Basketbol Bundesliga: Bayernli basketbolcular atak yapıyor – Herbert heyecan bekliyor

fator

New member
Bayernli basketbolcular uzun bir dönemi şampiyonluk yaşayamadan mı bitirecek? 18. Bundesliga antrenörü bunu varsayıyor ancak aynı zamanda yine bir sürprizin olmasını da umuyorlar.

Sezonun başlamasına kısa bir süre kala, Rationalpharm Ulm’daki basketbolcular yine ortalığı karıştırdı. Son şampiyon, yalnızca NBA’de yaygın olan özel yapım şampiyonluk yüzüklerini gururla sundu.

Ancak kulüp tarihindeki ilk Almanya şampiyonası Ulm takımı için çok özel bir şey olduğundan, genel müdür Thomas Stoll’un etrafındaki patronlar özel bir şey buldular; Ulm takımının tekrar şampiyonluğu kazanmasının biraz zaman alabileceğini çok iyi biliyorlardı.

Usta antrenör Anton Gavel’in takımı, Dünya Şampiyonlar Ligi’nde yeni sezonu bu Çarşamba (20:00 / Dyn) Niners Chemnitz’e karşı açtığında, yeniden yabancı olarak başlayacaklar. Alman Basın Ajansı’nın yaptığı ankete katılan 18 antrenörün de favorisi bir kez daha FC Bayern Basketbol oldu.

Münih nihayet şampiyonluğu yeniden istiyor

Şampiyonluksuz geçen dört sezonun ardından Münih takımı bu sezon kesinlikle Bundesliga şampiyonluğunu tekrar kazanmak istiyor. Bayern’in yeni yıldız antrenörü Pablo Laso, “Bu benim için yeni olan bir ligdeki ilk yılım. Şampiyonluğu kazanmaya çalışıyoruz ama diğer güçlü kulüpler de bunu istiyor” dedi.

Genel müdür Marko Pesic biraz daha netleşti. “Hedefimiz kesinlikle şampiyonluk. Ayrıca kupayı da savunmak istiyoruz” diye ekledi Pesic, “Kicker” röportajında. Eski profesyonel, ligdeki uzun kuru döneme atıfta bulunarak, “Kibirli görünmek için hiçbir neden yok” dedi. “Fakat kendimize de yeterince güvenmeliyiz çünkü kadromuzun güçlü olduğuna inanıyoruz.”

Bayern ayrıca Laso’dan nasıl şampiyonluk kazanılacağını bilen bir teknik direktör kiraladı. İspanyol oyuncu, Real Madrid’le üst üste kupalar kazandı ve şimdi çok daha güçlü bir kadroyla Münih takımını tekrar zirveye taşımalı.

Herbert heyecanla

Milli teknik direktör Gordon Herbert (64), “Münchner Merkur/tz” medya grubuyla yaptığı röportajda, “Artık Bundesliga’da çalışıyor olmasından dolayı gerçekten heyecanlıyım” dedi. Herbert, 1000’den fazla NBA maçı tecrübesiyle Bayern’e taşınan İspanyol yıldız çalıştırıcı ve en iyi satın almacı Serge Ibaka’ya atıfta bulunarak, “O ve Ibaka gibi insanların lige çok faydası olacak” dedi.

Ancak üst düzey takımlar Bayern Münih ve Alba Berlin geçen sezon şampiyonluğun kesin bir başarı olmayacağının farkına vardılar. Ratiopharm Ulm, Telekom Baskets Bonn’a karşı birdenbire Ulm takımının dört maçta galip geldiği final oldu.

Antrenörler bu sezon yine heyecanlı bir tur geçirmeyi umuyorlar. Ulm’un koçu Gavel, “Elbette her yıl olduğu gibi Alba Berlin ve FC Bayern Basketbol şampiyonluğun favorileri olarak görülüyor” dedi. “Fakat bu yıl yine şaşırtıcı bir şekilde zirvede yer alan takımlar kesinlikle olacak.” Şampiyonluğu kazandıktan sonra birçok üst düzey oyuncuyu kaybeden takımının dahil edilip edilmeyeceği henüz bilinmiyor.

