Cuma namazı nasıl kılınır, nasıl niyet edilir? Diyanet Cuma namazı kılınışı

longbow

Global Mod
Global Mod
Cuma namazı nasıl kılınır, nasıl niyet edilir? Diyanet Cuma namazı kılınışı17.11.2022 17:30 Son Güncelleme: 17.11.2022 17:32

Her ilde muayyen saatlerde okunan ezanla beraberce Cuma namazı saati başlamış oluyor. Cemaatle beraberce kılınan namazlardan akraba olan Cuma namazını kılmak isteyen kişiler karıştırdıkları tek hâl olursa yardım örtmek için önceden tetkikat yapıyor. İşte namaz kılacak olanların bilmesi gereken o detaylar…

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR? İŞTE DİYANET CUMA NAMAZI KILINIŞI

Öğle ezânı okununca, önce 4 rek’at Cuma namazının ilk sünneti kılınır.

Niyet ederken:

“Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya” denilir.

Bu namaz tıpkısı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır.

İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir.

Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur.

İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur.

Son oturuşta:

Etteahiyyatü, Allahumma Salli, Allahumme Barik, Rabbena duaları okunur.

Sonra, câmi’ içinde, ikinci ezân okunur.

Sonra, İmam hutbe okumak için minbere menfaat. Hutbe okunur.

Hutbe okunurken cemâ’atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur.

Hatîb koca duâ ederken, cemâ’at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denir.

Namaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken dahi harâmdır.

Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir.

Sonra, cemâ’at ile iki rek’at Cum’a namazının farzı kılınır. Bu namaz tıpkısı sabah namazının farzı gibi kılınır.

Niyet şöyle edilir: “Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama”

Sonra, 4 rek’at son sünneti, Niyeti şöyledir: “Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya”.

Bu sünnet dahi tıpkısı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle beraberce kılınmış olur.

CUMA MESAJLARI İÇİN TIKLAYINIZ…

Son sünnetin akabinde zuhr-i son, niyetiyle 4 rekat henüz namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: “Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup bile henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına”. Bu şekilde niyet edilirse, şayet o günün altınç namaz şartlarında tek noksanlıktan dolay kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır.

Bundan sonra, iki rek’at vaktin sünneti kılınır. “Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine” niteleyerek niyet edilir. Cum’a sahîh olmadı ise, yerde on rek’at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

CUMA NAMAZI KAÇ REKAT?

4 rekat cumanın ilk sünneti, 2 rekat cumanın farzı, 4 rekat cumanın son sünneti, 4 rekat Zuhri son, 2 rekat vaktin son sünneti.

4, rekat zuhr-i son namazı ve 2 rekat vaktin sünneti dahi nafile namazdır, isteyenler kılar. Zuhr-i son namazı, öğle namazının farzı gibi kılınır sadece “Vaktine yetişip kılmadığım son öğle namazının farzını kılmaya” niteleyerek niyet edilir.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.