Dünya Kupası: Köhler yüzerek altın madalyaya ulaştı: “Yaşanacak an”

fator

New member
Dünya Şampiyonası
Köhler yüzerek altın madalya kazandı: “Yaşanacak an”

100 metre kelebekte Dünya Şampiyonluğu altın madalyasını kazanan: Angelina Köhler. Fotoğraf

© Hasan Ammar/AP/dpa

Angelina Köhler için büyük bir zafer: 2009 yılında Britta Steffen'den bu yana ilk kez bir Alman havuz yüzücüsü Dünya Kupası'nda altın madalya kazandı. Bir dünya yıldızının şarkısı da Köhler'e yardımcı oluyor.

Duygularından bunalan Angelina Köhler, dünya yüzme şampiyonu olarak röportajının galasını yarıda kesmek zorunda kaldı. 2009 yılında Britta Steffen'den bu yana havuzda altın madalya kazanan ilk Alman, elleriyle yüzünü kapadı ve sevinç gözyaşlarının akmasına izin verdi. Aspire Dome'daki seyirciler coşkuyla alkışladılar.

Köhler, “Vücudumun her yeri titriyor. Bu zafer benim için inanılmaz anlam taşıyor çünkü çocukluğumdan beri bunun hayalini kuruyordum” dedi. 23 yaşındaki oyuncu tribünlerde anne ve babasına el salladı ve 100 metre kelebekteki zaferini kollarını kaldırarak kutladı.

Köhler, “Özellikle Almanya'dan geldiler” dedi. “Bu benim için inanılmaz bir şey ifade ediyor. Benim için çok şey feda ettiler ve çocukluğumda ve gençliğimde her şeyi benim için mümkün kıldılar. Bu kesinlikle inanılmaz.” Ödül töreninde Köhler, Almanya milli marşını söylemeye çalıştı. Daha fazla sevinç gözyaşı buna engel oldu.

“Bu her sporcunun hayalidir”

“Tüm bunları yaptığın an bu. Uğruna yaşadığın an bu. Yıllarca suda kendine eziyet ettiğin an bu: sonra orada ayağa kalk, Alman bayrağı göndere çekilsin ve ulusal bayrak çekilsin.” marş geliyor” dedi Köhler. “Bu her sporcunun hayalidir.”

Kariyerindeki en büyük başarısını 56.28 saniyeyle ABD'li Berlinli Claire Curzan elde ederek ikinci sıraya geriledi. İsveçli Louise Hansson bronz madalya aldı. Köhler, muhteşem yarışıyla Dünya Şampiyonası havuz yarışlarının ikinci gününde Alman Yüzme Federasyonu adına üçüncü madalyasını elde etti. Pazar günü Isabel Gose ve Lukas Märtens bronz madalya kazandı.

Büyük zaferinden bir gün önce Köhler olağanüstü formunun ipuçlarını vermişti. Hem ön elemelerde hem de yarı finallerde Almanya rekorunu geliştirdi ve tüm rakiplerinden daha hızlıydı. Daha sonra “Buradaki havuzu seviyorum, mükemmel bir şekilde hazırlandım” dedi.

Yarışlardan önce özel ritüel

Büyük finalinden önce bile ritüelini sürdürdü ve en sevdiği sanatçının kulaklarında ve çok fazla fiziksel eforla havasına girdi. Lansmanı beklerken müzik seçimi hakkında “Elbette Taylor Swift'ti. En sevdiğim şarkı Cruel Summer” dedi. “Bu her zaman benim son şarkımdır. Her zaman onunla gerçekten deliririm. Bu her zaman yeniden dans etmenin ve şarkı söylemenin heyecanını biraz olsun uzaklaştırır.”

Pazartesi gecesi Kansas City Chiefs'le Super Bowl'daki zaferini erkek arkadaşı futbolcu Travis Kelce ile kutlayan pop yıldızı Swift gibi, Köhler de artık çok özel bir sportif başarıyı sabırsızlıkla bekleyebiliyordu.

Japonya'nın Fukuoka kentinde düzenlenen son Dünya Şampiyonasında beşinci oldu. O sırada önünde olan dört yüzücü bu sefer orada değildi. Sezonun en önemli olayı Olimpiyatlar. Daha iyi hazırlanmak için, sadece Köhler'in rotasında olmayan bazı yıldızlar, Yaz Oyunları ile aynı yıl ilk kez düzenlenen Dünya Kupası'na katılmaktan vazgeçiyor. Bu nedenle Köhler'in başarısının Paris'teki Yüzükler gösterisi açısından ne anlama geldiğini tahmin etmek zor. Kesin olan bir şey var: Doha'daki anlar onun için unutulmaz kalacak.

Wellbrock'un ilk havuz kullanımında

Alman yüzücüler bu Salı günü bir kez daha madalya kazanma şansına sahip. Serbest stil uzmanı Gose, elemelerin en hızlı ikinci ismi olarak 1500 metredeki final koşusuna katılmaya hak kazandı. Takım arkadaşı Rafael Miroslaw gibi Lukas Märtens de 200 metre serbestte finale yükseldi.

Florian Wellbrock'un Dünya Kupası salonundaki ilk görünümü de heyecan verici olacak. 26 yaşındaki oyuncu iki kez açık denizde savunma şampiyonu olarak yarıştı ve iki kez de madalya mücadelesine katılamadı. 800 metre serbest stildeki ön koşusu, yarışma havuzundaki formunun ilk göstergesi olacak. Orada da değerli metal adaylarından biri var.

dpa

#Konular