Başka bir külkedisi hikayesi?

Heyecan verici bir şampiyonluk yarışı Göttingen’in yeni koçu Olivier Foucart’ı da memnun edecektir. Belçikalı oyuncu, “Geleneksel olarak şampiyona Alba Berlin ile FC Bayern Münih arasında belirlenecek. Ancak umalım ki başka bir güzel Cinderella hikayesi olsun ve diğer takımlar onlara meydan okuyabilsin” dedi.

Ancak antrenörler FC Bayern Basketbolunu açık favori olarak görüyor. Mitteldeutsche BC’den Bundesliga’ya dönen Predrag Krunic, “Bayern taahhütleriyle oyununu gerçekten hızlandırdı. Şampiyonluğu Münih’e geri getirmek için sabırsızlanıyorlar” dedi. Alba antrenörü Israel González, “Bayern takımını en yüksek Avrupa standardına göre güçlendirdi. Bireysel parçaları bir araya getirmeyi başarırlarsa yenmeleri zor olacak” dedi.

Berlinliler uzun zamandır en büyük ayaklanmayı yaşadı. Takımın altı yıldır yüzü olan Luke Sikma, dünya şampiyonu Maodo Lo ve Jaleen Smith gibi oyuncular kulüpten ayrıldı. Alba genel müdürü Marco Baldi, “Temelde yeniden yeni bir başlangıç. Bu nedenle sabra ihtiyacımız var” dedi. Milli antrenör Herbert’in heyecanlı bir yarış beklemesinin nedenlerinden biri de bu. “Yakın kalacağını düşünüyorum.”

Bir bakışta birinci lig takımlarının usta ipuçları:

Anton Gavel (ratiopharm Ulm): “Bu noktada bunu söylemek zor. Elbette Alba Berlin ve FC Bayern Basketbol, her yıl olduğu gibi şampiyonluğun favorileri olarak görülüyor. Ancak şaşırtıcı bir şekilde zirvede yer alan takımlar da kesinlikle olacak” bu yıl yine.”

Roel Moors (Telekom Baskets Bonn): “Bayern Münih.”

Pablo Laso (Bayern Münih): “Bu benim için yeni olan bir ligdeki ilk yılım. Şampiyonluğu kazanmaya çalışıyoruz ama diğer güçlü kulüpler de bunu istiyor.”

Josh King (MHP Riesen Ludwigsburg): “Baharda en iyi basketbolunu oynayan her takımın şampiyonluk kazanma şansı var. Euroleague takımlarının arkasında yabancı şansı olan birçok takım var. Pek çok kulübün bu iddiası var, biz de tabii ki. Yine de bu bizim için işe yarıyor “Bu sezon sonrası ile ilgili değil, sadece ilk rakip olan Hamburg ile ilgili. Şampiyonanın favorisi Münih” dedi.

Israel Gonzalez (Alba Berlin): “Bayern takımını en yüksek Avrupa standardına göre güçlendirdi. Bireysel parçaları bir araya getirmeyi başarırlarsa yenmeleri zor olacak. Ama aynı zamanda oyuncularımıza da çok güveniyorum.”

Pedro Calles (EWE Baskets Oldenburg): “Son zamanlarda Ulm’da sürpriz bir kazanan oldu. Şampiyonlar Ligi şampiyonu Bonn gibi bazı takımlar da bir değişim yaşadı. Euroleague’in iki takımı FC Bayern ve Alba Berlin de uluslararası alanda güçleniyorlar. Tüyo vermek bana çok zor geliyor, o yüzden şunu söylüyorum: Final serisinde üç kez kazanmayı başaran şampiyon olacak.”

Olivier Foucart (BG Göttingen): “Geleneksel olarak şampiyona Alba Berlin ile FC Bayern Münih arasında belirlenecek. Ama umalım ki başka bir harika Cinderella hikayesi olsun ve diğer takımlar onlara meydan okuyabilsin. Ama genellikle Münih en iyi Gereksinimlere sahip, özellikle de Yeni koçun yüzünden.”

