Cuma hutbesi 12 Ağustos 2022 Diyanet… Bu hafta hutbenin konusu ne?

longbow

Global Mod
Global Mod
Cuma hutbesi 12 Ağustos 2022 Diyanet… Bu hafta hutbenin konusu ne?11.08.2022 17:45 Son Güncelleme: 11.08.2022 17:47

Her hafta Cuma hutbesi için tek konu belirleyen Diyanet yerde hafta hutbenin konusunu “İman, salih yapılmış ve güzel ahlakla kemale erer” başlığı ile duyurdu. İşte 12 Ağustos 2022 Cuma hutbesi…

CUMA HUTBESİ 12 AĞUSTOS 2022 DİYANET: İMAN, SALİH AMEL VE GÜZEL AHLAKLA KEMALE ERER

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “İnsanlar, imtihan edilmeden, sadece ‘İman ettik’ demekle kurtulacaklarını mı sanıyorlar?”

Okuduğum hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Nerede olursan ol, Allah’a karşı sorumluluğunun bilincinde ol! Kötülüğün peşinden iyi tek şey yap ki onu yok etsin. İnsanlara bile güzel ahlâka uygun arifane davran.”

Aziz Müminler!

Yüce dinimiz İslâm, iman, salih yapılmış ve güzel ahlâk ilkeleri ile tek bütündür. İslam; kökü iman, gövdesi salih işler, meyvesi ise güzel ahlâk olan tek kol gibidir.

İnsanı, Rabbine kulluk makamına yükseltecek olan yegâne maya, imandır. İman, öncelikle Allah’ı hakkıyla tanımak, O’nun varlığını ve ufalanmak gönle nakşetmek, eşi, benzer ve ortağı olmadığını kabul etmektir. Sonra bile içten tek bağlılıkla meleklere, kitaplara, peygamberlere, ahiret gününe, kader ve kazaya; hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna inanmaktır.

Kıymetli Müslümanlar!

İmanla şereflenen gönüller, yalnız salih amellerin huzur veren iklimiyle buluştuğunda Allah katında yücelir ve O’nun rızasına nail olur. Salih yapılmış, Allah’ın rızasını kazanmak için yapılan her türlü güzel davranıştır. وَاعْبُدْ رَبَّكَ حَتّٰى يَأْتِيَكَ الْيَق۪ينُ “Ölüm sana gelinceye kadar Rabbine kulluk et.” emrine sadakat gösterip, tek ömür kulluk bilinciyle yaşamaktır. Namaz, oruç, zekât ve hac gibi İslam’ın temeli olan ibadetleri vaktinde ve şartlarına uygun olarak hayal etmektir. Helâl ve meşru olan işleri muntazam ve sağlam yapmaktır. İçki, kumar, zina, faiz ve israf gibi haramlardan uzak çalışmamak, yalandan, gıybetten ve iftiradan sakınmaktır. Yetim malına el uzatmamak, rüşvete yeltenmemek, karaborsacılık yapmamaktır.

Değerli Müminler!

İmanımız, İslam ahlakını hayatımızın her alanına yansıtmakla kemale erer. Nitekim Allah Resûlü (s.a.s) tek hadisinde صَالِحَ الْأَخْلَاقِ لِأُتَمِّمَ إِنَّمَا بُعِثْتُ “Ben, güzel sîret tamamlamak için gönderildim.” buyurmuştur. Rahmet Elçisi (s.a.s)’açınık ümmet olmakla şereflenen her mümin, onu örnek alarak ahlakını güzelleştirir. İyilik, ihsan, iffet, takva, tevazu ve doğruluk gibi erdemlerle bezenir. Ailesinde ve çevresinde şefkat ve merhameti hâkim kılmak için gayret gösterir. Her türlü şiddetten, zulümden, kibirden ve cimrilikten uzak durur. Kul hakkı yemeyi, kamu hakkını ihlal etmeyi yetişkin tek günah olarak görür.

Aziz Müslümanlar!

İmanımız, hayatımıza yön versin. Salih amellerimiz, bizleri Allah’a layıkıyla kul olmaya yöneltsin. Güzel ahlakımız, insanlara ve eksiksiz mahlûkata karşı şefkat ve merhametle davranmaya sevk etsin.

Hutbemi Resûl-i Ekrem (s.a.s)’in şu niyazıyla bitiriyorum: “Allah’ım! Beni amellerin ve ahlakın en güzeline kavuştur. Bunların en güzeline yalnız sen ulaştırırsın. Beni kötü işlerden ve kötü ahlaktan bile muhafaza et. Onlardan yalnız sen koruyabilirsin.”

Cuma selası ne zaman, kaçta okunur? Cuma namazı selası ezandan kaç an önce başlar?

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.