Boks: Ağır siklet umut Kabayel, Avrupa şampiyonluğu için boks yapıyor

fator

New member
boks
Ağırsiklet umut Kabayel, Avrupa şampiyonluğu için mücadele ediyor

Agit Kabayel, 2017’den 2019’a kadar Avrupa ağır sıklet şampiyonuydu. fotoğraf

© Ronny Hartmann/dpa

Alman ağır sıklet Agit Kabayel yeniden Avrupa şampiyonu olmak istiyor. Hala namağlup olan boksörün Türk kökleri var, bu yüzden ailesinin memleketindeki deprem felaketi ona ağır geliyor.

Agit Kabayel Cumartesi günü ringe çıktığında, mesele sadece Avrupa şampiyonluğu ve Dünya Şampiyonası şansı değil.

Hala namağlup Alman ağır sıklet boksör için 23. profesyonel mücadelesine Türkiye’deki deprem felaketi de damgasını vurdu. Alman Basın Ajansı’na konuşan Kabayel, “Bunu ikinci evim için yapıyorum, oradaki insanları gururlandırmak ve onlara onları unutmayacağımızı göstermek istiyorum.”

Kabayel, mücadeleyi depremzedelere adadı

Hepsi bu kadar da değil: Bochum’un RuhrKongre Salonu’nda Hırvat Agron Smakici’ye karşı oynanacak Avrupa Şampiyonası şampiyonluk mücadelesi sırasında (22:00/Bild-TV), satılan taraftar formalarından toplanan para deprem bölgesindeki insanlara bağışlanacak. 50 binden fazla ölü arasında Kabayel’in iki akrabası da var. Ailesi, depremin merkez üssü olan Pazarcık’tan.

Türkiye’den korkunç görüntüleri görünce ‘şok’ oldu. “Normalde afetler sizden ve çevrenizden hep uzaktadır. Sonra tam da geldiğiniz yere çarpar. Bu çok acı.” Planı aslında dövüşten hemen sonra oraya uçmaktı. Ancak yerel kuzenleri, “sadece insanların yoluna çıkacağım için” buna karşı tavsiyede bulundu. Şimdi Almanya’dan yardım istiyor. Yardım paketleri, bağış çağrıları ve Smakici’ye karşı galibiyet.

Alman bekliyor mu?

Ancak mücadele son derece önemlidir, özellikle onun için. Bir galibiyet, Dünya Şampiyonası şansını daha da artıracaktır. Kabayel, üç boks federasyonu IBF (8.), WBO (11.) ve WBA (13.) dünya sıralamasında ilk 13’te yer alıyor. Kabayel, “Hayattaki en büyük hedefim dünya ağır siklet şampiyonu olmak” dedi. Max Schmeling’den bu yana bu sınıftaki ilk Alman şampiyonu olacaktı.

Kabayel, 90 yılı aşkın bekleyişe gerçekten son verirse, Almanya’da giderek yaygınlaşan boks sporuna yeni bir ivme kazandıracaktır. 30 yaşındaki oyuncu, “Bu rol için kendimi her zaman hazır hissettim” dedi. Ukraynalı Oleksander Usyk veya İngiliz Tyson Fury ve Anthony Joshua’ya karşı “dünyanın en iyilerine karşı boks yapmak” istiyor. “Ama yolda çok taş var,” diye biliyor, “ve onları hâlâ temizlemem gerekiyor.”

Sturm: “Büyük olmak için gerekenlere sahip”

Eski dünya şampiyonu Felix Sturm, Kabayel’in yeteneğinden etkileniyor. Alman Basın Ajansı’ndan Sturm, “Büyük olmak için gerekenlere sahip,” dedi, “orada kendini gösterebilecek”. Kabayel’in teknik direktörü Şükrü Aksu’nun da vurguladığı gibi en azından Cumartesi günü mağlubiyet için “mazeret yok”. Çırağı “tamamen konsantre, formda” ve “tüm tartışmaları mükemmel bir şekilde tamamladı”.

Kabayel, 2017’den 2019’a kadar zaten Avrupa ağır sıklet şampiyonuydu, ancak daha sonra ABD’de büyük bir başlangıç yapmak için gönüllü olarak kemerini bıraktı. Ancak korona salgını ve vize sorunları bu planı bozdu. SES boks takımından Umut, “Bu yüzden unvanı geri almak için daha da ateşliyim” dedi.

Ayrıca memleketindeki ilk dövüşü olduğu için Bochum’daki mücadeleyi dört gözle bekliyor. Ancak seyirci arkalarında olsa bile, şimdiye kadarki mükemmel dövüş siciline sahip favori yürüyüşe inanmıyor. “Artık kimseyi küçümseyemez bir seviyeye geldim” diyen Kabayel, “Tam olarak dinlenmiyorum. Her zaman sıfırdan başlıyorum.” Her dövüş onun için bir “ileri atak”.

dpa