Rodrigo Pastore (Niners Chemnitz): “Euroleague’in iki katılımcısı Münih ve Berlin, yine şampiyonluk için kesinlikle sıcak adaylar. Ancak geçen sezon, Ulm ve Bonn’un finalde olması, diğer takımların da zirveye çıkabileceğini gösterdi. Bu noktada yeni sezon başlamadan böyle bir role kimin girebileceğini tahmin etmek zor.”

Christian Held (Rostock Seawolves): “FC Bayern Münih’in Almanya şampiyonu olacağını düşünüyorum çünkü çok dikkat çekici ve kaliteli bir transfer gerçekleştirdiler.”

Oren Amiel (Bamberg Baskets): “Bu çok ilginç bir soru ama sezonun bu noktasında cevaplanması mümkün değil.”

Sasa Filipovski (Würzburg Baskets): “Ben Nostradamus değilim ve bu yüzden ne yazık ki geleceği göremiyorum. Her şey mümkün, sadece takımımız hakkında konuşabilirim. Kimse ABD’nin Kanada ile rekabet etmek zorunda kalacağını düşünmezdi. Dünya Kupası’nda bronz madalya maçı. Elbette BBL Bayern Münih ve ALBA Berlin’in lider ve favori kulüpler olduğunu biliyoruz.”

Joonas Iisalo (MLP Akademisyenleri Heidelberg): “Bence sıkıcı cevap Münih. En çok paraya ve dolayısıyla kadroda kalite ve derinliğe sahip takım onlar.”

Nikola Markovic (Hakro Merlins Crailsheim): “Bunu bu kadar erken bir aşamada söyleyemezsiniz. Özellikle kendi iç sahalarında çok tehlikeli olan birçok güçlü takım var. Ulm geçen yıl sürprizlerin mümkün olduğunu gösterdi. Ama kesinlikle Berlin ve Münih İlk önce bahsetmek gerekiyor. Bazı play-off maçlarında birkaç takımın sürpriz yapabileceğini düşünüyorum.”

Jesús Ramírez (Basketbol Löwen Braunschweig): “Geçen sezondan sonra bu hepimiz için çok ilginç bir soru. Kişisel olarak BBL’nin daha açık olmasını ve birçok takımın şampiyonluk için mücadele etmesini isterim. Aynı zamanda, Bunu çok zor görüyorum “Berlin veya Münih’in şampiyonluk için savaşmaması, bu yüzden içlerinden birinin Almanya şampiyonu olacağına inanıyorum.”

Benka Barloschky (Veolia Towers Hamburg): “Bilmiyorum, kristal küreye bakmam lazım. Kağıt üzerinde elbette büyük isimler favori. Bayern Münih’in bu sene atak yapacağına inanıyorum ve istiyorum şampiyonluk için oynamak için “Bunun için çok şey yaptık. Sezon başladığında ve birkaç maç oynandığında daha fazlasını öğreneceğiz.”

Predrag Krunic (Orta Almanya BC): “En büyük favoriler Euroleague’in iki takımı Alba Berlin ve Bayern Münih. Bayern, taahhütleriyle oyunlarını gerçekten hızlandırdı. Şampiyonluğu Münih’e geri getirmek için sabırsızlanıyorlar.”

Ty Harrelson (Rasta Vechta): “Geçen sezon gösterdi ki, aralarında şampiyonluğa karar verenlerin iki ‘büyük’ FC Bayern Münih ve Alba Berlin olması gerekmiyor. Bir sezon çok uzun, çok şey yapabilir. Bu noktada kimin Almanya şampiyonu olacağını söylemek imkansız. Play-off öncesi maçlar oynandığında, hâlâ şampiyonluk için mücadele eden sekiz takım olacak ve her birinin şansı %12,5.”

Danny Jansson (Tigers Tübingen): “Bugün bunu söyleyemezsiniz. Henüz hiçbir maç oynanmadı. Her maçta 18 takım elinden geleni yapacak. Yeni sezonda da son dönemdeki Ulm ve Bonn gibi sürprizler olabilir. Şurası kesin ki Münih, Berlin ve Ulm takımları da favoriler arasında.”

dpa

#Konular