Basketbol: Embiid ilk kez NBA En Değerli Oyuncusu seçildi

fator

New member
Basketbol
Embiid ilk kez NBA En Değerli Oyuncusu seçildi

Philadelphia 76ers takımından Joel Embiid (solda) potaya doğru ilerliyor. Fotoğraf

© Chris Szagola/AP/dpa

Philadelphia 76ers’lı profesyonel basketbolcu Joel Embiid, kariyerinde ilk kez NBA’in en değerli oyuncusu seçildi. Kamerun doğumlu pivot, uygun gazetecilerden açık ara en yüksek puanı alarak, selefleri Denver Nuggets’tan Nikola Jokic ve Milwaukee Bucks’tan Giannis Antetokounmpo’yu sırasıyla ikinci ve üçüncü sıraya düşürdü.

Philadelphia 76ers’lı profesyonel basketbolcu Joel Embiid, kariyerinde ilk kez NBA’in en değerli oyuncusu seçildi. Kamerun doğumlu pivot, uygun gazetecilerden açık ara en yüksek puanı alarak, selefleri Denver Nuggets’tan Nikola Jokic ve Milwaukee Bucks’tan Giannis Antetokounmpo’yu sırasıyla ikinci ve üçüncü sıraya düşürdü.

Embiid duyuruya duygusal tepki verdi ve takım arkadaşları tarafından alkışlanıp tezahürat edilirken gözleri doldu. “Çok çalıştım. Çok şey yaşadım. Sadece basketboldan bahsetmiyorum” dedi.

29 yaşındaki oyuncu, 76ers ile Doğu Konferansı’nda yarı finalde. Ancak, diz problemleri nedeniyle Boston Celtics’e karşı ilk maçı kaçırdı. Ana turda maç başına ortalama 33,1 sayı attı ve böylece üst üste ikinci sezon ligin en skorer unvanını kazandı.

Ödül yine Amerikalı olmayanlara gidiyor

Embiid’in onuru, Michael Jordan Kupasının da yer alacağı MVP unvanının uluslararası bir oyuncuya gittiği üst üste beşinci yıl oldu. Embiid artık bir ABD vatandaşı olmasına rağmen, lig onu hâlâ Kamerunlu olarak listeliyor. Jokic Sırp, Antetokounmpo Yunan. İkisi de iki yıl üst üste seçimi kazanmıştı.

Antetokounmpo’nun 2019’daki ilk seçiminden önce, NBA Ana Tur En Değerli Oyuncu seçimini Amerikalı olmayan yalnızca üç oyuncu kazanmıştı: 1994’te Houston Rockets’ta profesyonel olarak oynayan Nijeryalı Hakeem Olajuwon ve 1994’te Phoenix Suns’la gösterdiği performans nedeniyle Güney Afrikalı Steve Nash. 2005 ve 2006 ve 2007’de Dallas Mavericks için oynayan Würzburg’dan Dirk Nowitzki. Son yerli Amerikalı, 2018’de Houston Rockets tarafından profesyonel olarak tanınan Embiid’in şu anki takım arkadaşı James Harden’dı.

dpa

#Konular