Birinci sınıf futbol: Guardiola, Şampiyonlar Ligi dönemini Man City ile şekillendirmek istiyor

fator

New member
Birinci sınıf futbol
Guardiola, Şampiyonlar Ligi dönemini Man City ile şekillendirmek istiyor

Manchester Teknik Direktörü Pep Guardiola kupayı öpüyor. Fotoğraf

© Robert Michael/dpa

Premier sınıftaki ilk galibiyet, Manchester City teknik direktörü Pep Guardiola’yı daha fazlasına aç hale getiriyor. İspanyol herhangi bir kişisel tatmin hissetmek istemiyor.

Manchester City ile kazandığı ilk galibiyetin ardından teknik direktör Pep Guardiola, birinci sınıfta yeni bir çağ başlatmak istiyor.

Katalan, İstanbul’da Inter Milan’ı 1-0 (0-0) yendikleri final galibiyetinin ardından “Şampiyonlar Ligi’ni kazanıp bir veya iki sezon sonra ortadan kaybolan takımlar var. İşte bundan kaçınmamız gerekiyor” dedi ve gülümseyerek ekledi. : “Beni tanıyan herkes bunun olmadığını bilir.” Ünvanınızı başarıyla savunmak için “daha çok çalışmanız” gerekecek.

Bariz bir ironi ile Guardiola, Avrupa futbolunun en önemli kulüp yarışmasını 14 kez kazanan Real Madrid’in rekor kazananlarına pek de ciddi olmayan bir meydan okuma gönderdi. 52 yaşındaki oyuncu, “Şampiyonlar Ligi’ne sadece 13 galibiyet uzaktasınız. Real Madrid’e dikkat edin çünkü biz sizin peşinizdeyiz” dedi. “Biraz uyursan sana yetişiriz.”

Guardiola, Man City’nin birkaç başarısız girişimin ardından birinci sınıftaki ilk zaferinin “hepimiz için büyük bir rahatlama” olduğunu kabul etti. Çünkü bu artık prömiyer zaferiyle ilgili ebedi sorgulamayı durduracak. “Bu yılki final yıldızlardaydı.”

Guardiola iki farklı kulüple üçlük elde etti

Guardiola, kulp kupasının kendisi için de önemli olduğunu doğrulamak istemedi çünkü son yıllarda büyük maçlarda koçluk nitelikleri hakkında şüpheler ortaya çıktı. “İnanılmaz derecede tatmin oldu” ve “iyi” hissetti – ama sözde daha fazlası değil: “Dürüst olmak gerekirse, Manchester United’a karşı FA Cup’ı kazandıktan sonra daha çok üzüldüm.”

Guardiola, iki farklı kulüple Şampiyonlar Ligi, lig ve ulusal kupa üçlüsü kazanan ilk teknik direktör. Bunu zaten 2008/09’da FC Barcelona ile yapmıştı. İngiltere’de sadece Manchester United, 1999’da teknik direktör Alex Ferguson ile üç kez kazanmıştı. Guardiola, final sabahı Ferguson’dan “beni çok etkileyen” bir mesaj aldığını bildirdi. Şu anda 81 yaşında olan oyuncuyla aynı seviyede olmak onun için “onur”.

Ancak Guardiola, Cityzens’in unvanlara olan susuzluğunun her yıl tamamen giderilemediğine de dikkat çekti. “Ben iyi bir koçum,” dedi gülümseyerek, “ama her sezon üçlüyü kazanacak kadar iyi değilim.”

dpa

#Konular