Bozuk yatırımcı anlaşması: “DFL içindeki çatlaklar büyüdü”

fator

New member
tarafından Jannik Tiller

27.05.2023, 14:57
5 dakika

Yatırımcıların Alman Futbol Ligi’ne planlanan girişi, kulüplerden gelen çok fazla karşı oy nedeniyle başarısız oldu. Spor ekonomisti Christoph Breuer DFL’nin nedenleri ve geleceği hakkında.

36 birinci ve ikinci lig kulübünün DFL genel kurulu Bay Breuer, pazarlama haklarının bir yatırımcıya kısmi satışına karşı oy kullandı. Oylamanın yakın olacağı belliydi ama oylama sizi şaşırttı mı?

Evet, sonuç beni gerçekten şaşırttı. Kesin bir hayır olacağını düşünmemiştim. Nihai kararın erteleneceğini düşünürdüm.

Bundesliga kulüpleri neden böyle bir karar aldı?

Bu iyi bir soru. Öncelikle 36 kulübün çıkarları çok farklı. Buna ek olarak, uluslararası düzeyde rekabetçi olmak isteyen kulüpler ile uluslararası hırsları olmayan ve kulüp yönetimi aktif taraftar ortamıyla iyi bir ilişki sürdürmekle ilgilenen kulüpler arasında bir uçurum açılmış gibi görünüyor. Aktif hayran sahneleri, yatırımcıların ortak kararı için özellikle önemlidir.

Bununla birlikte, reddeden bazı kulüpler, oylarını öncelikle şeffaflık eksikliği ile gerekçelendirdiler.

Her şeyin müzakere edilemeyeceği açıktır. Ek olarak, DFL içinde bir fikir birliği bulma süreci, örneğin fonların belirli dağılımı ile ilgili olarak her zaman kaymalar olduğu anlamına gelir. Ek olarak, birçok kulüp kişisel deneyimlerinden bilir ki, resmi haklar olmasa bile, bir yatırımcı etkilemek için kesinlikle gayri resmi yolları kullanır. Buna ek olarak, grup içinde dış sermaye yoluyla olası finansman alternatifleri hakkında yeterince incelenmemiş farklı görüşler var – ancak diğerleri için uygun değil. Bütün bunlar yetersiz şeffaflık hissine yol açabilir.

Zamanla, yatırım tutarı da küçüldü ve küçüldü. Başlarda 3 milyardan söz ediliyordu, sonunda 2 milyara yakın. Bundesliga çok mu çekici değil ve bu nedenle toplam küçüldü ve küçüldü?

Bir yatırımın çekiciliği aynı zamanda yatırımcının katılım haklarına da bağlıdır. Ve resmi ortak karar alma haklarının kısıtlandığı ne kadar netleşirse, potansiyel yatırımcılar için yatırım o kadar az çekici hale geldi. Bu açıdan bu gelişme şaşırtıcı değil. Katılım haklarının olmaması, ilgili özel sermaye şirketleri tarafından aşağı yukarı fiyatlandırıldı.

Christopher Breuer Köln’deki Alman Spor Üniversitesi’nde spor ekonomisi ve spor yönetimi uzmanıdır.

Kararın ardından bazı medya organları, sonuç olarak Bundesliga’nın dağılabileceğini yazdı. Sen de öyle mi düşünüyorsun?

DFL’nin homojen bir organizasyon olmadığı çok açık hale geldi. Ancak bu daha önce prensipte açıktı. Soru, gelecekteki önemli konularda kendini toparlayıp toparlayamayacağıydı. Ancak, DFL içindeki çatlaklar şimdilik daha da büyümüş olsa bile, doğrudan bir bölünme görmüyorum. Ama sanıyorum ki, bir süre kanayan yaralardan sonra, insanlar Bundesliga ürününü üretmek için birbirlerine bağlı olduklarını hatırlayacaklar. Aynı zamanda hem rakip hem de işbirliği ortağısınız. Bununla birlikte, uluslararası arenada daha iddialı olan kulüpler ekonomik olarak İngiliz, İspanyol ve İtalyan kulüpleri tarafından geride bırakılma tehdidiyle karşı karşıya kaldıkça, dayanışmanın tek yönlü bir sokak olup olmadığını o kadar çok sorgulayacaklardır. Şu anda birinci ve ikinci bölüm arasında doğrudan bir ayrım olduğunu varsaymıyorum. Öncelikle, oylama farkının gerçekten birinci ve ikinci bölüm arasındaki sınır boyunca ilerleyip ilerlemediğini bile bilmiyorum – bu konuda bazı şüphelerim var. Öte yandan, esas sözleşmeye göre bölünme o kadar kolay değildir. Bildiğim kadarıyla, böyle bir bölünme için de üçte iki çoğunluk gerekiyor. Ve ikinci lig kulüplerinin böyle bir bölünmeyi kabul etmesi ekonomik olarak mantıksız olacaktır.

Mevcut karar, Bayern ve Dortmund gibi büyük kulüpleri artık Süper Lig’i isteyecek kadar üzebilir mi?

Soru Süper Lig ya da Bundesliga değil, Süper Lig ya da Uefa Şampiyonlar Ligi. Ulusal lig müsabakası olmadan hiçbir kulüp iki yakasını bir araya getiremez. Ama belki de oylamanın sonucu o kadar sarsıcı olur ki, en azından Süper Lig’e olan duygusal mesafe azalır ve profesyonel futbolun tüm rekabetçi sistemi, ekonomik riskleri ve fırsat eşitliğiyle yeniden ayık bir şekilde düşünülür. Ancak gerçek değişikliklerin yalnızca küçük ölçekte olmasını bekliyorum.

