Atletizm: Kenyalı Chepngetich yeni bir maraton boyutuna ilerliyor

fator

New member
atletizm
Kenyalı Chepngetich yeni bir maraton boyutuna giriyor

Kazanan Ruth Chepngetich. fotoğraf

© Tess Crowley/Chicago Tribune/AP/dpa

Bir yıl sonra Berlin Masalı dünya rekoru yeniden tarih oldu. Kenya'dan Ruth Chepngetich Chicago Maratonunda daha hızlı koşuyor. Başarısını ölen erkek rekor sahibine adadı.

Maraton koşucusu Ruth Chepngetich, muhteşem dünya rekorunun ardından bu yıl Kenya bayrağına sarılı olarak hayatını kaybeden vatandaşını andı. 30 yaşındaki oyuncu, bir yıl önce erkekler maraton dünya rekorunu kıran adam hakkında “Bu dünya rekorunu Kelvin Kiptum'a ithaf ediyorum” dedi. Chepngetich ayrıca Chicago'da kadınlar arasında yeni bir boyuta girdi.

2:09:56 saatteki zaferiyle – süre daha sonra bir saniye düzeltildi – Etiyopyalı Tigist Assefa'nın Berlin'de bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce belirlediği etkileyici en iyi zamanı yaklaşık iki dakika kadar sansasyonel bir şekilde geliştirdi. Assefa, Eylül 2023'te Brandenburg Kapısı'ndaki bitiş çizgisini nefes kesen 2:11:53 saatte geçti. Çok aranan sporda sonsuza kadar sürmesi gereken bir dönem. Bir yıl sonra bu marka yeniden tarih oldu.

Chepngetich, “Dünya rekoru aklımdaydı. Başardım. Tanrıya şükürler olsun” dedi. “Hava mükemmeldi. Çok iyi hazırlandım.” Yeni dünya rekoru sahibi gururla, her iki dünya rekorunun da artık Kenyalılar tarafından yönetildiğini söyledi. Kiptum Şubat ayında bir araba kazasında öldü. Henüz 24 yaşındaydı.

Chepngetich'in Chicago'daki üçüncü zaferi

Kenyalı Brigid Kosgei'nin 2019'daki dünya rekoru gibi Chepngetich de Chicago'da hızlı pisti kullandı. 30 yaşındaki oyuncu, 2021 ve 2022'de prestijli maratonu zaten kazanmıştı. İki yıl önce o zamanki dünya rekoru olan 2:14:18'i sadece 14 saniye farkla kaçırmıştı. Bu kez atletizm sporcusu, modern ayakkabı teknolojisi ve kalp pilleriyle desteklenen ünlü darbesini gerçekleştirdi. Chepngetich, “Kendimi harika hissediyorum. Kendimle gurur duyuyorum” dedi.

Doha 2019'da dünya şampiyonu için 2:10 saatin altındaki süre uzun süre hayal bile edilemezdi. Chepngetich, Chicago'daki kazançlı yarışı son derece hızlı bir şekilde tamamladı, hatta başlangıçta 2:06 saatlik inanılmaz bir rota belirledi. Ancak Chepngetich aynı zamanda maraton tarihinde de yeni bir bölüm yazdı. “Bu benim hayalimdi ve gerçekleşti” dedi. Etiyopya'dan Sutume Kebede ve Kenya'dan Irene Cheptai bitiş çizgisini Chepngetich'ten yaklaşık sekiz dakika sonra geçtiler.

Kiptum dünya rekorundan bir yıl sonra

Erkekler yarışında birinci sınıf yarışı Kenyalı John Korir kazandı. Kiptum'un dünya rekorundan bir yıl sonra Korir bitiş çizgisini 2:02:43 dakikada geçti. Kiptum'un dünya rekoru 2:00:35 saattir.

27 yaşındaki Korir, yarışın ikinci yarısında etkileyici bir tempo artışı sağladı ve doğru zamanda start alarak rakiplerini geride bıraktı. İkinci, neredeyse iki dakika daha yavaş olan Etiyopya'dan Huseydin Mohamed Esa oldu. Dünya Kupası'nın bronz madalya sahibi Dohalı Kenyalı Amos Kipruto ise yarışmayı üçüncü sırada tamamladı.

dpa

#Konular