Formül 1: Reçine sakızı ve Douglas köknarlı smoothie: Ormanda Vettel

fator

New member
Sıcak bir öğleden sonra Sebastian Vettel ilkokul dersiyle birlikte ormana doğru yola çıkar. Dört kez Formula 1 dünya şampiyonu bununla ne istiyor?

Sebastian Vettel, Nürburgring’deki efsanevi Nordschleife’ın arkasındaki küçük bir açıklıkta smoothie hazırlıyor.

Bu sıcak Eylül öğleden sonra, dört kez Formula 1 dünya şampiyonu, soğuk içecek olarak elma suyunu, muzu ve kendi topladığı Douglas köknar iğnelerini seçiyor. “Bunu gerçekten içebilir misin?” diye soruyor ilkokul öğrencilerinden biri. Evet, yapabilirsiniz ve Douglas köknarlı smoothie’nin tadı o kadar da kötü değil.

Vettel, bölgede yaşayan ve çalışan ormancı ve yazar Peter Wohlleben ve komşu Wershofen’den dördüncü sınıf öğrencisi ile birlikte eski Formula 1 pistinin arkasındaki ormanı keşfediyor. Çocuklar oyun yoluyla doğayla tanıştırılmalıdır. Bunu yapmak için Eifel’de bir ağaç telefonu kullanıyorlar, çınar akçaağaç tohumları ekiyorlar veya smoothieler karıştırıyorlar. Sonunda ilkokul öğrencileri de sertifika alarak kendilerine “Yeşil Korucular” adını verebiliyorlar.

“Herkes daha fazlasını yapmalı”

“Hepimiz daha fazlasını yapmalıyız. Bir şeyler yapmanın zamanı bugün, yarın ya da yarından sonraki gün değil, zaten dündü. Önemli olan değişimin kafada başlamasıdır. İçinde ne olduğunu düşünmek lazım. kendi ellerin.” Vettel, Alman Basın Ajansı’na verdiği röportajda çevrenin korunmasına daha fazla bağlılık çağrısında bulundu.

Konu radikallik ya da feragat gibi sloganlarla ilgili değil, “fakat herkes kendisi için küçük de olsa çok şey yapabilir. Onunla başlamalısınız, önemli olan bu. Daha sonra bu daha da artabilir. Bu pozitif anlamda bulaşıcı olabilir.” ve gelecek nesil için ilham verici” diyor Vettel. Örneğin Wershofen’deki dördüncü sınıf öğrencileri için.

Sürdürülebilirlik ve çevrenin korunması, Formula 1 kariyerinin sonlarına doğru Vettel için giderek daha önemli hale geldi. Örneğin Miami’de yükselen deniz seviyeleri nedeniyle su baskınları konusunda uyardı ve Montreal’de bakir ormanların temizlenmesini gerektirecek olan yağlı kumların çıkarılmasını eleştirdi.

“Eski hayat bende ve tabii ki motor sporları tutkusu da içimde. Spor benim için önemli, hayatım boyunca beni şekillendirdi ve bana çok şey verdi. Ama sanırım bir sonraki vitese geçmeliyiz.” veya birkaç vites daha yüksek ve her şeyi daha sorumlu hale getirmeye çalışın,” diye vurguluyor Vettel.

Gezegene bakım

“Bu gezegenle ilgili, ama her şeyden önce kendimizle, onları sevmeye başladığımız hayatlarımızla ve tadını çıkardığımız özgürlükle ilgili. Ben çok özgür bir ülkede büyüdüm ve bunu başkalarına aktarmalıyız.”

Vettel yakın zamanda biyolojik çeşitlilik konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Suzuka’da böcek otelleri açtı. Vettel, “Doğadaki her şeyin birbirine geçmesi ve bu kadar mükemmel bir şekilde koordine olması bir mucize. Yarışla bir paralellik kuracak olsaydınız, bu mükemmel düzenin gerçekten var olduğunu söylemeniz gerekirdi” diyor. “Fakat biz insanlık olarak orada burada pek yardımsever davranmıyoruz. Biz kendimiz, hem büyük hem de küçük pek çok iyilik yapabiliriz.”

Vettel, Formula 1’den uzaklaştı ve bu nedenle geçen sezonun sonunda kariyerine son verdi. O günden bu yana eşine ve üç çocuğunun yanı sıra sürdürülebilirlik projelerine de daha fazla zaman ayırdı. Ancak Eylül ayının sonunda Japonya’da sergilediği performansın da gösterdiği gibi, birinci sınıf motor sporları sınıfı olmadan yaşayamaz.

Formula 1’e geri dönüş (neredeyse) imkansız

Formula 1 onu tekrar geri çekebilecek mi? “Böyle bir şeyi asla göz ardı edemezsiniz ancak bir noktada süre dolacaktır. Sorun yaşım değildi ve çizgiyi çizmek benim kararımdı. Ama bunu sırf bir yıl iptal etmek için çizmedim.” Daha sonra” dedi Vettel.

“Ailem ve çocuklarımla daha fazla zaman geçirme ayrıcalığına sahibim, bu benim önceliğim. Tıpkı son yıllarda dünyayı yeniden keşfettiğim gibi, Formula 1 de ne kadar büyük olursa olsun her zaman küçüldü.”

Vettel aynı zamanda spor otomobil dünya şampiyonasında da motor sporlarına geri dönüş yapmayı planlıyor. Gelecekte Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nda yarışabilir. Alman takım patronu Dieter Gass’ın liderliğindeki İngiliz Jota takımının testleri tartışılıyor.

Vettel henüz somut bir profesyonel plan geliştirmedi. Vettel, “Ama niyetim tam olarak buydu: Hemen bir sonraki görevi üstlenmek ya da bir sonraki kokpite geçmek ve ilk önce her şeyi deneyebilecek ve zamanı olan tarafımı tanımak değil” diye açıkladı.

“Kendinizi biraz daha farklı hissedip keşfedebileceğiniz bir dönemden geçiyorum. Aynı zamanda ailemle vakit geçirmekten de çok keyif alıyorum. O yüzden bu rüyaya hayatımda neler olacak sorusunun cevabını veremiyorum. gelecekte sayı satırı.”

dpa

#Konular