Bazı taraftar temsilcileri, çoğu taraftarın uluslararası başarıyı gerçekten umursamadığı şeklindeki bir yatırımcı çözümüne karşı çıkıyor. Heidenheim veya HSV taraftarları, kulüplerinin yakın gelecekte uluslararası arenada yer almasını beklemiyor zaten. Öyleyse neden bu hedefleri yatırımcı paketi ile desteklemeliler?

Bu tavrı benimseyen herkes, TV gelirlerinin kendi kulübü için ne kadar önemli olduğunu ve geleceğinin ne kadar belirsiz olduğunu hafife alıyor. Bundesliga son yıllarda çok başarılı oldu çünkü eski DFL patronu Christian Seiffert altında bir medya şirketi haline geldi. Bu, sürekli olarak daha fazla gelişme ile ilişkilidir çünkü bir yandan rekabet şiddetlidir. Yalnızca diğer ligler aracılığıyla değil, NFL veya basketbol gibi diğer sporlar veya Netflix gibi akış portalları aracılığıyla da. Bundesliga, karmaşık bir eğlence pazarının parçası ve orada kendini kanıtlaması gerekiyor.

Ve sadece arz tarafı değil, talep tarafı da değişiyor. Özellikle sosyal medya ile özellikle genç kuşakların izleme alışkanlıkları önemli ölçüde değişiyor. Uygun cevapları bulabilmek için yatırımlar gereklidir. Yani mesele sadece bireysel Alman kulüplerinin uluslararası rekabet gücü değil, aynı zamanda tüm Alman profesyonel kulüpleri için en önemli gelir kaynağını güvence altına almak.

Ancak bu hafta özellikle taraftarların gerçek ilgisinin nerede olduğunu gösteriyor: Birdenbire milyonlarca insan yeniden futbolla ilgilenirken Bayern Münih şampiyonluğu kaybetmesi pek mümkün değil. Öyleyse futbol, radikal yeniden dağıtım yoluyla spor rekabetine çok daha fazla yatırım yapmamalı mı?

Zorluk, Bundesliga’nın aynı anda ulusal ve uluslararası olmak üzere iki müsabakada yer almasıdır. Ulusal rekabet dengesine fayda sağlayan şey, uluslararası düzeydeki dengeye zarar verir. Bu çatışma ancak yükselme veya küme düşme olmadan ve uluslararası yarışmalara katılmaya hak kazanmadan kapalı müsabakalar yoluyla yeterince çözülebilir. Ancak bu Amerikan modeli, özellikle aktif hayran sahneleri tarafından istenmiyor gibi görünüyor, ayık bir şekilde bakılsa da, dağıtım çatışmalarının ana nedeni budur.

Ayrıca, ulusal ve uluslararası rekabet arasındaki ekonomik güç dengesi son yıllarda önemli ölçüde değişti. Bazen Şampiyonlar Ligi’nden elde edilen gelirler ile başarılı üst düzey kulüplerin rekabet avantajlarını dengeleyecek kadar ulusal olarak yeniden dağıtamıyorum. Bu tek başına Bundesliga’nın ekonomik hareket etme kapasitesini kaybettiğini gösteriyor. Ve bunun daha fazla kısıtlanmasını istemiyorsanız, medya ürünlerinizin geliştirilmesine yatırım yapmalısınız.

Bir yatırımcının girmesi, kulüplerin daha fazla yatırım yapabileceği anlamına mı gelir? Bazı kulüplere sezon başına yalnızca yaklaşık 2 milyon € tutarında söz verildi. Futbolda bu pek önemli bir meblağ değil.

Bu doğru, İngiltere Premier Ligi ile aradaki fark azaltılamazdı. Özellikle de oyuncu danışmanları Bundesliga kulüpleriyle yaptıkları müzakerelerde bu yüksek likiditeyi kesinlikle fiyatlamış olacakları için. Sonuç, muhtemelen, sözde farklılaştırmayanlar için piyasada spesifik bir enflasyon olurdu. Bu kısmi önlem, yalnızca büyük likidite sorunları olan ve parayı farklı şekilde kullanan kulüplere gerçekten yardımcı olabilirdi. Bu nedenle, yatırımcı girişi için genel onay olasılığını artırmak için bu kullanım olasılığını daha çok dahili bir siyasi ödül olarak gördüm. Ancak ligin geleceği için asıl yatırımın gerçekten yapılması, yani Bundesliga medya markasını ilerletmek çok daha önemli.

Bu temel yatırım, hemen bir hayran protestosunu tetiklemeden başka yollarla gerçekleştirilebilir mi? Yani, örneğin, dış sermayenin artırılması hakkında – DFL denetim kurulu başkanı Hans-Joachim Watzke başlangıçta bunu reddetse bile?

Prensip olarak bu mümkündür. Benim bakış açıma göre, sermaye piyasasından 2 milyar avro almanız gerekmez, sadece medya geliştirmeye yönelik temel yatırım için gerekli olan miktarı, yani altyapı önlemleri ve kulüplerin oyuncu satın almaları olmadan almanız gerekir. Buradaki DFL’nin iş planını bilmiyorum. Ama son kullanım koduna göre bunun 2 milyarın sadece yüzde 40’ı olması gerekiyor. Elbette bu, 800 milyon Avro mu yoksa 2 milyar Avro mu borçlanmam gerektiği konusunda büyük bir fark yaratıyor.

Makale ilk olarak Capital.de’de yayınlandı.

#Konular