes kendini cesaretlendiriyor

20. model için o ve Verstappen, yarış takımının başarı hikayesinde önemli bir rol oynayan tasarımcı Adrian Newey’in dehasına bir kez daha güvenebilirler. 2006’dan beri takımın bir parçası. Ancak yakında 65 yaşına girecek olan sürücü aynı zamanda Verstappen’e de övgüler yağdırıyor ve onun direksiyon başındaki karmaşık becerilerini, ister lastikleri idare etme, ister yarışı okuma yeteneği olsun, övüyor: “Max bu bakımdan oldukça sıra dışı.”

Oldukça övülen ve yüksek rütbeli adam, geçen bu muhteşem sezonu tekrarlamanın zor olduğunun farkında. Mercedes takım patronu Wolff’un sözünün Noel ve kış tatilinde kendisini endişelendirip endişelendirmeyeceği hala şüpheli. Wolff, “Yıldızlara ulaşmamız gerekiyor ve bu gerçekleşecek” diye vurguladı; gökyüzü de Everest Dağı’ndan daha yakın.

dpa

#Konular