Arminia Bielefeld: Ukraynalı mülteci Almanya Gençler Şampiyonu oldu

fator

New member
Arminia Bielefeld
Genç kaleci Zaloha Ukrayna’dan kaçtı – bir yıl sonra Almanya şampiyonu oldu

Arminia Bielefeld’in U-17’lerinden Artem Zaloha

© Christof Koepsel / Getty Images

Eugene Epp

Arminia Bielefeld’de bir futbol masalı: 15 yaşındaki kaleci Artem Zaloha, Mart 2022’de Ukrayna’daki savaştan kaçtı. Doğu Vestfalya’da yeni bir ev buldu ve şimdi Almanya Gençler Şampiyonası’nı kazandı.

Artem Zaloha kötü şeyler yaşadı ve bundan bir peri masalı çıkardı. 15 yaşındaki Ukrayna Dnipro’dan geliyor. Rusya’nın ülkeye saldırmasından birkaç hafta sonra o, annesi ve küçük erkek kardeşi savaştan kaçtı. O zamandan beri yaşadıkları Bielefeld’e ulaştılar.

Bir yıl sonra Zaloha tarihi bir başarıyı kutladı. Arminia Bielefeld ile Almanya U17 futbol şampiyonu oldu ve bir kaleci olarak Doğu Vestfalya kulübünün şampiyonluğu kazanmasında kilit bir rol oynadı. Finalde o ve takım arkadaşları VfL Wolfsburg’u 2-1 mağlup etti. Ödül töreni ve taraftarlarla yapılan kutlamalarda Zaloha’nın omuzlarında Ukrayna bayrağı asılıydı. Mülteciden Alman şampiyonuna – Artem Zaloha bunu asla hayal edemezdi.

Arminia Bielefeld: Kaleci Artem Zaloha profesyonel olmak istiyor

“Daha önce hiç bu kadar çok seyirci önünde oynamamıştım. Ondan önce maksimum 1.500 seyirciydi. Maçta da gerginlik vardı. Yaklaşık 25 dakika sonra kendi kendime düşündüm: Bu uzun bir gün olacak.” bugün,” diye bildirdi kaleci finali nasıl deneyimlediğini Arminia’nın web sitesinde bildirdi. “Maçtan sonra yaptığım ilk şey babamı aramak oldu. Finali evinde izledi ve benimle gurur duydu.”

Zaloha zaten memleketinde SK Dnipro-1 için kaleci olarak oynadı. Bielefeld’e vardığında, önce küçük kulüp VfL Theesen’e katıldı. Oradaki koçu Paul Neu, Twitter’da Zaloha’nın tek kelime Almanca veya İngilizce bilmediğini, “tek kelime etmediğini, surat asmadığını, ancak kaleye gelen her topu kurtardığını” yazdı. Kaleci kısa süre sonra Arminia ile antrenman yapma şansı buldu. “Ama ilk antrenman seansı beni şaşırttı. Hız ve seviye çok yüksekti” diye hatırlıyor. “Yine de kendimi göstermeyi ve takıma girmeyi başardım.”

Bundesliga

Marangoz, mekatronik teknisyeni, mühendis: Bunlar futbol yıldızlarının yetiştirdiği mesleklerdir.

Zaloha, Bielefeld’de şimdiden zorlu bir öğrenme eğrisine ve muhtemelen daha fazlası için potansiyele sahip. Kaleci henüz kariyerinin başında ama net hedefleri var: “Spor açısından en üst seviyeye ulaşmak, iyi oynamak ve tabii ki profesyonel olmak istiyorum.” Bu muhtemelen tüm takım arkadaşları için geçerli. Ancak geçmişi göz önüne alındığında, sporun her şey olmadığı açıktır. Artem Zaloha’nın bir başka büyük dileği daha var: “Sağlıklı kalmamız, savaşın bir an önce bitmesi ve babamın Almanya’ya gelebilmesi. Umarım en kısa zamanda aile olarak tekrar bir araya gelebiliriz.”

kaynaklar: Arminia Bielefeld / Paul Twitter’da Yeni

#Konular